Vatandaşın aklıyla dalga geçiyorlar

MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş'ın 30 Büyükşehir içerisinde en ucuz suyu kullanan biziz açıklamasına tepki gösteren Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım, 'Büyükşehirler içerisinde bizim suyumuz çok ucuz diye kıyaslama yaparak bir savunma yapmak mesnetsizlik ve biçareliğin göstergesi. Her şehrin yatırım ve üretim maliyeti farklıdır. Böyle bir savunma yaparak vatandaşın aklıyla dalga geçmek ancak beceriksiz bir iradenin söylemi olacaktır' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Vatandaşın aklıyla dalga geçiyorlar
MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş'ın 30 Büyükşehir içerisinde en ucuz suyu kullanan biziz açıklamasına tepki gösteren Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım, "Büyükşehirler içerisinde bizim suyumuz çok ucuz diye kıyaslama yaparak bir savunma yapmak mesnetsizlik ve biçareliğin göstergesi. Her şehrin yatırım ve üretim maliyeti farklıdır. Böyle bir savunma yaparak vatandaşın aklıyla dalga geçmek ancak beceriksiz bir iradenin söylemi olacaktır" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü'nün (MASKİ) mesken yapılarda suya yüzde 20 oranında zam yapılacağı açıklaması gündemdeki yerini koruyor. Son olarak MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş, yapılan yüzde 20'lik zammı savunarak, 30 büyükşehir arasında en ucuz suyu Malatya'nın kullandığını savunmuştu.

Beceriksiz bir iradenin söylemi 

MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş'ın açıklamasına, yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösteren Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım, yapılan açıklamayı mesnetsizlik ve biçareliğin göstergesi olduğunu belirterek, "Büyükşehirler içerisinde bizim suyumuz çok ucuz diye kıyaslama yaparak bir savunma yapmak mesnetsizlik ve biçareliğin göstergesi. Her şehrin yatırım ve üretim maliyeti farklıdır. Böyle bir savunma yaparak vatandaşın aklıyla dalga geçmek ancak beceriksiz bir iradenin söylemi olacaktır" dedi.

MASKİ’yi yetersiz ve istikrarsız buluyoruz

Su ve kanalizasyon idarelerinin ülkemizde büyükşehir statüsündeki toplam 30 ilde genel müdürlük düzeyinde kurulduğunu anımsatan Yıldırım, "Vatandaşlarımızın bu şehirlerdeki asli ihtiyaçları olan içme suyu teminini sağlamak oluşan atık suyu kanalizasyon alt yapısını kurarak şehirden uzaklaştırmak ve uzaklaştırılan bu atık suyu atık su arıtma tesisleri ile uygun deşarj standartlarına getirerek doğaya zarar vermeyecek şekilde alıcı ortama vermek gibi asli görevleri bulunmaktadır. Elbette bu yapılan hizmetin belirli bir maliyeti ve bedeli olacaktır. Biz bu su ücretlerinin tamamen bedelsiz veya hesabı kitabı yapılmadan halka şirin gözükmek için siyaset malzemesi yapılarak çok düşük rakamlara yapılmasını savunmuyoruz. Bu kurumlarımızın bu hizmetleri süreklilik ve sürdürülebilirlik esasına göre devam ettirmesinin bir mecburiyet olduğunu biliyor ve o şekilde düşünüyoruz. Dolayısıyla bu sebeptendir ki bu hizmetlerinde devam edebilmesi hem mali bir hesaplama hem idari bir yönetim becerisi gerektiği bir gerçektir. Malatya'mızda bu hizmetleri veren kurumumuz MASKİ’yi de bu gerçekler ışığında incelediğimizde hem mali yönetim hem idari yönetim açısından yetersiz ve istikrarsız bulduğumuzu söyleyebiliriz" diye konuştu.

Hangi maliyetler artmış kamuoyuna açıklansın

Yıldırım, su fiyatlarının vatandaşa verilen hizmet ve alt yapı yatırımları doğrultusunda şekilleneceğini ifade ederek, "MASKİ'nin Sayıştay'a karşı sorumlu olarak hazırladığı faaliyet raporlarına ve kendi sitelerinde yapmış oldukları faaliyet haberlerini incelediğimizde her geçen gün hizmet miktarının, kalitesinin ve yatırımlarının azalarak devam ettiği ortadadır. Birkaç örnek verecek olursak; Kanalizasyon şebeke görüntüleme ve temizlik işleri geçmiş raporlarda yılda 70.000-80.000 metrelerde iken 2019 yılında 15.000 metre temizlik yaptık diye birde övünerek haber yapılmıştır.  Geçmişte açılan köylerimizde ki vatandaşlarımıza hizmet eden sondaj sayısı yıllık 80-90 adet iken 2019 yılında 15-20 adet olarak yapılmıştır. yapılan içme suyu şebeke imalatları metrajları düşmüş, yapılan kanalizasyon şebeke imalatları düşmüş, yapılan laboratuar analiz sayıları düşmüş, her türlü vatandaşa hizmet kalemlerinde düşmüşte düşmüş. Buna karşılık şimdi su fiyatlarına zam yapılıyor. Bu yapılan zammın vatandaşa bedel ödetmek dışında nasıl bir açıklaması vardır doğrusu anlamak istiyoruz. Eğer hizmetlerde bu kadar düşüşe karşı halen maliyetlerimiz arttı diyorlarsa hangi maliyetleri artmış kamuoyuna ve Malatyalı vatandaşlarımıza bunu izah etmelerini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Vatandaşa hakkı olan hizmetin verilemeyişinin göstergesi

Sulama için yapılan yatırımların bütçe kaynağının DAP vasıtası ile geldiğini öne süren Yıldırım, "Dolayısıyla MASKİ'nin bütçesinden çıkmadığını da burada ifade etmekte fayda görüyoruz. Son olarak tekraren şunu ifade etmek istiyorum. Bu kadar azaltılmış bir görüntü hizmetleri ortada iken bu çok önemli kurumlarımızı çıkmaza sokup son anda zam yaparak vatandaşa bedel ödetmek hem bir yönetim zafiyeti hem de vatandaşa hakkı olan hizmetin verilemeyişinin bir göstergesidir. Büyükşehirler içerisinde bizim suyumuz çok ucuz diye kıyaslama yaparak bir savunma yapmak mesnetsizlik ve biçareliğin göstergesidir. Her şehrin yatırım ve üretim maliyeti farklıdır. Dolayısıyla böyle bir savunma yaparak vatandaşın aklıyla dalga geçmek ancak beceriksiz bir iradenin söylemi olacaktır diye düşünüyor hepinizi saygıyla selamlıyorum" ifadesini kullandı. 
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • Berkan | 09 Şubat 2021 21:13

    Çok güzel oldu geçmiş dönemlerde kaç sondaj vurdular kaç artezyende sı çıktı o verilen paralar la kaç araç alırdı maski

  • Berkan | 18 Temmuz 2020 23:54

    Yazık yazık sondaj makinası yetersiz 2 sondaj makinası al 2 kuyu deneme makinası al şu cikart ekibi yen ile tecrübeli deneyimli personel ile bu durumlara dusme

  • CEMİL | 17 Temmuz 2020 12:08

    EVET SONUNDA HALKIN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ DİLE GETİREN BİR VATANDAŞ ÇIKTI. MUHALEFET PARTİSİNİ TEMSİL EDEN VATANDAŞIN HAKKINI ARAYAN BİRİ ÇOK ŞÜKÜR ÇIKTI. DİĞER BÜYÜK ŞEHİRLERİN SUYU VATANDAŞA ULAŞTIRMA YATIRIMLARI VE MALİYETİNİ ORTAYA KOYUN MALATYA İLE KIYAS YAPALIM EN PAHALI SUYU MALATYA HALKI KULLANIYOR. 25 MİLYONLU İSTANBUL İLE Mİ KIYASLIYORSUN MALATYA YI ARITILARAK HALKA SUNULAN MİLYONLARCA LİRA HARCAYIP SU ÇIKARTMAYA ÇALIŞAN BÜYÜK ŞEHİRLERDEN BAHSEDİYOR MASKİ MÜDÜRÜ

BUNLARA DA BAKIN