Bilim

Bilim Haberleri

Kervansaray'da Bilim Şenliği

Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında Eski Malatya’da bulunan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'nda 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında, '4007 TUBİTAK Bilim Şenliği' için program düzenledi.

24 saatte yapılan işlemi 1 dakikada yapıyorlar

Merkezi sinir sistemi, mide, bağırsak ve idrar yolu rahatsızlıkları ilaçlarının üretiminde etken madde olarak kullanılan ve yurt dışında 24 saatte yapılabilen sentezleme işlemi, İnönü Üniversitesinde Türk bilim insanları başkanlığındaki ekip tarafından yaklaşık bir dakikada yapıldı.

Bakış açımız bilimsel

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, üniversite olarak kayısıya bilimsel olarak yaklaştıklarını bildirdi.

Liseli kimyagerler mesaide

Malatya'daki Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla yurdun dört bir yanından gelen dezenfektan taleplerini yetiştirmek için yoğun mesai harcıyor.

Pillerin ömrünü uzatan yöntem

Türkiye'nin farklı üniversitelerinde görev yapan akademisyenler, 7 yıllık araştırma sonucu lityum iyon pillerin ömrünü uzatan yöntem geliştirdi.

Adını laboratuvara verdi

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Atom ve Moleküler Fiziği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Bayri, ünlü Türk denizcisi Piri Reis'in adını laboratuvara verdi.

250 bin liralık ciroya imza attılar

Malatya'daki Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencileri, ürettikleri temizlik malzemelerinden okulun döner sermayesine 250 bin lira katkı sağladı.

Araştırma yapılacak

Elazığ'ın Ağın ilçesinde halk arasında "kup" adı verilen ve meteor düşmesi sonucu oluştuğuna inanılan devasa çukurda araştırma yapılacak.

TÜBİTAK Bilim Fuarı

Battalgazi Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu öğrencileri tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokolle TUBİTAK, tarafından öğrencilerin bilimsel araştırma kültürünü ve bilimsel yaklaşım becerilerini yaparak ve yaşayarak kazanması amaç edilen ‘TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” açıldı.

‘Güneş fırını’ hizmette

İnönü Üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi Hasan Arslan, farkındalık oluşturmak amacıyla tasarladığı "güneş fırını"nı fakülte bahçesinde öğrencilerinin hizmetine sundu.

Bilim fuarı açıldı

Kale İmam Hatip Ortaokulu ve İzollu Ortaokulu tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı.

TÜBİTAK fuarı açıldı

Kale Bent Ortaokulu tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı.

5 proje Türkiye derecesi yaptı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca (BİDEB) Ankara’da düzenlenen ‘Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Malatya’dan 5 proje Türkiye derecesi yaptı.

8 ilden 820 proje

İnönü Üniversitesi ve TUBİTAK işbirliği ile 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya bölge yarışmasının açılışı gerçekleştirildi.

Bölge sergisine katılacaklar

Bu yıl 50’ncisi düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışmasında Malatya Final Okulları 2 proje ile bölge sergisine katılmaya hak kazandı.

TÜBİTAK sergi açtı

İnönü Üniversitesinde ‘50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’ başladı.

Türkiye'nin tek üreticisi olacağız

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yunus Önal'ın kayısı çekirdeği kabuğundan ürettiği aktif karbon, Malatya'da kurulacak fabrikayla ekonomiye katkı sağlayacak.

Sadıkoğlu mucitlerle buluştu

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde genç mucitlerle bir araya geldi.

Toplam 38 haber.