Ekonomi

2 bin 700 işletmeye kredi 2 bin 700 işletmeye kredi
Alternatif yol talebi iletildi Alternatif yol talebi iletildi
Son kaynak yapıldı Son kaynak yapıldı
Sektör ayrımı yapılmasın Sektör ayrımı yapılmasın
Başvuru süresi uzatıldı Başvuru süresi uzatıldı
Önümüzü daha net göreceğiz Önümüzü daha net göreceğiz
Destek adaletsiz dağıtıldı Destek adaletsiz dağıtıldı
Düşüş beklenmiyor Düşüş beklenmiyor
10 milyon maske üretiliyor 10 milyon maske üretiliyor
Somun ekmeğine zam Somun ekmeğine zam
Ekonomiye yıllık 154 milyon TL Ekonomiye yıllık 154 milyon TL
Üreticiden tüketiciye Üreticiden tüketiciye
Fiyatlar daha erken açıklanmalıydı Fiyatlar daha erken açıklanmalıydı
Malatya'nın kaderi değişiyor Malatya'nın kaderi değişiyor
Mağduriyet giderilmedi Mağduriyet giderilmedi
Üretici için sigorta hükmünde Üretici için sigorta hükmünde
Yazılımcılara istihdam sağlanıyor Yazılımcılara istihdam sağlanıyor
Devlet görevini yapmıştır Devlet görevini yapmıştır
Üretici için önemli bir gelişme Üretici için önemli bir gelişme
TMO ilk kayısı alımını yaptı TMO ilk kayısı alımını yaptı
Ekonomi Haberleri

2 bin 700 işletmeye kredi

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) tarafından Malatya'da depremden zarar gören 2 bin 700 işletmeye 250 milyon lira kredi verildiğini açıkladı.

Alternatif yol talebi iletildi

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya'yı ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na, alternatif yol olmadığından her kaza sonrası Organize Sanayi Bölgesine ulaşımın durduğunu, üretimin aksadığını ve ekonomik kayıplar yaşandığını belirterek Beylerderesi Viyadüğü için çözüm beklentilerini iletti.

Son kaynak yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kömürhan Köprüsü'nde tablanın son kaynağını yaptı. Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, 'Projemiz, tüm bölgenin kalkınmasına damga vuracak, bölgeye ekonomik canlılık getirecektir' dedi.

Sektör ayrımı yapılmasın

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB Başkanlığı'ndan KOSGEB Acil Destek Kredisi'nin kapsamının genişletilmesi, geri ödemesiz sürenin uzatılması ve destek miktarının artırılarak sektör ayrımı yapılmaması talebinde bulundu.

Başvuru süresi uzatıldı

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, "KOSGEB'in Elazığ ve Malatya'daki depremden etkilenen işletmelere kullandırdığı kredilerde başvuru süremizi bir ay uzattık" dedi.

Önümüzü daha net göreceğiz

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ve 2021-2022-2023 yıllarını kapsayan yeni ekonomi programı değerlendirdi.

Destek adaletsiz dağıtıldı

Bu yıl kayısıda yaşanan Manolya hastalığı sonrası üreticiye gönderilen 10 milyon TL'lik destek ödemesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Battalgazi ilçesinde mahalle muhtarları, hasar tespitinin adaletsiz yapıldığını iddia ederek üreticilerin destekten faydalanamadığını savundular.

Düşüş beklenmiyor

Altın fiyatlarının yükselişinin devam edeceğini belirten kuyumcu esnafı Engin Temizer, altının tarihi bir yükselişte olduğunu söyledi. Altın piyasasında satışların durgun olduğunu dile getiren Temizer, "Pandemi bizim işleri çok etkiledi. Etkilemeye daha da devam edeceğini tahmin ediyoruz. İkinci dalga muhabbeti var. Bu demektir ki, işlerimiz daha da kötüye gidecek" dedi.

10 milyon maske üretiliyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 'Covid-19 sürecinde 17 tekstil fabrikası ile toplantı yaparak Malatyalı hemşerilerimize ait Türkiye'nin değişik illerinde bulunan tekstil fabrikalarının da katılımı ile günlük 10 milyon maske üretimine ulaşıldı' dedi.

Somun ekmeğine zam

Malatya'da somun ekmeğe 25 kuruş zam yapılarak, Pazartesi gününden itibaren zamlı fiyatlar uygulanacak.

Ekonomiye yıllık 154 milyon TL

Malatya Yoncalı Barajında gövde dolgusu ve dolu savak imalatları tamamlandı. Yoncalı Barajı'nın tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 154 milyon TL gelir sağlanacak.

Üreticiden tüketiciye

Malatya merkez ilçe Yeşilyurt'ta üreticiden tüketiciye hizmet edecek olan Bostanbaşı 'Yeşil Gıda Market' törenle açılırken, Yeşiltepe Mahallesindeki 'Yeşil Gıda Market' de açılmayı bekliyor.

Fiyatlar daha erken açıklanmalıydı

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) tarihinde ilk kez Malatya kayısısını alması ve taban fiyat belirlemesi özellikle fiyat istikrarlılığı açısından sevindirici olarak görülürken, üreticiler fiyatların daha erken açıklanması gerektiğini dile getirdiler.

Malatya'nın kaderi değişiyor

Malatya 1.OSB Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin ihalesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda yapıldı. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 'Malatya'nın kaderini değiştirecek 250 Milyon TL'lik projenin hayata geçmesi ile Malatya sanayisinin 30 yıldır çözülemeyen arıtma tesisi sorunu tarih oluyor' dedi.

Mağduriyet giderilmedi

Malatya Servis Şoförleri Dayanışma Derneği Başkanı Aziz Apaçık, pandemi sürecinde Türkiye genelinde milyonlarca esnafın ciddi anlamda mağduriyet yaşadığını belirterek, "Bu mağduriyetle ilgili de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önerge verildi ancak verilen önergeyle ilgili bir şey çıkmadı, çıkacağına da ihtimal vermiyorum" dedi.

Üretici için sigorta hükmünde

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, açıkladıkları alım fiyatlarının üreticinin sigortası hükmünde olduğunu söyledi.

Yazılımcılara istihdam sağlanıyor

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ali Arı, yerli yazılımcılara istihdam sağlamak için kurduğu firmada, yerli yazılım konusunda önemli mesafeler kat etti.

Devlet görevini yapmıştır

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner, Cumhuriyet tarihinden bu yana devletin ilk defa kayısıya 3 doların üzerinde alım fiyatı vererek Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla alım yaptığını belirterek 'Devlet görevini yapmıştır, şimdi kayısı üreticileri bu fiyatlara sahip çıkarak ürünlerini öncelikle TMO'ya vermelidir' dedi.

Üretici için önemli bir gelişme

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 'Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) kuru kayısı alımına başlaması üreticimizin emeği ve alın teri için önemli bir gelişmedir' dedi.

Toplam 962 haber.