Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Kayısı Prag’da tanıtılacak

Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan programda Prag Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde Malatya Kayısısı ve Mutfağı tanıtılacak.

Pazar yeri inşaatı yaptırılacak

Yazıhan Belediye Başkanlığı, pazar yeri inşaatı yaptıracağını duyurdu.

Ödemelerde son hafta uyarısı

Battalgazi Belediyesi, 2022 yılı Emlak, Çevre Temizlik ile İlan ve Reklam vergilerinin 1. taksitlerinin son ödeme gününün 31 Mayıs Salı olduğunu hatırlatarak mükelleflere çağrıda bulundu. Ödemeler Battalgazi Belediyesi veznelerine nakit ve kredi kartı ile ödeme yapabileceği gibi E-belediye uygulamaları üzerinden online olarak da yapılabiliyor.

Enerjimizi güneşten alıyoruz

Aksa Elektrik’in bu yıl dördüncüsünü düzenlediği “Senin Enerjin Senin Resmin” resim yarışması, 23 Mayıs’ta başlıyor. Türkiye’nin 81 ilinde 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyinde eğitim gören öğrencilerin katılabileceği yarışmada çocuklar, güneş enerjisini resmedecek. Çocukların, #EnerjimiziGüneştenAlıyoruz etiketiyle yenilenebilir enerjiye dikkat çekecek resimleriyle başvurabilecekleri yarışmada, dereceye giren ilk 15 eserin sahiplerini güzel ödüller bekliyor.

Kömür alınacak

Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü, kömür alacağını duyurdu.

Bayramdan sonra hizmette

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, güçlendirme ve yenileme çalışmalarının devam ettiği YİMPAŞ binasında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında ilgililerden bilgiler aldı.

100 bin fide dağıtıldı

Malatya'nın Akçadağ ilçesinde vatandaşlara ilçe belediyesi tarafından 100 bin sebze fidesi dağıtıldı.

Ucuzu duyan koştu

Malatya'da bir halı firmasının, depolarının su basması nedeniyle ürünlerini maliyetine satacağını açıklamasıyla vatandaşlar satış yapılan mağazaya akın etti. İçeri girip halı alabilmek için birbirleri ile yarışan vatandaşlar izdihama neden oldu.

50 milyon TL gelir

Gen kaynaklarının korunması amacıyla Osmanlı geleneklerine dayanan safkan Arap atı yetiştiriciliğine devam eden TİGEM, bu yıl 235'i koşu, 45'i safkan elit kategorisinde olmak üzere 280 tay satacak. Karacabey, Anadolu ve aralarında Malatya Sultansuyu Tarım işletmelerinde yetiştirilen tayların satışından 50 milyon lira gelir bekleniyor.

Yetiştiricilere sıvat desteği

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan organizasyonla, Yeşilyurt İlçesinde meraya dayalı hayvancılık yapılan alanlarda, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanan sıvatlar (hayvan suluğu), düzenlenen törenle çiftçilere teslim edildi.

Tüm sektörler mücadele içinde

Malatya Kuyumcular Çarşısı'nda bulunan esnafları ziyaret eden Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 'Tüm sektörler maliyet artışlarıyla mücadele ediyor' dedi.

Vicdanlı olun

Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı ile Malatya Emlakçılar Odası konut fiyatlarında ev sahipleri ve müteahhitlerin fahiş fiyat artışlarına karşı iş birliği gerçekleştirecek. Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, yapılan iş birliği ile teşvik paketi açıklanmadan önce fiyatla şimdi ki fiyatın karşılaştırılacağını, haksız artış yapanlara cezai işlem uygulanacağını söyledi. Özgül, vatandaşlarımız, müteahhitlerimiz biraz daha insaflı ve vicdanlı olsunlar ki bu sektör canlasın. Öldürmesinler bu sektörü” dedi.

Üreticilere file desteği

Malatya'nın Kuluncak ilçesinde organik tarım yapan üreticilere kurutma filesi dağıtımı gerçekleştirildi.

Sebze fidesi dağıtıldı

Malatya'nın Kale ilçesinde çiftçilere ücretsiz sebze fidesi dağıtıldı.

300 bin ağaç doludan etkilendi

Malatya'da don ve dolunun vurduğu kayısıda hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Mehmet İnal kentin önemli kayısı üretim merkezlerinden olan Akçadağ'da 300 binden fazla kayısı ağacının doludan zarar gördüğünü söyledi.

Akaryakıt zamları sektörün belini büküyor

Malatya Nakliyeciler Sitesi'ni ziyaret ederek site esnafının sorun ve taleplerini dinleyen Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 'Akaryakıta gelen zamlar nakliye sektörünün belini büküyor' dedi.

Hedefimiz ilk 100’e girmek

HAVELSAN Hackathon Etkinliği'ne katılmak üzere Ankara'dan yola çıkan HAVELSAN Ekspres treni ile Malatya'ya gelen HAVELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Aksöz, geçen yıl dünyanın ilk 100 firma arasına girdiklerini, bu yıl da sıralamada yerlerini korumak istediklerini kaydetti.

Trafik sigortasına zam

Zorunlu trafik sigortasında azami primler, 1 Haziran'dan itibaren Mayıs ayındaki primlere yüzde 25 ilave edilerek uygulanacak. Trafik sigortası priminde aracın yakıt cinsi ve emisyon değerine göre yüzde 10 olan indirim ve artırım yetkisi yüzde 20'ye çıktı. Zorunlu trafik sigortası asgari sigorta teminatları da yüzde 100 oranında artırıldı.

Ulaşımda büyük dönüşüm

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, beraberinde AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Eskimalatya ve Hatunsuyu mahallesindeki tren hatları alt geçidine yapılan tüp geçit çalışmalarını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Toplam 2261 haber.