Ekonomi

'Memleketinde fabrika kur' ‘Memleketinde fabrika kur’
Kaçak tütün esnafı zorluyor Kaçak tütün esnafı zorluyor
Bakan kayısı üreticilerini sevindirdi Bakan kayısı üreticilerini sevindirdi
Kayısı fiyatlarında artış yaşandı Kayısı fiyatlarında artış yaşandı
Ispanak satışları düştü Ispanak satışları düştü
Fabrikalarda inceleme yaptı Fabrikalarda inceleme yaptı
Türkiye kayısıda tek söz sahibi Türkiye kayısıda tek söz sahibi
Kurda istikrarı yakaladık Kurda istikrarı yakaladık
Munzur'un çiçekleri sabun oluyor Munzur'un çiçekleri sabun oluyor
Ülke olarak güçlüyüz Ülke olarak güçlüyüz
'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi' 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'
Usta-Çırak sohbetleri programı düzenledi Usta-Çırak sohbetleri programı düzenledi
Bakan Albayrak AK Parti'de Bakan Albayrak AK Parti'de
İşsizlikle mücadeleye destek İşsizlikle mücadeleye destek
Vatandaşa sigorta uyarısı Vatandaşa sigorta uyarısı
Yunus Akdaş güven tazeledi Yunus Akdaş güven tazeledi
Natürel kayısı yüzleri güldürdü Natürel kayısı yüzleri güldürdü
Hekimhan'a tekstil fabrikası Hekimhan'a tekstil fabrikası
Ekonomi Haberleri

‘Memleketinde fabrika kur’

Meslek hayatına İzmir'de çırak olarak başlayan Vahap Gazi Tanrıverdi, babasının "Memleketinde fabrika kur, istihdam sağla" şeklindeki vasiyetiyle Malatya'da kurduğu tekstil fabrikasında Avrupa'ya ihracat yapar konuma geldi.

Kaçak tütün esnafı zorluyor

"Saha gözlemlerine dayanan verilere göre yasa dışı açık tütün satışı yapan yer sayısı 2016 yılında 6000 iken, bu sayı 2018 yılında 15 bine kadar çıktı. Bu konuda en önde olan iller Adıyaman ve Malatya’dır."

Bakan kayısı üreticilerini sevindirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'in Malatya'daki lisanslı kayısı depolarının tamamlanması ile Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO)'nun kayısı piyasasına gireceğini söylemesi üreticileri sevindirdi. Malatya Ticaret Borsa Başkanı Ramazan Özcan, 'Bu çok sevindirici bir haber bizim için. Piyasayı regüle edecek aktör olan TMO'nın lisanslı kayısı depoculuğunun ortağı olması bir avantaj' dedi.

Yoğun ilgi bekliyoruz

Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret alan üçüncü ürün olan Malatya kayısısı, elektronik senetlerle borsa salonlarında internet üzerinden satılabilecek.

Kayısı fiyatlarında artış yaşandı

Bu yılın ilk 9 ayında 204 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatının yapıldığı Malatya'da, natürel kayısı olarak adlandırılan gün kurusu kayısıda fiyatlar tavan yaptı.

Ispanak satışları düştü

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yaşanan ıspanak zehirlenmesi sonrası Malatya'da da vatandaşlar ıspanaktan uzak duruyor. Zehirlenme korkusu nedeniyle düşen ıspanak satışları esnafı da tedirgin ediyor.

Fabrikalarda inceleme yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Malatya programı kapsamında Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bazı fabrikalarda incelemelerde bulundu. Varank, ayrıca Malatya Ticaret Borsası tarafından yaptırılan lisanslı kuru kayısı deposu inşaat alanında da inceleme yaptı.

Türkiye kayısıda tek söz sahibi

Türkiye, kayısı pazarında tek söz sahibi olmak için stratejik bir hamle yaparak dünyanın ilk lisanslı kuru kayısı deposunun temeli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından atıldı.

Kurda istikrarı yakaladık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye, küresel ekonomide daha üst basamaklara çıkmayı elbette hak ediyor. Bunu başarabilecek sanayi altyapısına, girişimcilik ruhuna ve insan gücüne sahibiz." dedi.

Munzur'un çiçekleri sabun oluyor

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde yaşayan Ebru Kılınç, Munzur Dağlarından topladığı kantaron, kekik, papatya ve ölmez çiçeğiyle yaptığı sabunları satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Yöresel lezzetlerde hedef 25 milyar avroluk gelir

TÜRKPATENT Başkanı Asan, Türkiye'nin zengin coğrafi işaret portföyünün gastronomiyle birleştirildiğinde 25 milyar avroluk gelir elde edilebileceğini söyledi.

Ülke olarak güçlüyüz

Malatya'da gerçekleşen Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSI) Buluşmaları'nda konuşan MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, şehirlerin gelişiminde ticaret ve sanayi odalarının önemli bir faktör olduğunu belirterek, 'Üretmediğimizde, ülkemize döviz girdisi olmadığında, yurt dışıyla rekabet edemediğimizde basit tweet'lerle ekonomimizi bozabilecek insanlara güç vermiş oluruz' dedi.

'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'

MÜSİAD Malatya Şubesi ve İŞKUR Malatya İl Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi' programı sonunda 75 kursiyer belgelerini alacak.

Usta-Çırak sohbetleri programı düzenledi

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Ek Binasında (İİBF) Girişimcilik Topluluğu'nun düzenlediği Usta-Çırak Sohbetleri'nin konuğu Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Yardımcısı Mehmet Gündüz oldu.

Bakan Albayrak AK Parti'de

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Malatya programı kapsamında AK Parti İl Başkanlı ile Vergi Dairesi Başkanlığı'nı ziyaret etti.

İşsizlikle mücadeleye destek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomideki geçici süreli türbülansın işsizlikte artışa neden olduğunu belirterek, "Reel sektör öncelikli yeni dönem politikalarımızla birlikte işsizlikle mücadeleye destek sağlamayı amaçlıyoruz. İşte bugün, istihdama katkı sağlamak adına 3 kamu bankamızla istihdam odaklı kredi paketini devreye alıyoruz" dedi.

Toplam 729 haber.