Dünya

Dünya Haberleri

Gıda ve temizlik seti

İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İYİLİKDER) Malatya Temsilciliği, Suriye'nin Azez kentindeki çadır kentlerde yaşamını sürdüren ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi ve temizlik seti yardımı yaptı.

'Arakanlı Müslümanları kabul et'

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Bangladeşli yetkililere Bengal Körfezi'nde teknelerde mahsur kalan Arakanlı Müslüman sığınmacıları kabul etmesi konusunda çağrıda bulundu.

Mescid-i Aksa ibadete açılmayacak

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi, yeni tipi koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Mescid-i Aksa'nın ramazan ayında da ibadete açılmayacağını duyurdu.

Namazlar toplu kılınmayacak

Suudi Arabistan'da koronavirüs krizinin devam etmesi durumunda Ramazan ayında teravih namazlarının toplu kılınmayacağı açıklandı.

Mescid-i Aksa ibadete kapatıldı

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında bugün sabah namazından itibaren tamamen ibadete kapatılacağı açıklandı.

5.000 yıllık kılıç Malatyalı çıktı

Ortaçağ olarak yanlış etiketlenmiş bir kılıcın dünyanın en eski kılıçlarından biri olduğu ve Malatya – Arslantepe kökenli olduğu anlaşıldı.

Mazlumun yanındayız

İyilik-Der'den Türkiye sınırına göç eden Suriyelilere insani yardım.

Kim öldürdü bilmiyorum

Öldürülen Rusya'nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi ve Andrey Karlov Vakfı Başkanı Marina Karlova, eşini kimin öldürdüğünü bilmediğini belirterek, "Şu kesin ki; Türkiye Rusya ilişkisine kastetmek isteyenlerin bunu yaptığına eminim" dedi.

Twitter siyasi reklam almayacak

Sosyal medya platformu Twitter, yeni politikası gereği artık siyasi içerikli reklam alınmayacağını duyurdu.

Anlaşmanın detayları

Türkiye ile ABD arasında, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı'na yönelik görüşmelerin ardından 13 maddelik ortak açıklama yapıldı.

Keşmir halkı karar vermeli

Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman Şube Başkanı Bedrettin Beyazkaya, Keşmir ile ilgili açıklamada bulundu.

HAK'ın yeni sistemi tanıtılacak

Cumhurbaşkanlığının himayesinde düzenlenen Dünya Helal Zirvesi, 29 Kasım-1 Aralık'ta "Tüm Nesiller İçin Helal: Ailenin ve Gençliğin Önemi" temasıyla İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Ankara-Tahran seferleri yeniden

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye ile İran arasında demir yoluyla yük ve yolcu taşımacılığının giderek arttığına dikkati çekerek, Ankara-Tahran arasında Trans Asya Tren seferlerinin 14 Ağustos’tan itibaren karşılıklı olarak yeniden başlayacağını bildirdi.

Zulüm sürüyor

Kürecik NATO Üssüne Hayır İnisiyatifi, tarafından iki yıl önce bir saldırı sonucu yaralı bir halde eşiyle birlikte evinden alınarak tutuklanan Nijerya İslami Uyanış Hareketi ve Afrika’daki Kudüs davasının lideri Şeyh İbrahim Zekzeki destek olmak için basın açıklaması gerçekleştirildi.

Gannuşi cumhurbaşkanı adayı

Tunus'ta Nahda Hareketi Şura Meclisi Başkanı Abdulkerim el-Haruni, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylarının partinin lideri Raşid el-Gannuşi olduğunu söyledi.

Türk-Alman ilişkileri tartışılacak

Malatya'da, İnönü ile Almanya'daki Giessen üniversitelerinin iş birliğiyle "7. Transplantasyon ve Türk-Alman İlişkileri Sempozyumu" düzenlendi. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki sempozyumun açılışında, iki oturum şeklinde yapılacak etkinlikte Türk-Alman ilişkilerinin tartışılacağını söyledi.

Kudüs’e destek

Her yıl Ramazan ayının son cuma günü yapılan ‘Dünya Kudüs Günü’ etkinlikleri kapsamında Malatya’da Dünya Kudüs Günü İnisiyatifi üyeleri ellerinde dövizler ile ABD ve İsrail’e tepki gösterdi.

Güçlü bir entelektüel ortaklık öngörüyorum

Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, "Geçmişte sizden satın aldığımız fındıklardan ve size ne kadar akçaağaç şurubu sattığımızdan konuşurduk. Gelecekte robotik, animasyon teknolojisi, akıllı tarım, kamu yönetimi ve arkeoloji alanlarında kaç Türk bilim insanının eğitim aldığı ve dünyada söz sahibi olmak için kaç tane Kanada ve Türk üniversitesinin bir araya geldiği hakkında konuşacağız" dedi.

Dram çok büyük

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü ve İHH öncülüğünde, Yemen için 214 bin TL’lik nakdi, Suriye için 4 tır gıda yardımı toplandı. İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, yapılan bu yardımların problemi çözmeyeceğini belirterek, “İbrahim için su taşıyan karınca misali sadece dostluğumuzu belli edecek. Çünkü Yemen’de de Suriye’de de dram çok büyük. Sadece Yemen’de 85 bin çocuğun açlık ve açlığa bağlı sebeplerle öldüğü konuşuluyor” dedi.

Toplam 57 haber.