Video Haber

Hasarsızlar hasarlı oldu Hasarsızlar hasarlı oldu
Ekonomilerine katkı sağlayacaklar Ekonomilerine katkı sağlayacaklar
Ekmeğe zam ertelendi Ekmeğe zam ertelendi
Kan bağışı çağrısı Kan bağışı çağrısı
Ambulans yolda kaldı Ambulans yolda kaldı
Uzun vadeli bir yatırım Uzun vadeli bir yatırım
Ankara'dan destek ziyareti Ankara'dan destek ziyareti
Kale'ye ilçe merkezi kazandırılacak Kale’ye ilçe merkezi kazandırılacak
Şanslı talihliler araçlarını teslim aldı Şanslı talihliler araçlarını teslim aldı
DASK ödemeleri başladı DASK ödemeleri başladı
Avrupa standartlarında projeler Avrupa standartlarında projeler
Dünyanın İslam'a ihtiyacı var Dünyanın İslam’a ihtiyacı var
İHH yalnız bırakmadı İHH yalnız bırakmadı
Küçük esnaf muaf olsun Küçük esnaf muaf olsun
Doğanyol'u yeniden inşa edeceğiz Doğanyol'u yeniden inşa edeceğiz
Video Haber Haberleri

Hasarsızlar hasarlı oldu

Deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarıyla ilgili bir çok şikayet aldıklarını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Malatya milletvekili Veli Ağbaba, "Hasar tespiti yapılan binalarda 'Önce ağır hasarlı' denilen daha sonra fotoğraflara bakılarak hafif hasarlıya çevrildiği, hafif hasarlı binaların ise ağır hasarlıya çevrildiği gelen telefonlardan öğreniyoruz" dedi.

Ekonomilerine katkı sağlayacaklar

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, bölgede kurulan semt pazarlarında çiftçilerin yüzde 20 oranında hakkı olduğunu belirterek, "Çiftçilerimiz semt pazarlarında yüzde 20 oranında katılım sağlayıp, diğer pazarcı esnaflarıyla birlikte satış yapabilecekler. Çiftçilerimiz, ürünlerini hijyenik bir şekilde, vatandaşlara, tüketicilere güven verecek şekilde pazarlayarak, ekonomilerine katkı sağlayacaklar" dedi.

5 bin 893 kişi başvurdu

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) 21. Bölge Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, esnafa 50 bin liraya kadar 5 yıl faizsiz kredi verilmesiyle ilgili şimdiye kadar ESKKK'ya 5 bin 893 başvuru olduğunu belirterek, 65 esnafa kredi kullandırdıklarını söyledi.

Halk oyunları yarışması yapıldı

Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından organize edilen ve okul sporları faaliyet programında yer alan 'Halk Oyunları İl Birinciliği' yarışması yapıldı.

Sebze fiyatları arttı

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, sebze ve meyve fiyatlarındaki değişimin hava şartlarına bağlı olduğunu belirterek, "Akdeniz Bölgesinde yağışlardan dolayı işçi çalıştırmak problem oldu. Yollar kapanınca ulaşımda sıkıntılar yaşandı. Gelen ürünlerin kalitesi düştü. Soğuktan etkilendi. Soğuktan etkilenince fiyatlarda yüzde 30-40 bir artış oldu" dedi.

Ekmeğe zam ertelendi

Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, daha önce aldıkları ekmeğe zam kararını depremden dolayı ertelediklerini söyledi. Büyükelçi, "Tüm Türkiye deprem bölgelerine destek olurken, ekmeğe zam yapmayı uygun görmedik" dedi.

Kredi sadece esnafa

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Elazığ ve Malatya depremi sonrası deprem bölgesindeki esnafa, 50 bin TL faizsiz kredi desteğinde bilgi kirliliğinin oluştuğunu belirten ESOB Başkanı Şevket Keskin, Ticaret Borsası ile Sanayi ve Ticaret Odası üyelerinin krediden kesinlikle faydalanamayacağını söyledi. Keskin, "50 bin TL'lik krediden esnaf ve sicil kaydı olan ve odalarımıza kaydı olan esnaf ve sanatkar kesimimiz faydalanacak" dedi.

Kan bağışı çağrısı

Kış aylarında kan bağışında azalmalar olduğunu dile getiren Malatya Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Barış Turan, "Şuanda stoklarda kan sıkıntımız yok ama Kış aylarındaki soğuk ve yağışlar nedeniyle kan bağışlarının azaldığı görülmektedir. Vatandaşları kan bağışı için bekliyoruz " dedi.

Ambulans yolda kaldı

Malatya’da dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini sürdürürken, Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyelerinin kar temizliğinde yetersiz kalması dikkat çekti. Göztepe Mahallesinde fenalaşan bir hastayı hastaneye götürmek için giden ambulansın yoldaki karın temizlenmemesi sebebiyle yolda kalmasına vatandaş tepki gösterdi.

Uzun vadeli bir yatırım

Altının uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu aktaran Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, "Ne döviz, ne gayrimenkul altını asla geçemez. Tabi kısa vadede altın bir anlam ifade etmez ama uzun vadede ise altın iyi bir yatırım aracıdır" dedi.

Ankara'dan destek ziyareti

Ankara Berberler Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, 6,8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Malatya'ya geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Kara, "Birlik ve berberlik içinde aynı mesleği icra ettiğimizden dolayı kendi üstümüze düşen görevi yapmak için Malatya’mıza, Elazığ’ımıza ziyaretlerde bulunuyoruz" dedi.

Kale’ye ilçe merkezi kazandırılacak

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, Kale ilçesinin bir ilçe merkezinin olmadığın belirterek, deprem konutları kapsamında Kale’ye 250 konuttan oluşan bir ilçe merkezinin de kazandırılacağını müjdeledi.

Şanslı talihliler araçlarını teslim aldı

Esenlik Süper Marketlerin 'Nerede kalmıştık' sloganı ile bu yıl yeniden düzenlediği Geleneksel Hediye Kampanyasında son model araç kazanan şanslı müşteriler, arabalarını teslim aldılar.

İhtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayın

Malatya Valisi Aydın Baruş, merkez üssü Elazığ olan depremden etkilenen Kale ilçesinde muhtarlarla bir araya geldi. Burada muhtarlara seslenen Vali Baruş, “Muhtarlarımızdan ricamız ihtiyaç sahibini tespit ettiğinizde yalnız bırakmayın, kaymakamlığa iletin ki biz ona yardımını zamanında ulaştıralım” dedi.

DASK ödemeleri başladı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, 6,8 şiddetindeki depremin vurduğu Malatya'ya gelerek hasar tespit çalışmalarını yerinde inceledi. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, şu ana kadar bölgede 350 dosya için 2 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Avrupa standartlarında projeler

Şimdiye kadar deprem bölgesinde yaptıkları projelerin hiç birinde, en ufak bir sıkıntı karşılaşmadıklarını belirten Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç, "Yaptığımız bütün projeler kanun ve kurallara uygun, Avrupa standartlarına uygun olarak yapılmış projeler" dedi.

Toplam 277 haber.