Kültür

Tarihi Kentler Birliği  toplantısı yapıldı Tarihi Kentler Birliği toplantısı yapıldı
Yeşilyurt'a tarihi kentler birliği ödülü Yeşilyurt'a tarihi kentler birliği ödülü
Malatya'ya Kültürel Miras ödülü Malatya'ya Kültürel Miras ödülü
Proje destek alacak Proje destek alacak
Kitap kafede sona yaklaşıldı Kitap kafede sona yaklaşıldı
Kütüphane açıldı Kütüphane açıldı
700 yıllık medrese 700 yıllık medrese
Turizme kazandırılacak Turizme kazandırılacak
Bölge turizmi hareketlenecek Bölge turizmi hareketlenecek
'Kent Belleği Müzesi' 'Kent Belleği Müzesi'
Kütüphane ihale aşamasında Kütüphane ihale aşamasında
Korona gölgesinde Zabıta Konseri Korona gölgesinde Zabıta Konseri
Yeşilyurt'ta cephe sağlıklaştırma projelerine önem Yeşilyurt'ta cephe sağlıklaştırma projelerine önem
Zenginlikler tanıtılıyor Zenginlikler tanıtılıyor
Çalışmalarda sona gelindi Çalışmalarda sona gelindi
Kazı çalışmalarına başlandı Kazı çalışmalarına başlandı
Aşure kardeşliği pekiştirir Aşure kardeşliği pekiştirir
Ressamdan anlamlı resim Ressamdan anlamlı resim
Yeşilyurt yemeklerine tam not Yeşilyurt yemeklerine tam not
60 bin kişi ziyaret etti. 60 bin kişi ziyaret etti.
Kültür Haberleri

Tarihi Kentler Birliği toplantısı yapıldı

Tarihi Kentler Birliği Meclisi 2020 yılı Olağan 2. Toplantısı gerçekleştirildi. Belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda Koruma Özendirme Yarışması ödülleri sahiplerine verildi.

Yeşilyurt'a tarihi kentler birliği ödülü

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesinin ' Yeşilyurt Kentsel Tasarım' ve 'Lezzet Vadisi' projesi çatısı altında 'Restorasyon ve Dönüşüm' projeleri ile 44 Yıl Hatır Kahve Konağı, Tarihi ve Kültürel Miras Koruma Proje ve Uygulamaları Özendirme Yarışmasında Başarı Ödülüne layık görüldü.

Malatya'ya Kültürel Miras ödülü

Malatya Büyükşehir Belediyesi'ne, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme dalında ödül verildi.

Proje destek alacak

Yıllarını sahne sanatlarına veren ve geleneksel tiyatro alanında başarılı çalışmalara imza atan Malatyalı tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Karataş Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020-2021 sanat sezonu için geleneksel kategoride ‘Karagözün Başına Gelenler’ projesiyle destek almaya hak kazandı.

Kitap kafede sona yaklaşıldı

Malatya merkez ilçe Yeşilyurt İlyas Mahallesinde yapımı büyük ölçüde tamamlanan Kitap Kafe'yi ziyaret eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 'Kafemiz gerek iç ve dış tasarımıyla gerekse de raflarında ki eşsiz kaynaklarıyla mahallemize farklı bir hava katacak olup, 7'den 70'e tüm vatandaşlarımızın kitaba ulaşımını kolaylaştıracaktır' diye konuştu.

Kütüphane açıldı

Malatya'nın Battalgazi Belediyesi, İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi ortak bir kütüphane projesine imza atarak, Bulgurlu Şehit Hamit Fendoğlu Ortaokulu'na yeni bir Kütüphane kazandırdı.

700 yıllık medrese

Malatya'da, yaklaşık 700 yıl önce yapılan ve günümüze kalıntıları kalan Şahabiyye-i Kübra Medresesi, başlatılan kazı çalışmalarının ardından hazırlanacak projeyle ayağa kaldırılacak.

Turizme kazandırılacak

Malatya merkez ilçe Yeşilyurt'un Çırmıhtı bölgesinin tarihsel zenginliklerini turizme kazandırmak amacıyla Tarihi Yeşilyurt Konaklarında yapılan restorasyon çalışmalarıyla hazır hale getirilen Butik Otel, 44 Yıl Hatır Kahve Konağı ile Kent Belleği Müzesi başta olmak üzere tanıtıma yönelik yatırım alanları ilçeye değer katacak.

Bölge turizmi hareketlenecek

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde hizmete açılması için gün sayan Ahmet Çalık Tekstil Müzesi, bölge turizminin hareketlenmesine katkı sunacak.

'Kent Belleği Müzesi'

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinin tarihini, medeniyetini, örf, adet, gelenek ve göreneklerini daha geniş kesimlere tanıtmak amacıyla oluşturulan 'Kent Belleği Müzesi' açılmayı bekliyor.

Kütüphane ihale aşamasında

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya'ya yeni kütüphane yapılacağı ve ihale aşamasında olduğunu bildirdi.

Korona gölgesinde Zabıta Konseri

Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 194. yıl dönümü dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Zabıta Konseri düzenlendi.

Yeşilyurt'ta cephe sağlıklaştırma projelerine önem

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, bölgedeki tarihi binaların ve dükkanların dış cephelerini Cephe Sağlıklaştırma projesiyle yenileyerek bölgenin tarihsel kimliğine yeni değerler kazandırıyor.

Zenginlikler tanıtılıyor

Malatya'nın merkez ilçesi Yeşilyurt'un zenginlikleri, ilçede çekilen sinema filmi ile tanıtılacak.

Çalışmalarda sona gelindi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya'nın kültürüne katkı sunmak amacıyla Ocak ayında başlatmış olduğu 'Kültür Envanteri' çalışmalarında sona geldi.

Kazı çalışmalarına başlandı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, beraberinde Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan ile birlikte kazı çalışmalarının başladığı Şahabiyye-i Kübra Medresesindeki çalışmaları yerinde inceledi.

Aşure kardeşliği pekiştirir

Malatya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure programı düzenlendi.

Ressamdan anlamlı resim

Malatyalı Ressam Nazime Duman Aslan, çocuk tacizi ve istismarı konusunu resimledi.

Yeşilyurt yemeklerine tam not

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, ünlü sanatçı Sermiyan Midyat'ın başrolünü üstlendiği 'Zalo' isimli sinema filminin ekibini ağırladı.

Toplam 354 haber.