Kültür

Levent Vadisi'ne Adrenalin Park Levent Vadisi'ne Adrenalin Park
Tanıtım için güç birliği Tanıtım için güç birliği
'Haşhaşlı dut pestili' tescillendi ‘Haşhaşlı dut pestili’ tescillendi
Şehit polis adına kütüphane Şehit polis adına kütüphane
Konakları inceledi Konakları inceledi
Çavuşoğlu Kitap Kafe açıldı Çavuşoğlu Kitap Kafe açıldı
Yeniden tasarladı Yeniden tasarladı
Dizi ve klipler burada çekiliyor Dizi ve klipler burada çekiliyor
'Kardeş Zaferi Azerbaycan Konseri' 'Kardeş Zaferi Azerbaycan Konseri'
Restorasyon projelerine övgü Restorasyon projelerine övgü
Türkiye'nin 5'inci AVM Kütüphanesi Türkiye'nin 5'inci AVM Kütüphanesi
AVM'ye kütüphane AVM'ye kütüphane
Evlerinde kutladılar Evlerinde kutladılar
Kitap ilgi gördü Kitap ilgi gördü
Geleceğin yeni yüzü 'Arslantepe' Geleceğin yeni yüzü 'Arslantepe'
Arslantepe UNESCO listesine alınsın Arslantepe UNESCO listesine alınsın
'Oyuncağını Yap, Hediyeni Kap' Projesi 'Oyuncağını Yap, Hediyeni Kap' Projesi
Adrenalin Parkı'nda sona doğru Adrenalin Parkı'nda sona doğru
Geleneksel kültürü yaşatıyorlar Geleneksel kültürü yaşatıyorlar
800 yıllık Esadiye Cami 800 yıllık Esadiye Cami
Kültür Haberleri

Levent Vadisi'ne Adrenalin Park

Malatya'da bulunan Levent Vadisi'ne Adrenalin Parkı Projesi kapsamında, kamp alanı düzenlemesi, taş evler, yürüyüş platformları ve mağara aydınlatmaları faaliyetleri hayata geçirilecek.

Tanıtım için güç birliği

Gaziantep'ten Malatya'ya uzanan bölgenin tarih, kültür ve yöresel lezzetlerinin tanıtımı için Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesi ile güç birliği yapacak.

‘Haşhaşlı dut pestili’ tescillendi

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde yetişen dutlardan yapılan pekmezin içerisine haşhaş eklenerek hazırlanan yöreye özgü "haşhaşlı dut pestili", Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldı.

Şehit polis adına kütüphane

Malatya'nın Doğanyol İlçesi'nde Koldere Ortaokulu'nda Şehit Oğuzhan Günaydın adına kütüphane yapıldı.

Konakları inceledi

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Kadim Çırmıhtı'nın tarihsel ruhunu gün yüzüne çıkarmak adına Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılan restorasyon projeleriyle farklı bir görüntüye kavuşan Tarihi Yeşilyurt Konakları ile bölgedeki dönüşüm projelerini yerinde inceledi.

Çavuşoğlu Kitap Kafe açıldı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın yeni dönem vaatleri arasında yer alıp, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüyle imzalanan ' Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü' ile yapımı tamamlanan Çavuşoğlu Kitap Kafe, kitapseverlerin hizmetine sunuldu.

Yeniden tasarladı

Malatya İnönü Üniversitesi Arş. Gör. Eray Kıvrak, yanlış tasvir edilen Türk Mitolojisi karakterlerini yeniden tasarlayarak sanal sergiyi sanatseverlerin ziyaretine sundu.

Dizi ve klipler burada çekiliyor

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, Anadolu kültürü ve medeniyetinin tüm unsurlarını içerisinde barındıran Yeşilyurt'un sosyal, kültürel ve tarihi zenginliklerini daha geniş kesimlere ulaştırmak amacıyla restorasyonu tamamlanan Tarihi Yeşilyurt Konaklarının kapılarını sinema, dizi ve klip yapımcılarına açtı.

'Kardeş Zaferi Azerbaycan Konseri'

Azerbaycan`ın Karabağ Savaşı'ndaki zaferi dolayısıyla Malatya İnönü Üniversitesi tarafından 'Kardeş Zaferi Azerbaycan Konseri' düzenlendi.

Restorasyon projelerine övgü

Malatya merkez ilçe Yeşilyurt Kadim Çırmıhtı'nın tarihsel ve kültürel miraslarının geleceğe taşınması adına Yeşilyurt Belediyesi tarafından hayata geçirilen restorasyon projeleri ile devam eden diğer dönüşüm yatırımlarını protokol üyeleri yerinde inceledi.

Türkiye'nin 5'inci AVM Kütüphanesi

Türkiye'nin 5'inci alışveriş merkezi kütüphanesi Malatya Park AVM'de kitapseverlerle buluştu. Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, bu arada e-kitap portal hazırlığının da olduğunu söyleyerek, 'İnsanlar bulundukları noktalardan istedikleri kitaba e-kitap üzerinden ulaşabilecekler' dedi.

AVM'ye kütüphane

Türkiye'nin 5'inci alışveriş merkezi kütüphanesi Malatya'da okurlarıyla buluşacak. MalatyaPark AVM Kütüphanesi 5 bin eser ile hizmet verecek. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'ın açılışını yapacağı MalatyaPark AVM Kütüphanesi hizmete sunulacak.

Evlerinde kutladılar

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim gören öğrenciler Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası'nı evlerinde kutladı.

Kitap ilgi gördü

Malatya'nın sevilen simalarından merhum Mersedes Kadir'in hayatını konu alan kitap ilgi gördü.

Geleceğin yeni yüzü 'Arslantepe'

Bütçe görüşmelerinin devam ettiği TBMM'de MHP Milletvekili Mehmet Fendoğlu'nun sorusu üzerine konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Arslantepe Höyüğü'nün ülkenin gelecekteki yeni yüzlerinden biri olacağını söyledi.

Arslantepe UNESCO listesine alınsın

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay Malatya Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine alınması istedi.

'Oyuncağını Yap, Hediyeni Kap' Projesi

Malatya'nın Yazıhan İlçesinde çocukların becerilerini geliştirmek amacıyla Oyuncağını Yap, Hediyeni Kap projesi başlatıldı.

Adrenalin Parkı'nda sona doğru

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından desteklenen 'Asırların Kültür Mirası Levent Vadisi' Projesi kapsamında, Malatya'nın Akçadağ ilçesinde bulunan ve içinde 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya oluşumlarının yer aldığı Levent Vadisi'nde Adrenalin Parkı'nın yapımında sona gelindi.

Geleneksel kültürü yaşatıyorlar

Yeşilyurt Derme Kadın Kooperatifi üyeleri bir yandan geleneksel bir kültürün yaşatılmasını sağlarken diğer taraftan da ev bütçelerine de katkı sağlıyorlar.

Toplam 395 haber.