Kültür

'Dostluk Günü' kutlandı 'Dostluk Günü' kutlandı
Göbeklitepe'den özel selam Göbeklitepe'den özel selam
Arslantepe memnuniyeti Arslantepe memnuniyeti
Kilise'de çalışmalar tamamlandı Kilise'de çalışmalar tamamlandı
Battalgazi'de ücretsiz kurslar Battalgazi'de ücretsiz kurslar
'Malatya olarak çok sevinçliyiz' 'Malatya olarak çok sevinçliyiz'
Bu kez gündem gastronomi Bu kez gündem gastronomi
Arslantepe ilgi odağı oldu Arslantepe ilgi odağı oldu
Mutlulukla karşılandı Mutlulukla karşılandı
Milat niteliğinde Milat niteliğinde
Arslantepe kalıcı listede Arslantepe kalıcı listede
Sosyal tesisleri inceledi Sosyal tesisleri inceledi
Gözler UNESCO'da Gözler UNESCO'da
Gürkan Kıbrıs'ta Gürkan Kıbrıs'ta
Kayısı festivali sona erdi Kayısı festivali sona erdi
Kortej yürüyüşü Kortej yürüyüşü
Kayısı Festivali başladı Kayısı Festivali başladı
Nemrut'a yerli turist akını Nemrut'a yerli turist akını
Doğanşehir kütüphaneye kavuştu Doğanşehir kütüphaneye kavuştu
Kayısı Festivali başlıyor Kayısı Festivali başlıyor
Kültür Haberleri

'Dostluk Günü' kutlandı

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Dünya Dostluk Günü nedeniyle belediye tarafından düzenlenen tur gezisinde Medeniyetin Kalbi Battalgazi'deki tarihi mekanları gezen Suriyeli ve Afgan çocuklarla bir araya geldi.

Göbeklitepe'den özel selam

Dünyanın ilk inanç merkezi olduğu tahmin edilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi'nde bulunan Şanlıurfa Göbeklitepe'den, 26 Temmuz 2021 tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi'ne alınan Malatya Arslantepe Höyüğü'ne 'Selam' getiren Şanlıurfalı misafir öğrenciler, medeniyetin kalbi Battalgazi'ye hayran kaldı.

Arslantepe memnuniyeti

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne kaydedilmesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede 'Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO başvuru sürecindeki tüm çalışmalara katkı vermiş olmaktan kıvanç duyuyoruz' dedi.

Kilise'de çalışmalar tamamlandı

Malatya'da yıllardır kendi haline terk edilen Taşhoron Kilisesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Battalgazi'de ücretsiz kurslar

Malatya'nın Battalgazi Belediyesi tarafından ücretsiz olarak açılan resim, halı dokuma, müzik, minyatür, seramik, ebru ve hüsnü hat gibi birçok sanatın verildiği eğitimler, ilçe halkının büyük ilgisini görüyor.

'Malatya olarak çok sevinçliyiz'

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesine girmesi kentte sevinçle karşılandığını belirterek, tüm turistlere çağrıda bulundu.

Bu kez gündem gastronomi

Malatya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülecek olan ve Malatya'nın UNESCO'nun Meydana getirici Şehirler Ağı'na dahil edilmesi konusunda yapılacak olan çalışmalar için bir toplantı düzenlendi.

Arslantepe ilgi odağı oldu

Malatya Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi'ne girmesi kararı sosyal medyada ilgi odağı oldu.

Mutlulukla karşılandı

Malatya'da Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması sevinç yarattı.

Milat niteliğinde

UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin Arslantepe Höyüğü'nü kalıcı listeye almasını değerlendiren AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya ve ülkemiz adına milat niteliğinde bir karar dedi.

Arslantepe kalıcı listede

Duvarlarına renkli figürler işlenmiş kerpiçten sarayı, 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip tapınağı, ilk kılıç ve mızraklarıyla tarih kitaplarını değiştiren ve 2014 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Battalgazi'deki Arslantepe Höyüğü, Çin'in ev sahipliğinde UNESCO Dünya Miras Komitesinin online toplantısından çıkan karar ile kalıcı listeye alındı.

Sosyal tesisleri inceledi

Gündüzbey Sosyal Tesisleri inşaatını inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 'Gündüzbey'i ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistleri modern, nezih ve kaliteli bir tesiste misafir ederek, tava ve fırın yemeklerinden en güzel şekilde istifade etmelerini sağlayacağız' dedi.

Gözler UNESCO'da

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Malatya'daki Arslantepe'nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Liste'ye alınmasına yönelik çalışmalar 26 Temmuz Pazartesi günü ele alınacak.

Gürkan Kıbrıs'ta

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'na katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, adada bulunan Malatyalı Dernekler ve öğrenciler tarafından büyük bir coşku ile karşılandı.

Kayısı festivali sona erdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 24'üncü Kültür Sanat ve Kayısı Festivali, Kutsi ve Zara'nın sahne aldığı yoğun katılımlı konserle sona erdi.

Kortej yürüyüşü

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 24'üncü Kültür Sanat ve Kayısı Festivali kapsamında gerçekleştirilen kortej yürüyüşü yoğun ilgi gördü.

Kayısı Festivali başladı

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle geçtiğimiz yıl yapılamayan Kayısı Festivalinin 24'üncüsü Şemsiye Sokak'ta düzenlenen programla başladı.

Nemrut'a yerli turist akını

Yerli turistler Malatya üzerinden Nemrut Dağına akın ediyor.

Doğanşehir kütüphaneye kavuştu

Malatya'nın Doğanşehir İlçesi'nde farklı mimariyle inşa edilen yeni Halk Kütüphanesi törenle hizmete açıldı.

Toplam 560 haber.