Kültür

Malatya'nın tarihi zenginliği Malatya'nın tarihi zenginliği
Anneler Günü'ne özel yarışma Anneler Günü'ne özel yarışma
Battalgazi'yi fotoğrafladılar Battalgazi'yi fotoğrafladılar
Adı kütüphanede yaşatılacak Adı kütüphanede yaşatılacak
Yatırımlara tam not Yatırımlara tam not
Kitap okuma etkinliği Kitap okuma etkinliği
Kütüphaneler Haftası  kutlandı Kütüphaneler Haftası kutlandı
Kitapseverlere hediye Kitapseverlere hediye
'Çağları Aşan Söz' ‘Çağları Aşan Söz’
Gözler Temmuz'da Gözler Temmuz'da
Şehidin ismi yaşatılacak Şehidin ismi yaşatılacak
Kitapseverler için kafe Kitapseverler için kafe
Malatya mutfağı zengin Malatya mutfağı zengin
Gurmeler hayran kaldı Gurmeler hayran kaldı
Battalgazi'de buluştular Battalgazi'de buluştular
'Penceremden pandemi' 'Penceremden pandemi'
Ispanaklı ekmeğe tam not Ispanaklı ekmeğe tam not
Malatya yemekleri tanıtılıyor Malatya yemekleri tanıtılıyor
Davetlileri ağırladı Davetlileri ağırladı
MTÜ'den söyleşi MTÜ'den söyleşi
Kültür Haberleri

Malatya'nın tarihi zenginliği

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Turizm Haftası” ile ilgili olarak Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, Malatya’da paha biçilmez tarihi ve doğal güzellikler bulunduğuna dikkat çekerek, bu zenginliğin değerlendirilmesi adına birçok çalışma yapıldığını söyledi. Şişman, Malatya'nın tarih alanındaki zenginliğin en belirgin örneğinin Arslantepe’de olduğunu kaydetti.

Anneler Günü'ne özel yarışma

Malatya'nın Battalgazi Belediyesi, her yıl 9 Mayıs'ta kutlanan Anneler Günü'ne özel 'Hayatı Eve Sığdıran Annem ve Ben' konulu video yarışması düzenliyor. 3 kategoride düzenlenecek olan bu özel yarışmanın başvuruları, 19 Nisan Pazartesi günü başlayacak.

Battalgazi'yi fotoğrafladılar

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Kadrajdan Kültüre Şehir Hikayeleri' projesi kapsamında Medeniyetin Kalbi Battalgazi'nin tarihi mekanlarını gezen fotoğraf tutkunu öğretmenler, ilçenin tarihi güzellikleri, doğal ve kültürel zenginliklerini fotoğraflayarak, kayıt altına aldı.

Adı kütüphanede yaşatılacak

Battalgazi Belediyesi ve Malatya Emniyet Müdürlüğü ortaklığıyla Tevfik Memnune Gültekin İlkokulu'nda oluşturulan Kütüphaneye, İstanbul'daki bombalı terör saldırısında şehit olan Malatyalı Polis Memuru Hamdi Dikmen'in adı verildi.

Yatırımlara tam not

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın daveti üzerine Yeşilyurt'un tarihi ve kültürel hazinelerini ön plana çıkarmak amacıyla hizmete sunulan Gedik Kültür Merkezi ile Tarihi Yeşilyurt Konaklarındaki müzeleri inceledi.

Kitap okuma etkinliği

AK Parti Malatya Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından 'Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında okuma programı düzenlendi.

Kütüphaneler Haftası kutlandı

57. Kütüphaneler Haftası İsmet Paşa (Hürriyet) Parkı'nda gerçekleştirilen programla kutlandı.

Kitapseverlere hediye

Battalgazi Belediyesi, kitabı sevdirme ve okuma alışkanlığını kazandırmak için 'Kütüphaneler Haftası' etkinlikleri kapsamında 500 kitap dağıtımı gerçekleştirdi. Gençlik yatırımları kapsamında ilçede yaptığı ve yapacağı yatırımlarla büyük takdir toplayan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder'e, bu etkinlik kapsamında kitapseverlerden de özel teşekkür geldi.

‘Çağları Aşan Söz’

29 Mart - 04 Nisan 2021 tarihleri arasında kutlanacak olan 57. Kütüphane Haftası ‘Çağları Aşan Söz’ sloganıyla,"Pandemi Sürecinde Yayımcılık ve Kütüphanecilik" olarak çeşitli ekinliklerle Malatya'da kutlanıyor.

Gözler Temmuz'da

Malatya Arslantepe Höyüğü'nün kaderi 16-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında belli olacak.

Şehidin ismi yaşatılacak

Malatya'nın Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İnönü Üniversitesi Hayriye Başdemir Ortaokulu'nda Gara Şehitlerinden Malatyalı Şehit Semih Özbey'in anısına oluşturulan Ay Yıldızlı Kütüphane'nin açılışını gerçekleştirildi. Şehitlere olan vefa ve saygı duygusunu kütüphaneler aracılığıyla yaşattıklarını belirten Başkan Güder, 'Şehidimizin adının yaşatılacağı bu kütüphane, gelecek nesillerimize kılavuz olacak' dedi.

Kitapseverler için kafe

Millet Kıraathaneleri ve Kitap Kafelerin sayısını artırmaya devam eden Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüyle imzalanan 'Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü' ile yapımını tamamladığı İlyas Kitap Kafe'yi vatandaşlarla buluşturarak, eğitim yatırımlarına bir tanesini daha ekledi.

Malatya mutfağı zengin

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya mutfağının UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olması için çalışma yaptıklarını belirterek, "Malatya mutfağımızın inşallah UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olmasıyla lezzetleri de tescillenmiş olacak" açıklamasında bulundu.

Gurmeler hayran kaldı

'Hayat Çiçek Açıyor' sloganıyla başlatılan 'Kayısı Çiçeği Festivali' kapsamında Malatya'ya gelen gurme ve yemek yazarlarından oluşan misafirler, Malatya Büyükşehir Belediyesi müzelerini gezdi. Müzelerde çocukluk dönemlerine nostaljik bir yolculuk yapan gurme ve yazarlar, ziyaret ettikleri kooperatifte yapılan el işi ürünlere ise hayran kaldı

Battalgazi'de buluştular

'Gastronomi, Gezi Yazarları ve Medya Mensupları Buluşması' için Malatya'ya gelen şefler, gurmeler, yazarlar ve gazeteciler, tarihte birçok medeniyet ve farklı kültürün ortak buluşma noktası olan Medeniyetin Kalbi Battalgazi'nin tarihi mekanlarını gezdi. Battalgazi'de tarihi bir yolculuğa çıkan konuklar, Battalgazi'nin Kalbi Kadın Kooperatifi'ndeki kadınların ürettiği doğal ve yöresel ürünlere de hayran kaldı.

'Penceremden pandemi'

Malatya'nın Battalgazi Belediyesi'nin salgın sürecinde insanların değişen yaşam tarzlarını, alışkanlıklarını ve iletişim biçimlerini görsel sanatlar yoluyla ifade edebilmelerine destek olmak amacıyla gerçekleştirilen 'Penceremden Pandemi' konulu resim yarışmasının ödül töreni düzenlendi.

Ispanaklı ekmeğe tam not

Malatya'nın turizm ve yemek kültürünü tanıtmak amacıyla bu yıl ilki düzenlenen Kayısı Çiçeği Şenliği Festivali kapsamında Malatya'ya gelen konuklar Darende İlçesinin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Malatya yemekleri tanıtılıyor

Dünya Kayısı Başkenti olarak bilinen Malatya'da, Hayat Çiçek Açıyor sloganıyla Kayısı Çiçeği Festivali devam ediyor. Kayısı Çiçeği Festivali ile Malatya yemekleri tanıtılıyor. Tanıtımda, Osmanlı Saray Yemeklerinden 'Pekmezli Kuzu Etli Kayısı Yahnisi' ile 'Ballı Mahmudiye' davetlilere ikram edildiği ve beğeni kazandı.

Davetlileri ağırladı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği tarafından düzenlenen 'Kayısı Çiçeği Şenliği' için Malatya'ya gelen acente ve tur sahipleri, yuotuberlar, gezginler ve gurmeleri, tarihsel ve kültürel yapısıyla dikkat çekici bir atmosfere sahip Çırmıhtı'da misafir ederek, bölgenin tarihi, medeniyeti ve yöresel lezzetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Toplam 438 haber.