Sağlık

Bakanlık seferberlik başlattı Bakanlık seferberlik başlattı
Onkoloji hastanesi açılıyor Onkoloji hastanesi açılıyor
Malatyalıların psikolojisi bozuldu Malatyalıların psikolojisi bozuldu
Yaralar sarılıyor Yaralar sarılıyor
Korona virüsüne rastlanmadı Korona virüsüne rastlanmadı
TÖTM şifa dağıttı TÖTM şifa dağıttı
Ciddi önlemler alındı Ciddi önlemler alındı
Malatya'da grip salgını Malatya'da grip salgını
Güvenle tüketin Güvenle tüketin
C vitamini zengini 'kuşburnu' C vitamini zengini 'kuşburnu'
Kan hedefine ulaştık Kan hedefine ulaştık
Kanserli hastalara umut olacak Kanserli hastalara umut olacak
Acillere acil çözüm Acillere acil çözüm
Yeşil reçete kapsamına alındı Yeşil reçete kapsamına alındı
Randevuya çözüm bulunsun Randevuya çözüm bulunsun
Yeniden yürüme sevinci Yeniden yürüme sevinci
Cerrahi Araştırma Kongresi Cerrahi Araştırma Kongresi
Kanserle mücadele paneli Kanserle mücadele paneli
Sağlık Haberleri

Kalp ritm bozukluğu ameliyatsız tedavi ediliyor

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez uygulanan bir yöntemle kalp ritm bozukluğu olan hastalar ameliyatsız olarak sağlıklarına kavuşuyor.

Bakanlık seferberlik başlattı

Tarım ve Orman Bakanlığının ülke genelinde başlattığı ürün bazlı gıda denetimi kapsamında, Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, il genelinde süt ve süt ürünleri imal eden işletmelerde denetim yaptı. Macit, müdürlük olarak kentte tüm sektörlerde yılda ortalama 11 bin denetim yaptıklarını söyledi.

Onkoloji hastanesi açılıyor

2017 yılında ihalesi yapılan ve bölgenin en önemli yatırımlarından biri olan Onkoloji hastanesinin ilk etabı Mayıs ayında hizmete açılacak. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay Hastanede sadece teşhis ve tedavinin değil aynı zamanda kanserle ilgili araştırmalarında yapılacağını vurgulayarak hedeflerinin Malatya'da Onkoloji enstitüsü açmak olduğunu ifade etti.

Malatyalıların psikolojisi bozuldu

6,8 şiddetindeki depremin ardından ağır travma yaşayan vatandaşlar için Malatya'da deprem polikliniği hizmete girdi. Turgut Özal Tıp Merkezi Psikiyatri Bölümü'nde yer alan poliklinikte, deprem nedeniyle psikolojisi bozulan hastalar tedavi ediliyor.

Yaralar sarılıyor

Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremin etkili olduğu Malatya'nın ilçelerinde yaralananlar, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde personelin ilk andan itibaren yürüttüğü çalışmalarla tedavi ediliyor.

Korona virüsüne rastlanmadı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki şüpheli vakalarda korona virüsüne rastlanılmadığını, korona virüsü ilk günden itibaren ciddiyetle ele aldıklarını kaydetti.

TÖTM şifa dağıttı

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi, 2019 yılında da binlerce hastaya umut oldu. 783 bin hastanın poliklinik hizmeti aldığı hastanede bir yılda 60 bin hasta da ameliyat olarak sağlıklarına kavuştu.

Ciddi önlemler alındı

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili değerlendirmelerde bulunan Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, “Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın göreve başlamasından sonra bu konuda daha ciddi önlemler alınmaya başlandı" dedi.

Malatya'da grip salgını

Tüm Türkiye'de görülen grip salgını Malatya'da da etkili oldu. Aralık ayında başlayan salgın nedeniyle acil servislere başvuran hasta sayılarında yüzde 150 artış gözlendi. Sağlık Müdürlüğü tarafından ise merkezdeki acil servislere doktor takviyesi yapıldı.

Güvenle tüketin

Beyaz ette antibiyotik kullanımı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız, "İnsanların güvenle yiyebileceği gıdalarda birinci sırada tavuk gelir. Çünkü yumurtadan, kuluçkaya oradan kümese ve kesim merkezine ulaşana kadar, bakanlık tarafından denetlenen bir sektör, denetimsiz hiçbir aşaması yok" dedi.

C vitamini zengini 'kuşburnu'

Kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu ve C vitamini yönünden dünyanın en zengin bitkilerinden birisi olduğu kanıtlanan ‘kuşburnu’ Malatyalı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Malatya'da uzun yıllardan bu yana aktarlık yapmakta olan Abdullah Erkan, kış aylarından dolayı C vitamini zengini kuşburnuna olan talebin arttığını söyledi.

Kan hedefine ulaştık

Türk Kızılay’ı Malatya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Barış Turan, bölge olarak 2019 yılı hedeflerinin 40 bin ünite kan olduğunu belirterek, “Hedefimizin üzerinde bir kan bağışı topladık. Bu yılki hedefimiz 40 bin ünite kan" dedi

Kanserli hastalara umut olacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından acı kayısı çekirdeği üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların bir ürünü olan 'Kayısır' adlı 'Prebiyotik Kayısı Ekstresi', başta kanser olmak üzere bazı hastalıklar için umut olacak.

Acillere acil çözüm

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi ile Kadın Çocuk Doğum Hastanesi'nde acildeki yoğunluklarla ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, hastanedeki yoğunluğun sadece gribal enfeksiyonla ilgili olmadığını belirterek, “Normalde çocuk hastanemize ortalama günde 800-900 başvuru olurken, bugünlerde 2 bin-2 bin 500'lere kadar çıktı. Erişkin acile de 4 bin civarı hasta geliyor. MAEH'e günlük ortalama 6 bin 6 bin 500 kişi başvuruyor. Bu bizi de vatandaşı da sıkıntıya sokuyor" dedi.

Yeşil reçete kapsamına alındı

'Pregabalin' etken maddesi ihtiva eden ilaçlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Uzm. Ecz. Tahir Özçelik, “Türkiye Eczacılar Birliği ve Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışmalarla bu tür ilaçlar yeşil reçete kapsamına alındı. Dolayısıyla bu tür ilaçların torbacı diye tabir edilen kişilerin eline düşmesi kısıtlanmış oldu. Eczanelerde kontrollü bir şekilde yeşil reçete karşılığı satılıyor" dedi.

Randevuya çözüm bulunsun

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesinde (MAEH) randevu sistemiyle ilgili sıkıntılar olduğu dile getiren Hasta Hakları Koruma Derneği Malatya Şube Başkanı Hüsamettin Özdem, randevu sorununa çözüm bulunması istedi.

Toplam 329 haber.