Sağlık

Uzmanlardan uyarı Uzmanlardan uyarı
Uzmanlarda doğal doğum önerisi Uzmanlarda doğal doğum önerisi
Malatya'da sağlığına kavuştu Malatya'da sağlığına kavuştu
Organ bağış standı kuruldu Organ bağış standı kuruldu
Malatya'da diyabet hastası çok Malatya'da diyabet hastası çok
Alıç'ın lezzet yolculuğu Alıç'ın lezzet yolculuğu
Hasta kabulüne başlandı Hasta kabulüne başlandı
Erken tanı önemli Erken tanı önemli
Ruh sağlığında uzman desteği Ruh sağlığında uzman desteği
Hasta geri çevrilmiyor Hasta geri çevrilmiyor
Malatya'da bir ilk Malatya'da bir ilk
'Kelle paça kolesterolü yükseltmez' 'Kelle paça kolesterolü yükseltmez'
Doğal ürünler tüketin Doğal ürünler tüketin
Göz tansiyonuna dikkat Göz tansiyonuna dikkat
Çocuk Cerrahisi Doğu Toplantıları Çocuk Cerrahisi Doğu Toplantıları
Malatya'da sağlığına kavuştu Malatya'da sağlığına kavuştu
Ağır okul çantaları ağrıya yol açıyor Ağır okul çantaları ağrıya yol açıyor
Çalışmaları hızlandırın Çalışmaları hızlandırın
Bu bir yasak değil Bu bir yasak değil
Sağlık Haberleri

Karaciğer nakli eğitimi

Karaciğer naklinde dünyada önemli bir merkez durumunda bulunan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsünde, Rusya'dan gelen cerrahlara eğitim verildi.

Uzmanlardan uyarı

Soğuk havaların etkisi ile kış hastalıkları da artış gösteriyor. Özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı kişiyi aniden yatağa düşürüp, yaşam kalitesini bozabiliyor. Soğuk algınlığını daha ciddi tablolara yol açmadan hafif bir şekilde atlatmak bazı pratik önerilerle mümkün olabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Tuğba Nur Akkuş, soğuk algınlığına karşı alınabilecek önlemler ile ilgili bilgi verdi.

Uzmanlarda doğal doğum önerisi

Kadın Doğum uzmanı Op. Dr. Meltem Erkmen, doğal doğumun önemine dikkat çekerek, 'Doğum kadına bahşedilmiş doğal bir yetenektir ve doğal doğum tam anlamıyla modern tıbbın reddi değildir' dedi.

Malatya'da sağlığına kavuştu

Azerbeycan'da rahim kanseri teşhisi konulan Sevinç Neriman Qıkız isimli hasta Malatya'ya da başarılı bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Kadın hasta şimdi hem hastaneye hem de Türk doktorlarına minnettar.

Organ bağış standı kuruldu

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası vesilesiyle Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde organ bağış standındı açıldı. Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Uzman Dr. Leman Acundelen, organ bağışının önemine dikkate çekmek amacıyla bu tür etkinlikleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Malatya'da diyabet hastası çok

Malatya'nın Arguvan ilçesinde düzenlenen 'diyabet' konulu toplantıda konuşan Türkiye Diyabet Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Türkiye genelinde şehirlere göre diyabet hastalığının en fazla olduğu şehrin Malatya olduğunu söyledi.

Alıç'ın lezzet yolculuğu

Sivas'ın Suşehri ilçesinde dağlardan toplanan kış mevsiminin habercisi alıç, zahmetli bir sürecin ardından marmelat yapılarak sofraları tatlandırıyor.

Hasta kabulüne başlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından Malatya merkezde yapımı tamamlanan ve 5 yıldızlı otel konforunda sağlık hizmeti vermeyi amaçlayan 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, dün itibariyle hasta kabulüne başladı.

Erken tanı önemli

Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli, geçen yıl 26 bin vatandaşa meme kanseri taraması yaptıklarını belirterek, "27 erken tanı yakaladık. Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı çok önemli. Tam tedavi ile hastalık iyileşebilecek duruma geliyor" dedi.

Ruh sağlığında uzman desteği

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lale Gönenir Erbay, ruh sağlığı sorunu yaşayanların mutlaka uzmanından profesyonel destek alması gerektiğini söyledi.

Hasta geri çevrilmiyor

Randevusuz gelen hiç bir hastayı geri çevirmemeye çalıştıklarını dile getiren Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli, “MHRS'den randevu alamayan hasta hastaneye gittiği zaman hele de ilçeden geliyorsa, yaşlı ise kesinlikle geri çevrilmiyor. Garantisini verebilirim. Aynı gün randevu alamayan önce başhekime gitsin randevu alamazsa gelsin bizim yanımıza. Biz bir şekilde hekimlerimize hastalarımıza baktıracağız" dedi.

Malatya'da bir ilk

Dünyada yaklaşık 5 yıldır diz kireçlenmesi ve dizde sıvı bitmesi tedavisinde kullanılan Proksimal Fibular Osteotomi ameliyat tekniği, Malatya'da ilk kez Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulandı.

'Kelle paça kolesterolü yükseltmez'

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Adıyaman Gastronomi Fuarı" kapsamında Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen "Karatay Mutfağı" konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, Adıyaman'ın kadim bir şehir olduğunu söyledi.

Doğal ürünler tüketin

Sonbaharın gelmesi ile birlikte özellikle geceleri hava sıcaklıklarının azalmasıyla soğuk algınlıkları kendini göstermeye başladı. Aktarlar, insanları grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara karşı koruyan doğal ürünlerin tüketilmesinin önemli olduğunu ifade etmekteler.

Göz tansiyonuna dikkat

Kayseri DOKTORÖZ GÖZ ve CERRAHİ LAZER MERKEZİ Başhekimi, Göz Hastalıkları Uzmanı ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, 45 yaş üzeri bireylerde sık görülen glokom yani göz tansiyonunun, erken evrede herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerlediğini belirterek konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu.

Çocuk Cerrahisi Doğu Toplantıları

Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi'nde 5 ilden katılımla ‘Çocuk Cerrahisi Doğu Toplantıları’ gerçekleştirildi.

Toplam 306 haber.