Sağlık

Turgut Özal Tıp Merkezi, 2019'u başarılarla geçirdi Turgut Özal Tıp Merkezi, 2019'u başarılarla geçirdi
Ciddi önlemler alındı Ciddi önlemler alındı
Malatya'da grip salgını Malatya'da grip salgını
Güvenle tüketin Güvenle tüketin
C vitamini zengini 'kuşburnu' C vitamini zengini 'kuşburnu'
Kan hedefine ulaştık Kan hedefine ulaştık
Kanserli hastalara umut olacak Kanserli hastalara umut olacak
Acillere acil çözüm Acillere acil çözüm
Yeşil reçete kapsamına alındı Yeşil reçete kapsamına alındı
Randevuya çözüm bulunsun Randevuya çözüm bulunsun
Yeniden yürüme sevinci Yeniden yürüme sevinci
Cerrahi Araştırma Kongresi Cerrahi Araştırma Kongresi
Kanserle mücadele paneli Kanserle mücadele paneli
Kök hücre nakli başarısı Kök hücre nakli başarısı
Eksiklikler var Eksiklikler var
Grip aşısı yaptırın Grip aşısı yaptırın
Uzmanlardan uyarı Uzmanlardan uyarı
Uzmanlarda doğal doğum önerisi Uzmanlarda doğal doğum önerisi
Sağlık Haberleri

Turgut Özal Tıp Merkezi, 2019'u başarılarla geçirdi

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi, 2019 yılında da binlerce hastaya umut oldu. 783 bin hastanın poliklinik hizmeti aldığı hastanede bir yılda 60 bin hasta da ameliyat olarak sağlıklarına kavuştu.

Ciddi önlemler alındı

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili değerlendirmelerde bulunan Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, “Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın göreve başlamasından sonra bu konuda daha ciddi önlemler alınmaya başlandı" dedi.

Malatya'da grip salgını

Tüm Türkiye'de görülen grip salgını Malatya'da da etkili oldu. Aralık ayında başlayan salgın nedeniyle acil servislere başvuran hasta sayılarında yüzde 150 artış gözlendi. Sağlık Müdürlüğü tarafından ise merkezdeki acil servislere doktor takviyesi yapıldı.

Güvenle tüketin

Beyaz ette antibiyotik kullanımı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız, "İnsanların güvenle yiyebileceği gıdalarda birinci sırada tavuk gelir. Çünkü yumurtadan, kuluçkaya oradan kümese ve kesim merkezine ulaşana kadar, bakanlık tarafından denetlenen bir sektör, denetimsiz hiçbir aşaması yok" dedi.

C vitamini zengini 'kuşburnu'

Kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu ve C vitamini yönünden dünyanın en zengin bitkilerinden birisi olduğu kanıtlanan ‘kuşburnu’ Malatyalı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Malatya'da uzun yıllardan bu yana aktarlık yapmakta olan Abdullah Erkan, kış aylarından dolayı C vitamini zengini kuşburnuna olan talebin arttığını söyledi.

Kan hedefine ulaştık

Türk Kızılay’ı Malatya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Barış Turan, bölge olarak 2019 yılı hedeflerinin 40 bin ünite kan olduğunu belirterek, “Hedefimizin üzerinde bir kan bağışı topladık. Bu yılki hedefimiz 40 bin ünite kan" dedi

Kanserli hastalara umut olacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından acı kayısı çekirdeği üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların bir ürünü olan 'Kayısır' adlı 'Prebiyotik Kayısı Ekstresi', başta kanser olmak üzere bazı hastalıklar için umut olacak.

Acillere acil çözüm

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi ile Kadın Çocuk Doğum Hastanesi'nde acildeki yoğunluklarla ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, hastanedeki yoğunluğun sadece gribal enfeksiyonla ilgili olmadığını belirterek, “Normalde çocuk hastanemize ortalama günde 800-900 başvuru olurken, bugünlerde 2 bin-2 bin 500'lere kadar çıktı. Erişkin acile de 4 bin civarı hasta geliyor. MAEH'e günlük ortalama 6 bin 6 bin 500 kişi başvuruyor. Bu bizi de vatandaşı da sıkıntıya sokuyor" dedi.

Yeşil reçete kapsamına alındı

'Pregabalin' etken maddesi ihtiva eden ilaçlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Uzm. Ecz. Tahir Özçelik, “Türkiye Eczacılar Birliği ve Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışmalarla bu tür ilaçlar yeşil reçete kapsamına alındı. Dolayısıyla bu tür ilaçların torbacı diye tabir edilen kişilerin eline düşmesi kısıtlanmış oldu. Eczanelerde kontrollü bir şekilde yeşil reçete karşılığı satılıyor" dedi.

Randevuya çözüm bulunsun

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesinde (MAEH) randevu sistemiyle ilgili sıkıntılar olduğu dile getiren Hasta Hakları Koruma Derneği Malatya Şube Başkanı Hüsamettin Özdem, randevu sorununa çözüm bulunması istedi.

Kalp krizi geçirenler ambulans çağırmıyor

Türkiye'de kalp krizi geçirenlerin ambulans çağırma oranı düşük seviyede.

Yeniden yürüme sevinci

Adıyaman'da 8 ay önce trafik kazası sonucu felç geçiren ve yatağa mahkum yaşayan 9 yaşındaki Muhammed Ömer Akkoyun, Malatya'da aldığı robotik tedaviyle yeniden yürümeye başlamanın sevincini yaşadı.

Cerrahi Araştırma Kongresi

Türk Cerrahi Derneği tarafından her yıl düzenlenen Cerrahi Araştırma Kongresinin 10'uncusu Malatya'da başladı.

Kanserle mücadele paneli

Malatya'da, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Sanyal'ın katılımıyla "Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var" konulu panel düzenlendi.

Kök hücre nakli başarısı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi 2019 yılında şu ana kadar 202 kök hücre ve kemik iliği nakli ile yeni bir rekora imza attı.

Eksiklikler var

Malatya Diş Hekimler Odası Başkanı Murat Canbek, ağız ve diş sağlığı merkezleri ile yetersiz akademik ve ekipman ile açılan fakültelerin toplumun ağız ve diş sağlığı probleminin çözülemeyeceğini dile getirdi.

Toplam 323 haber.