Sağlık

164 hasta tedavi gördü 164 hasta tedavi gördü
Kızılay'dan Malatya'ya yeni mobil kan bağışı aracı Kızılay'dan Malatya'ya yeni mobil kan bağışı aracı
Ek ödeme yapılmadı Ek ödeme yapılmadı
Ramazanda strese karşı dengeli ve sağlıklı beslenme Ramazanda strese karşı dengeli ve sağlıklı beslenme
TÖTM'e cihaz bağışlandı TÖTM’e cihaz bağışlandı
Kalbi duran yaşlı hasta için havalandı Kalbi duran yaşlı hasta için havalandı
Sağlık Haberleri

‘O nefes sana lazım olacak’

Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında bir açıklama yaptı. “O nefes sana lazım olacak” sloganıyla bir de film hazırlayan kurum, herkesi sigarasız bir yaşama davet etti.

ELISA testi geliştirdi

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yıldız, Kovid-19'un tespitini sağlayacak ELISA testi geliştirdi.

Yoğun bakımda hasta kalmadı

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisindeki sağlık çalışanları, serviste yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası kalmamasını hazırladıkları kliple kutladı.

164 hasta tedavi gördü

Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Erhan Berk, hastanenin, sürecin başladığı Mart ayından bu yana pandemı hastanesi olarak hizmet verdiğini belirterek, "Bugüne kadar 164 hastamız yoğun bakım ünitemizde, servislerimizde, aldıkları tedavi ile sağlıklarına kavuşup taburcu oldular. Bugün ise son iki hastamızı taburcu etmenin sevincini yaşıyoruz" dedi.

Hijyen malzemesi dağıtıldı

Malatya'nın Kale ilçesinde ihtiyaç sahibi Suriyelilere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile UNICEF tarafından yürütülen Sosyal Uyum Projesi kapsamında hijyen malzemesi dağıtıldı.

Umutlandıran yöntem

Çin'den sonra ilk kez Türkiye'de Malatya İnönü Üniversitesinde korona virüse karşı uygulanan immun plazma tedavisinde risk grubunda koruyucu olarak kullanılabilecek yeni bir yönteme geçildi. Yeni cihaz ile sağlıklı donörden alınan plazmaların içerisindeki tüm zararlı virüs ve bakteriler yok ediliyor.

Malatya'dan Türkiye'ye

Türkiye'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı immün plazma tedavisinin ilk kez uygulandığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde hastalığı yenen kişilerden alınan plazmalar Türkiye'nin çeşitli illerindeki hastalara şifa oluyor.

Taburcu edildi

Malatya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi tamamlanan 77 yaşındaki kadın, taburcu edildi.

TÖTM’de yeni bir çalışma daha

Türkiye'de ilk kez immün plazma tedavisi uygulanan yer olan Turgut Özal Tıp Merkezinde yeni bir çalışmaya başlandı.

Turgut Özal hastanesinde son durum

Turgut Özal Tıp Merkezinde Koronavirüs vakası, yoğun bakım ve servislerde kalan hastalar hakkında hastane başhekimi Prof Dr. Ali Beytur bilgiler verdi.

Kızılay'dan Malatya'ya yeni mobil kan bağışı aracı

Türk Kızılayı Genel Merkezi tarafından Malatya'ya kan bağışı kampanyalarında kullanılmak üzere yeni mobil bağış otobüsü gönderildi. Yeni aracın tanıtımına katılan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, vatandaşları kan bağışı yapmaya davet etti.

Arı ürünleri bağışıklığı güçlendiriyor

Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, katkısız bal, arı sütü, polen ve propolisin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, virüslere karşı direncini arttırdığına dikkat çekti. Çolak, Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bal, polen, arı sütü ve ekmeği gibi arı ürünlerinin satışının arttığını söyledi.

Ek ödeme yapılmadı

Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, üniversite hastanelerinin üvey evlat muamelesi gördüğünü belirterek, “'Ek ödemeler tavandan alınacak' söylemi ısrarla dile getirilmiş ancak bu süreçte hiçbir üniversite hastanesinde ek ödeme yapılmadığı gibi Turgut Özal Tıp Merkezi Araştırma Hastanesinde ki sağlık çalışanlarına da bu ödeme halen yapılmamıştır” dedi.

Son hasta uğurlandı

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım servisinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tedavi gören son hasta alkışlarla servise uğurlandı.

Ramazanda strese karşı dengeli ve sağlıklı beslenme

Beden sağlığı için vazgeçilmez bir unsur olan dengeli beslenmenin başrolündeki lif, vitamin ve mineral içeriklerinden zengin yiyecekler, ramazanda da stres faktörlerine karşı en büyük silahlar olarak öne çıkıyor.

TÖTM pandemi servisi umut oluyor

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde korona virüs hastaları, kendilerine ayrılan servis ve yoğun bakım ünitelerinde tamamen izole bir şekilde tedavi ediliyor. Testi negatif ve pozitif çıkan vakaların birbirlerinden ayrı servislerde yatırıldığı hastanede, Sağlık Bakanlığının belirlediği tedavi yöntemleri ile hastalar tedavi ediliyor.

Toplam 394 haber.