Üretici sevindi

Bu yıl kirazın kalitesine göre fiyatının üreticiyi sevindirdiğini kaydeden Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, 'Çiftçimiz bu yıl ürettikleri kirazdan memnundu. İşçilik maliyetleri çok yüksek olmasına rağmen kayısıya göre kiraz kazançlı oldu' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, oda binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Solmaz, kiraz rekoltesinin düşük olduğunu belirterek, 700 ton civarında kiraz elde edildiğini söyledi. Solmaz, “İhracatçı kirazı Gündüzbey civarında topladı. Bu yıl kirazın çiçek zamanı çok fazla yağış oldu ve bu nedenle döllenmede bir zayıflık meydana geldi. Havadar olmayan bölgelerimizde kiraz olmadı. Dolayısıyla da kiraz rekoltemiz düşük oldu. Fakat çiftçilerimiz bu yılki kirazdan memnunlardı. İlk zamanlar kirazın kilosu 12 liradan başladı, daha sonra kiraz fiyatları düştü. En düşük kirazın kilosu 5 TL’den gitti. Fiyat olarak kiraz bizleri tatmin etmediyse de başka yönlerde iyiydi. Hatta bazı ihracatçılara bazı devlet kurumlarına ve iş adamlarına yüksek fiyatla kirazlar da verdik. Kirazımız Türkiye genelinde arandığı gibi Avrupa’da da aranır duruma geldi. Bir iş adamımız buradan Avrupa’ya hediyelik kiraz gönderdi. O insan üreticiden kirazı 10 liradan aldı. Bir ihracatçı Gündüzbey’e gelip 5 lira ile 6,5 lira arasında kiraz aldı. Bu yıl kalitesine göre kiraz fiyatları iyiydi. Çiftçimiz bu yıl ürettikleri kirazdan memnundu. İşçilik maliyetleri çok yüksek olmasına rağmen kayısıya göre kiraz kazançlı oldu” diye konuştu.

Yüksek kesimlerde kiraz hasadı devam ediyor

Solmaz, Yeşilyurt’un yüksek kesimlerinde kiraz hasadının devam ettiğini ifade ederek “Yüksek kesimlerde şu anda Kozluk ve diğer yerlerde kiraz hasadı hala devam ediyor. Ancak bu hasat iç piyasaya yönelik. İhracat yapılmıyor. Kirazımızın bu kalibresi, aroması çok iyiydi. Bazı insanlarımız kirazımıza ne kadar da yanlış yapsalar da bizim dalbastı kirazımız ön plandaydı. Bazıları dışarıdan gelen kirazı Yeşilyurt kirazı olarak tanıtıp, iç piyasaya sürmeye çalıştılar. Ama insanlarımız Yeşilyurt dalbastı kirazının aromasını bildiği için bu kiraza fazla bir itibar göstermediler” şeklinde konuştu. 
 

Anadolu Ajansı

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN