Üniversite mağdur ediyor

İnönü Üniversitesi TOKİ evlerinde yaşayanlar, üniversite yönetimin, TOKİ evleri ve üniversite arasında bulunan yürüyüş yolunu vatandaş ve öğrencilerin geçmemesi için tel örgü ve demir saclarla kapattığını bu durumun kendilerini mağdur ettiklerini savunarak, 'Yürüyüş yolunu kullanarak, rahatça camiye gidiyorduk, öğrenciler okula gidip geliyorlardı. Bu yolun kendilerine ne gibi zararı var. Niçin kapatıyorlar, yolu kapatanlar, Müslüman değil mi?' diye serzenişte bulundular.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

İnönü Üniversitesi yönetiminin, geçtiğimiz günlerde üniversitede çıkan kavgadan dolayı, Üniversite TOKİ evlerinde yaşayan vatandaşların yaklaşık 7 yıldır kullandığı yürüyüş yolunu tel örgülerle kapattığı iddia edildi. Bu duruma adeta isyan eden Üniversite TOKİ evlerinde yaşayan vatandaş ve öğrenciler, Rektör Ahmet Kızılay'ın, kendilerine tel örgüyü kaldıracağına dair söz verdiğini, Kızılay'ın verdiği sözü tutmayarak, yolun bulunduğu yere demir sac vurup, kamera yerleştirdiğini öne sürdüler. 

Rektör sözünü tutmadı

Konuyla ilgili gazetemize konuşan, site sakinlerinde Hanifi Yaylacı, sitede yaklaşık 700 vatandaşın yaşadığını belirterek, "Ortaokul, ilkokul, aile hekimimiz, cami hepsi üniversitenin içerinde. Bu yürüyüş yolunu kullanıyorduk. Cami buradan yakındı, vakit namazlarında sürekli gidiyorduk, burayı kapatınca vakit namazında camiye gidemiyoruz. Cuma namazında da aynı sıkıntı. Ben Rektör Yardımcısı İbrahim Bey'e bunu anlattım dedi ki, ' ana kapıdan gir' ana kapıya gitmemiz 3 km yol demek. Ama evden yürüyüş yolundan camiye gitmem yürüme mesafesinde 5 dakika. 6 yıldır burada yaşıyorum, iğne ucu kadar zarar olmamış. Rektör bey görüştüğü kişilere söz verdi sözünü halen tutmadı. Maden yolu kapattınız, camiyi, aile sağlık merkezini, marketi üniversite dışına çıkarın bizde rahat gidip gelelim" dedi. 

Müslüman yol kapatır mı?

Çifte şehit torunu olduğunu söyleyen Fatma Özarslan, "7 yıldır bu yolu kullanıyorduk, kestirme olduğu için burada oturanlar rahatça gidip gelebiliyordu. Bu yürüyüş yolu kapatıldı, şu gördüğünüz yandaki yol yokuş, ne inebiliyoruz, ne çıkabiliyoruz.  Yürüyüş yolunu yaptılar, neden kapanıyor.  İnsanlar, rahatça camiye gidiyordu, burada oturan talebeler bu yolu kullanarak okula gidip geliyorlardı. Bu yolun kendilerine ne gibi zararı var. Niçin kapanıyor, bunu kapatanlar, Müslüman değil mi? Bir Müslüman burayı kapatır mı? Neymiş kavga yapmışlar, bir pire için yorgan yakılır mı? Bunlar vatanın düşmanı mı? Biz buranın derhal açılmasını istiyoruz"  diye konuştu. 

Cuma namazına bile gidemiyoruz

Üniversite TOKİ evleri için zamanında buraya merdiven, yaya yolu yapıldığını anımsatan Yusuf Orhan,  "7 yıldır bu yürüyüş yolu var. En ufak bir şey olmadı. Köyde yol açılmış, yanlışlık yapılmışsa bizimle ne işi var. Burası Üniversite TOKİ evleri, merdiven niçin zamanında yapılmış, öğrenciler rahat gidip gelsinler diye, ben vakit namazlarında camiye gidiyordum, şimdi gidemiyorum. Gelip, burayı kapattılar, edepsizlik yapıp burayı kırıp açalım mı? Camiye gitmek için şu rampadan gitmemiz lazım ben bu halimle nasıl gideyim. Yol buradan camiye 300 metre diğer yoldan gitsem 1 km'den fazla. Biz sayın rektöre söyledik, söz verdi, bizde teşekkür ettik, yapacağız dediler, diğer gün geldiler, kapatıp birde kamera döşediler.  Camiye gidemiyorum. 85 yaşındayım, hiç cuma namazını kaçırmadım,  bunlar yüzünden 2 haftadır cuma namazına bile gidemiyorum. Bu yaştan sonra ibadetimizi kesmenin ne anlamı var.  Mümkün mertebe burayla ilgilensinler, yetkililere sesleniyoruz bize yardımcı olun" şeklinde konuştu. 

Randevu bile vermediler

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuduğunu aktaran Mehmet Birişik ise, "Üniversitenin yapmış olduğu TOKİ binalarında kalıyoruz. Özellikle kapatılan kapıdan dolayı ben ve benim gibi birçok arkadaşım mağdur oldu.  Biz buraya taşınırken, üniversitenin yakınlığına göre geldik.  Kolaylık sağlayan bir yoldu. Ama şuan görüyoruz ki, bizi mağdur ettiler.  Sırf mağduriyeti gidermek adına hiç bir şey yapmadılar.  Rektör Beyle randevu almaya çalıştık ama randevu vermediler" dedi.

Bizi suçlu gibi kapattılar

Elif Nur Özbey adlı vatandaş da çocuğunun üniversitenin içindeki anaokuluna gittiğini ifade ederek, "Normal yol hem yokuş hem de çok uzak. Sabah erken gittiğimizde köpekler oluyordu. Yürüyüş yolu vardı biz oradan gidip geliyorduk. 15 dakika daha erken gidiyoruz. Servisle gitsek günde 4 sefer gidip gelmek zorunda kalıyoruz. Biz asgari ücretle geçinen insanlar nasıl karşılayacağız. Belimi büküyor maddi olarak. Önceden sorun yoktu. Neden kapattılar bilmiyoruz. Market, sağlık ocağı hepsi üniversitenin içinde burada herkes mağdur. Burası yapılmış bir yürüyüş yoluydu, kapatmalarına anlam veremiyoruz.  Ormanda yürüyüş yolu vardı onu da kapattılar, bizi suçlu gibi kapattılar" ifadesini kullandı. Rektör beyle görüştüklerini anlatan Feride Olcay, kendilerine açılacak sözü verildiğini, Rektör beyin verdiği sözü tutmadığını belirtti. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 15

 • Yaralı ceylan | 05 Haziran 2021 20:31

  Boşuna mı taşındık biz buraya, otobüsle gidip geleceğimizi bilseydik evimizden de gidip gelmesini bilirdik. O patikayı kapatınca bütün sorunlar halloldu mu yani?

 • Fakir ama gururlu | 02 Haziran 2021 19:01

  Hanife bey evet rektör bey bizi mağdur etmiş olabilir ammavelakin geçici bir mağduriyet olduğunu dıle getırmişti mağduriyetimizin asıl sebebi eşiniz sakine hanımdır çünkü eşiniz o saçı keser ile kırmasaydın rektör bey bizimle zıtlaşmayacaktı olayların bu kadar uzamasının nedeni esınız yuzundendır

 • Recep ceyhan | 01 Haziran 2021 19:45

  Bukundugumuz yer universite sınırlarında. Biz tokiden ev aldigimiz zaman belgeleri universiteden aldik doldurduk teslim ettik bizlere denen universiteden faydalanacaksiniz. Simdi ne olduda giris çıkışları yasakladilar. Zamaninda belgeleri vermeselerdi. Tum tokilerde sağlık ocagi okul market firin bulunmaktadır. Bizden para aldilar sadece cami ve okul yolunu kullanmamiz icin giris karti verdiler. Simdi iptal ettiler. Aile hekimi okulu marketi nereden karsilayalim. Rektor efendi yaptığınız sistem siyonizm dusunce sistemi. Siyonistler mescidi aksaya koymuyorlar sizde camimize aradaki farki aciklar misiniz.

 • Ahmet yiğitcan | 01 Haziran 2021 17:25

  Üniversite yaşanan olay bizleri üzmüştür.Ama biz toki sakinleri olarak maduruz.Ama üniversite yetkililerin umrunda bile değil.Biz 7 senedir burda ikametgâh ediyoruz bizden birinden herhangi bir zarar gelmemiş üniversiteye.Bizim çocuklar burda okumaktatır ,Aile sağlığı merkezi burda marketimiz ve fırın üniversite yerleşkesinin içindedir biz nereye gidelim bize ambargo uyguluyorlar.Sayın Net Heberin aracılığıyla rektör beye sesleniyorum biz ne yapacağız.

 • Ahmet Duran Belek | 01 Haziran 2021 15:23

  Biz toki sakinlerinin ve burda oturan öğrencilerinin mağsuriyetinin bir an önce giderilmesini dilerim

 • Serkan ALK | 01 Haziran 2021 15:03

  Kıymetli hocamız , hem çalışan kendı personelinin ve ailesinin bu sıkıntısını hemde dışardan gelip ikamet eden sayıca az olan aileron bu sıkıntısını biran önce çözmesini bekliyor. Camiye gidemiyorsam çocuklar anneleri ile okula gidemiyorsa ki bugün ilköğretim açıldı kimse gönderemedi okula aile hekiminiz orda market vesaire lütfen duyarsız kalmayalım araç yolundan arabalar çıkamıyor insan nasıl çıksın zulme ne gerek var peygamberimiz ne güzel söylemiş zorlastirmayin kolaylaştırınız inşallah sayın hocamız gereğini yapacaktır inanıyorum kendisi çok naif çok zarif bir insan.

 • Tokili | 01 Haziran 2021 13:55

  Lütfen mağduriyeti giderin

 • Garip her yerde gariban | 01 Haziran 2021 13:48

  Kavga bahane edildi, bir süredir müthiş bir baskı var . Çünkü Toki villaların göz zevkini bozuyor. Nasıl edelimde bu fakir fukarayı buradan gönderelim.Şimdi Üniversite de bir çok kavga dövüş oluyor, o zaman üniversiteyi de kapatın. Çıkın diyin ki biz bu garibanları görmek istemiyoruz.Nasıl olsa o zenginlerin arabaları var. Yazık yazık

 • ZeyMer | 01 Haziran 2021 13:05

  T'okiye geldik üniversiteye yakın diye, O'kula gidemiyoruz bu ne biçim iș böyle! K'apattılar eğitime giden yolu. İ'nsafsızlar! Elinizden gelen bu mu?

 • Fedride Olçay | 01 Haziran 2021 12:22

  Mağdur olan biz TOKİ sakinleriyiz çocuklarımız okula nasıl gidecekler sağlık ocağına orda market cami Banka PTT orda korumak istedikleri Öğretim görevlilerinin çocuklarına bakıcı olan biziz temizlik için gidende biziz nasıl gidelim. Okulumuzda

 • Perihan yiğitcan | 01 Haziran 2021 12:20

  Maduriyetimizin bir an önce giderilmesini istiyoruz yetkilirden bir toki sakini olarak .Hastane okul sağlık ocağı market cami vedahi herşey için biz o yolu kullanmak durumundayız BİZİ madur etmeye kimsenin hakkı yok

 • Erol | 01 Haziran 2021 12:01

  Üniversite tokisi diye geldik buraya yerleştik dağ basında kaldık. Camiye okula market e ulaşım yok mağduruz yetkililerin Allah için bu durumu çözmelerini istiyoruz

 • Erol | 01 Haziran 2021 11:58

  Üniversite tokisi diye geldik buraya yerleştik dağ basında kaldık. camiye markete okula ulaşım yok magdur olduk yetkililerin Allah için bu durumu çözmelerini istiyoruz

 • Merve | 01 Haziran 2021 11:23

  Gerçekten sıkıntı çekiyoruz burda öğrenciyiz ama okula gidip gelmek sürekli zorlaşıyo otobüsler zaten çok nadir geliyor araba yolu bile öğrencilere kapalı ne kadar zorlandığımızı hiç dikkate almıyolar umarım burdan sesimizi duyabilirler

 • M.Hanifi Yaylacı | 01 Haziran 2021 09:57

  Net Haber ve Ekibine Çok Teşekür Ederim Bu zulme Uğradığımızı için Sesimiz oldular Acaba bizlerin Seçtiği Sözde Milletvekilleri,söz de muhtarlar Nerede acaba Bu insanlık dışı Muameleye sesleri çıkmıyor.

BUNLARA DA BAKIN