TMO ucuza satacak

Piyasada yaklaşık tonu 3 bin TL'ye satılan arpayı, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) üreticilere 2 bin TL'den satacağını belirten Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, bütün üreticilerin TMO'dan arpa alabileceklerini, birlik üzerinden alındığı takdirde yüzde 1 KDV ile vergiye tabi olmayan üreticilerin ise yüzde 8 KDV ile alabileceğini söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
TMO ucuza satacak
Piyasada yaklaşık tonu 3 bin TL’ye satılan arpayı, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) üreticilere 2 bin TL'den satacağını belirten Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, bütün üreticilerin TMO’dan arpa alabileceklerini, birlik üzerinden alındığı takdirde yüzde 1 KDV ile vergiye tabi olmayan üreticilerin ise yüzde 8 KDV ile alabileceğini söyledi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, düzenlediği basın toplantısında piyasada yaklaşık tonu 3 bin TL’ye satılan arpayı, TMO'nun üreticilere 2 bin TL'den satacağını açıkladı. Kurtoğlu,  ülkemizde kuraklığın devam ettiğini anımsatarak, "Birlik olarak Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) ile bir toplantı gerçekleştirdik.  Üreticilerimiz mutlaka TMO'nun vereceği arpadan faydalansınlar. Malatya Sürt Üreticileri Birliği üyeleri Vergi Dairesine kaydı olamayan üyeler, birlik vasıtasıyla arpayı yüzde 1 KDV ile alabilirler. Üreticilere sesleniyorum, mutlaka faydalansınlar. Arpalarını temin etsinler.  Emeği geçenlere üretici ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Şuanda arpanın piyasa fiyatı 2 bin 800 ile 3 bin arası değişiyor. TMO 2 liradan inşallah küçük aile çiftçimizde yararlanacak inşallah. Birlik üyeleri birlik aracılığıyla arpaya ulaşabilecekler.  Bütün üreticiler alabilecek, birlik üzerinden alırsalar yüzde 1 KDV ile alacaklar,  eğer vergiye tabi değilseler yüzde 8 KDV ile alabilecekler " dedi.

2-3 yıldır stok yapanlar var

Stokçulara da çağrıda bulunan Kurtoğlu, "Artık elinizi üreticinin üzerinden çekin. Bakanlığımız merkez birliğimiz vasıtasıyla, hem arpayı yoncayı, samanı bundan sonra temin edecektir. Stokçular, elindeki malı makul bir fiyata üreticinin faydalanması için stoktan çıkarıp çiftçinin hizmetine sunsunlar. Bizi yurt dışına muhtaç etmesinler. Üreticiyi devamlı lazım. Üretmediğimiz saman yonca, arpa saman ülke hayvanına yetecek kadar. Ama ne yazık ki 2-3 yıldır stok yapan insanlarımız var. Üretmesek yaşayamayız, el birliğiyle tarım ve hayvancılık için çalışma yapmamız gerekiyor. Üreterek, tüketiciye sunmalıyız, herkese görev düşüyor.  Damızlık hayvanın kesime gitmemesi, için üreticinin TMO'dan arpa alıp üretim yapsınlar. TMO her ay belirli aralıklarla üreticiye bu arpayı temin edecektir. Bu işin devam etmesini istiyoruz. Bakanlığımızın merkez birliğimiz aracılığıyla üreticilere kaba yem dağıtacağı söylendi. Bunun bir an önce hayata girerek, damızlık hayvanın kesime gitmemesi gerekiyor. Bakanlığımızın üreticilerimizin yanında olmasını arzu ediyoruz" diye konuştu. 

Nevzat Kanar

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN