Seyyanen zam talebi

2021 yılı için memur maaşlarına yapılan zam oranını değerlendiren Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, zam oranının yetersiz olduğunu söyledi. Seyyanen zam yapılmasını talep eden Söylemez, '400 TL'lik seyyanen zammın 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere maaşlara yansıtılmasını ivedilikle bekliyoruz. Bu adım, gelir dağılımında adaletin sağlanması, sosyal maliyet ihtimalinin de ortadan kaldırılması gibi önemli sonuçlar üretecektir' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Seyyanen zam talebi
2021 yılı için memur maaşlarına yapılan zam oranını değerlendiren Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, zam oranının yetersiz olduğunu söyledi. Seyyanen zam yapılmasını talep eden Söylemez, "400 TL’lik seyyanen zammın 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere maaşlara yansıtılmasını ivedilikle bekliyoruz. Bu adım, gelir dağılımında adaletin sağlanması, sosyal maliyet ihtimalinin de ortadan kaldırılması gibi önemli sonuçlar üretecektir" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, sendika binasında maaş zamlarının arttırılmasına yönelik basın açıklamasında bulundu. Engin, gelirde adalet için seyyanen zam yapılması gerektiğini belirterek vergide adalet için oranın sabitlenmesi ve matrahın artırılması çağrısında bulundu.

Kamu görevlilerini mağdur etmiştir

Dünyanın ve insanlığın bütününe yönelik etki ve tehdit üreten pandemini temel olduğu 2020 yılının kamu görevlileri açısından, Hakem Kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıpların yaşandığı bir yıl olarak geride kaldığını kaydeden Engin,  Hakem Kurulu'nun, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerini yüzdelik olarak 2020 yılında 4+4, 2021 yılında 3+3 şeklinde oransal artış yapılması karar verdiğini anımsatarak, "Oysa yetkili konfederasyon Memur-Sen olarak; bu oranların ülkenin, ekonominin ve kamu görevlilerinin gerçekleriyle, geçmiş dönem enflasyon verileriyle uyumlu olmadığını dile getirmiştik. Beraberinde İşverenin teklifine hayır demiş, Hakemin Kararına da tepki göstermiştik. 2020 enflasyon rakamları incelendiğinde ortaya çıkan tablo özetle şudur. İşverenin/Hakemin reva gördüğü artış; I. altı aylık dönem için 4 üncü aydan, II. Altı aylık dönem için ise 3 üncü aydan sonra enflasyona yenilmiş ve kamu görevlilerini mağdur etmiştir. Somutlaştırdığımızda, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine I. altı ay için %1,75 II. Altı ay için %4,33 enflasyon farkı yansıtılmış, 2020 yılı toplam artışı ise karara göre %8,16 iken hayata göre %14,82 olarak gerçekleşmiştir. Bir başka ifadeyle, Hakemin-İşvereninin karara yazdığı artıştan %80’lik bir sapma meydana gelmiştir. Gelin bu tabloyu düzeltelim, enflasyonu yenen maaş ve ücret hedefi belirleyelim" diye konuştu.

400 TL seyyanen zam istiyoruz

Engin, ekonominin makro ve mikro düzey rakamları, enflasyon ve faiz oranları, kur tarafının rakamları birlikte ele alındığında en az artış, en düşük yükseliş maaşlarda ve ücretlerde olduğunu ifade ederek, "Son 10 yıllık enflasyon ve enflasyon farkı tablosu, 2019-2021 faiz, kur tablosu, 2020 yılı aylık enflasyon tablosu özetle şunu söylüyor; kamu görevlilerinin maaşları ve ücretleri eriyor, bu erimeyi durdurmak için gecikmeden seyyanen zam yapılması gerekiyor. Yıllık enflasyon oranının bir önceki yıla göre %24 arttığı, gıda enflasyonunun %25 seviyesinde olduğu, 2020 yıl başı ve sonu itibariyle faiz tarafında %75’lik artışın gerçekleştiği, bütçede faiz giderlerinde son 3 yıllık dönem itibariyle %45-%70 artış oluştuğu, kur tarafında %40’a yakın artış rakamına ulaşıldığı gerçekleri artık göz ardı edilmemelidir. Hem gelir dağılımda adaleti sağlamak, hem de enflasyon kaynaklı kayıpları telafi etmek, beraberinde düşük maaş ve ücret grubunda bulunan kamu görevlilerine asgari ücretler için atılan doğru adıma benzer bir yaklaşımı uygulamak için kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 1 0cak 2021’den geçerli olmak üzere “en düşük devlet memuru aylığının %10’na denk gelecek tutarda seyyanen zam” istiyoruz. Daha somut ifadeyle, kamu görevlilerinin mevcut maaşlarına/ücretlerine 1 Ocak’tan geçerli olacak şekilde 400 TL seyyanen zam istiyoruz. Böylece geçmiş yönüyle kayıpların giderilmesini, gelecek yönüyle de enflasyona yenilme riskinin bitirilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

3 +3’lük artış yetersiz

Kamu işvereninin ve siyasi iktidarın öngörüleriyle 2021 yılı enflasyon tahmini, beklentisi yüzde 11 seviyesinde olduğunu dile getiren Engin, "Bunun anlamı; Hakemin 2021 için kararlaştırdığı 3+3’lük artışın yetersiz kalacağının, enflasyon farkı oluşacağının itiraf edilmesidir. Biz bu itirafın gereğinin yapılarak; 400 TL’lik seyyanen zammın 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere maaşlara yansıtılmasını talep ve teklif ediyor ve ivedilikle bekliyoruz. Bu adım, hem gelir dağılımında hem de sosyal kulvarda adaletin sağlanması, sosyal maliyet ihtimalinin de ortadan kaldırılması gibi önemli sonuçlar üretecektir. Diyanet-Sen olarak alın terinin karşılığı kurumadan verilmesi hassasiyetine davet eden bir medeniyetin mensuplarının emeğin, alın terinin, kamu görevlilerinin hizmet üretme gayretlerinin karşılığı olacak değerin verilmesinde, ederin ödenmesinde hükümetin siyasi sorumluluk, devletin medeniyet perspektifimiz kaynaklı zorunluluk hassasiyetiyle sorunu çözümle, talep ve teklifimizi evetle buluşturması gerektiğine inanıyoruz. Emeğin karşılığını ödemek için akıtılan akıl terini ve bütün gayretleri, milletimiz ve kamu görevlilerimiz takdir etmekte her zaman olduğu gibi cömert olacaktır. Biz bu cömertliğin, kamu yönetimi ve devlet tarafında da temel bakış olarak benimsenmesini bekliyor, seyyanen zam istiyoruz" ifadesinde bulundu. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Kadir | 23 Ocak 2021 19:53

    Zaten ettiğiniz hiç bi dua kabul olmuyor avanta para alıyorsunuz gözünüz doysun millet asgari ücretle iş bulamıyor ALLAH a dua edin enflasyon düşsün ekonomi canlansın rahat rahat geçin devletten isteme sende biliyorsun 110 bin din adamının duasının kabul olmadığını devlete yalvarıyorsun din adamı ALLAH dua eder

  • DELİDİR | 23 Ocak 2021 10:40

    Kusura bakmayın ekmek elden su gölden yazın sıcak kışın soğuk görmezsiniz, beş vakit namaz kıldırır keyfinize bakarsınız, bir de garibanı düşünün nefsinize her zamanki gibi yenik düşmeyin şükür edin.

BUNLARA DA BAKIN