Sendikalara tepki

Toplu iş sözleşmelerindeki diğer sendikaların tutumunu eleştiren Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Kazım Albayrak, 'KESK dün olduğu gibi bu günde kirli ve kapalı pazarlıkların tarafı olmayacak, kamu emekçilerinin gerçek konfederasyonu ve sözcüsü olarak mücadelesine devam edecektir' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 5,5 milyon kamu emekçisini ve emeklisini kapsayan 2022-2023 dönemi toplu sözleşmesinde varılan mutabakata ve açıklanan zam oranlarına tepki gösterdi. Malatya Şube Başkanı Kazım Albayrak, düzenlediği basın toplantısında memur emeklisine verilen zamları yetersiz bulduğunu belirterek, toplu iş sözleşmesinde diğer sendikaların tutumlarını eleştirdi.

Tepkileri azaltma açıklaması 

Diğer sendikaların zam üzerinden yaptığı açıklamaları, "tepkileri azaltma" açıklaması olarak nitelendiren Albayrak, "Yaklaşık 5 milyon kamu çalışanı ve emeklisini ilgilendiren TİS görüşmelerinin ilkinde yetkili sendika 2022 yılı için yüzde 21 artış, yüzde 3 refah payı ve 600 TL iyeleştirme; 2023 yılı için ise yüzde 17 artış, yüzde 3 refah payı önerisinde bulunmuştu. Bu teklifi de Yetkili sendika olan memur sen ve kamu sen ortak olarak kamuoyu ile paylaşmışlardır. Bu iki yıl için toplamda yüzde 67,2 maaş artışı anlamına gelmektedir. Gerçek enflasyonun yıllık yüzde 45'leri bulduğu ülkemizde kamuda çalışan bir kişinin (4 kişilik aile)yoksulluk sınırının 9 bin 700 TL olduğunu düşünürsek KESK'in teklifinin bu sınırın üzerinde bir teklif olduğunu düşünürsek ücret artışı konusunda bütün sendikalar bir birine yakın rakamlar olduğu görülmüştür.  Bakanlığın ise yetkili sendikanın teklifine 2022 yılı için ilk altı ay yüzde 5 enflasyon, ikinci altı ay için yüzde 6 enflasyon 2023 yılı için ise yüzde 6 yüzde 6 enflasyon farkı teklifinde bulundu.3600 ek gösterge meselesini ise sözleşme sürecinde çözülmesini teklif etti.KESK gerçek enflasyonun yüzde 45'leri bulduğu bir dönemde bu telif için pazarlık konusu dahi  olamaz demişti. KESK kirli pazarlıklara alet olmayacaktır açıklamasında, yetkili sendikanın ortak tekliftir açıklamasının amacı kamu emekçilerinin tepkisini önlemek ve azaltmaktır diyerek kamu çalışan ve emeklilerini önceden uyarmıştır" diye konuştu. 

Sorun çalışanların açlık sınırına itilmesi

Albayrak, 23 Ağustosta yetkili sendikanın bakanlıkla kapalı kapılar arkasında yaptığı görüşmeler sonucunda anlaşma sağlandığını ileri sürerek, "2022 yılı ilk altı ay için yüzde 5 enflasyon farkı, ikinci altı ay için yüzde 7 enflasyon farkı toplamda yüzde 12, 2023 yılının ilk altı ayında yüzde 8 enflasyon farkı, ikinci altı ayı için yüzde 6 enflasyon farkı, 3600 meselesini kanun değişikliğini öne sürerek ileri bir tarihe ötelemiştir.  Yetkili sendikanın kamu çalışanları için yandaş medyanın desteğiyle coşku uyandıran talepleri ve istekleri havada kalmıştır. Asıl sorun 1 milyondan fazla üyesi olan yetkili sendikanın kamu çalışanlarını ve emeklileri açlık sınırına iten bu teklifi memnuniyetle karşılaması, büyük bir kazanım elde etmiş görüntüsü vermesidir. Bir sendika genel başkanının 34 bin TL il başkanlarının 18 bin TL alarak sendikacılık yaptıklarını düşünürsek, direnme ve mücadele etme konusunda ne kadar duyarlı olacaklarını kamuoyunun taktirine bırakıyoruz.  KESK dün olduğu gibi bu günde kirli ve kapalı pazarlıkların tarafı olmayacak, kamu emekçilerinin gerçek konfederasyonu ve sözcüsü olarak mücadelesine devam edecektir" ifadesini kullandı. 

Nevzat Kanar

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN