Mağdur edildik

İnönü Üniversitesi Petrol Analiz Laboratuvarı'nda 4D kadrolu işçi statüsünde çalışan 5 kişi, üniversite yönetiminin laboratuvarın gelirinin olmaması nedeniyle işçilerin ücretlerini ödenemeyeceğini gerekçe göstererek işten çıkarıldığı iddia edildi. İşten çıkarılarak mağdur edildiklerini belirten işçiler, kendileriyle birlikte çalışan diğer personellerin farklı birimlere kaydırıldığını sadece 5 kişinin çıkarılmasının manidar bulduklarını belirterek, yetkililerden yaşadıkları sıkıntıya çözüm bulunmasını talep ettiler.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO

İnönü Üniversitesi Petrol Analiz Laboratuvarı’nda 4d kadrolu işçi statüsünde çalışan 5 kişi, üniversite yönetiminin,  geçtiğimiz haziran ayında laboratuvarda çıkan yangından sonra laboratuvarın tadilatının yapılamaması,  laboratuvarın gelirinin olmaması nedeniyle işçilerin ücretlerini ödenemeyeceğini gerekçe göstererek işten çıkarıldığı iddia edildi. İşten çıkarılan Kimyager Kübra Akarsu, Cumhurbaşkanı Kararnamesi'ne göre kasım ayına kadar pandemi sürecinden dolayı işçi çıkarımının yasak olması kararına rağmen üniversite yönetimin kendilerini işten çıkardığını anlattı. 

5 işçinin maaşının yük olması manidar 

Laboratuvarda, 4d kadrolu işçi statüsünde görev yapan 3 kimyager, 1 tekniker ve 1 teknisyen,  laboratuvarın gelirinin olmaması nedeniyle ücretlerin ödenemeyeceği gerekçe gösterilerek üniversite yönetimi tarafından işten çıkartıldı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Kimyager Kübra Akarsu, İnönü Üniversitesi Petrol Analiz Laboratuvarı’nda 6 yıldır kimyager olarak çalıştığını 2018 yılı nisan ayında taşeron işçilere 4d kadrosu verilmesiyle birlikte kadroya geçmesine rağmen işten çıkarıldığını ifade etti.  Son 2 yıldır kadrolu işçi olarak çalıştıklarını düşündüklerini söyleyen Akarsu, 18 Eylül itibariyle iş akdinin sonlandırılmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını vurguladı. 13 Haziran'da yaşanan patlamadan sonra laboratuvarın aktif çalışmamaya başlamasının gerekçe gösterilerek işten çıkarıldıklarını anlatan Akarsu, "Üniversite yönetimi laboratuvarın gelirinin olmamasını ve patlamadan sonra laboratuvarın tadilatının yapılamaması nedeniyle ücretimizin ödenemeyeceğini bu nedenle iş akdimizin sonlandırıldığını bize bildirdi. Gerek Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle kasım ayına kadar pandemi sürecinden dolayı işçi çıkarımının yasak olması gerekse, şu dönemde üniversitenin eleman alması devam ederken buna rağmen çalışan 5 kişinin iş akdinin sonlandırılması son derece üzücü ve mağdur etti.  Kadroya geçiş sürecinde sadece bizler değil hastanede çalışan; hemşire, sekreterler, temizlik ve güvenlik görevlisi personeller bizimle aynı kadroya geçmişken, bunların ücreti de üniversite tarafından ödenirken, sadece biz 5 kişinin maaşının yük olması manidar bir durum. Bizimle birlikte çalışan temizlik personeli, güvenlik görevlilerinin farklı birimlere aktarılabilirken, üniversite de çalışılacağımız bir sürü birim varken, iş akdimiz, çalışılacak yer olmaması gerekçesiyle sonlandırıldı" dedi. 

Görüşme talebimiz kabul edilmedi

Akarsu, 22 çalışanın olduğu laboratuvarda, sadece 5 kişinin iş akdinin sonlandırıldığını söyledi. Akarsu, yaşadıkları mağduriyetle ilgili herhangi bir yetkili ile görüşemediklerini, görüşme talebinin kabul edilmediği aktararak, "Mağduriyetimizin giderilmesini çok istedik. Fakat hukuki yola başvurmamız söylendi. Zaten pandemi sürecinde ekonomik anlamda zor günler geçirmekteyiz. Eşimle birlikte aynı kurumda çalışıyorduk. İkimiz aynı anda işten çıkarılması bizi mağdur ediyor. Yakın zamanda bebek bekliyoruz. Açıkçası bebeğimiz geleceğini merak ediyoruz.  Sadece biz değil. Diğer 3 arkadaşımız da aynı şekilde. Giderlerimiz var. Kiminin evi kira, geçindirmek zorunda oldukları bir aileleri var. Hepimiz mağdur edildik.  Pandemi sürecinde zaten zor bir süreç geçiriyoruz, birde psikolojik anlamda da yıpratıldık. Maddi sıkıntının yanında yaşadığımız bu psikolojik sıkıntı için anlatacak kelime bulamıyorum” şeklinde konuştu.  
 

Haber Merkezi

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 5

 • Sinan | 28 Eylül 2020 15:18

  Rektör bey ikinci kez seçilince kendini dev aynasında görüyor galiba Cumhurbaşkanın koyduğu kanunları bile takmıyor suç onun değil onlar garibanın ekmeğiyle oynamanın ne demek olduğunu bilmiyorlar ama unutmasınlar mazlumun ahı tez zamanda tutarmış. Sizde Allah a havale edin. O neylerse güzel eyler.

 • duyarlı | 26 Eylül 2020 10:29

  Rektör bey bari birini çıkarsaydıız ikisini birden çıkarıp ekmek siz bırakmak gayretullaha dokunur.Allahtan korkmak gerek yinede siz bilirsiniz.

 • Yalan Dünya'nın yalan insanları | 25 Eylül 2020 13:15

  İlk değilsiniz son olmayacaksınız sizin sesiniz ancak dert etmeyenlerin başına gelince duyulur hep birlikte sabırla bekleyelim

 • vatandaş | 25 Eylül 2020 11:48

  22 çalışanın hepsini niye göndermediniz? gücünüz 5 tane garibana mı yetti. Size kızmıyoruz sizinle poz veren oy verdiklerimize helal olsun. Mahkemelerin ,mahkemesinin kurulduğu gün var bunun unutmayın

 • vatandaş | 25 Eylül 2020 11:04

  alnı secdeye değen yöneticiler bunu yaparsa tuz kokmuş demektir.

BUNLARA DA BAKIN