Hasarlar tespit edildi

Malatya'da Mart ve Mayıs aylarındaki zirai don nedeniyle kayısıda 176 mahalle, bademde 15 mahalle ve cevizde ise 55 mahallede çiftçilerin zararlarının olduğu tespit edildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Hasarlar tespit edildi
Malatya'da Mart ve Mayıs aylarındaki zirai don nedeniyle kayısıda 176 mahalle, bademde 15 mahalle ve cevizde ise 55 mahallede çiftçilerin zararlarının olduğu tespit edildi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, beraberindeki partililerle birlikte Malatya’nın Hekimhan ilçesinde bir dizi ziyaret ve istişarelerde bulundu. İlk olarak muhtarlarla bir toplantı düzenleyen Çalık, kendileriyle istişare edip sorun ve sıkıntılarını dinledi. Hekimhan’a bugüne kadar çok önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Çalık,  ilçenin doğalgaz konforundan yararlanması için, AKSA yatırım bölgesi lisans kapsamına dahil edilmesi için EPDK’ya başvuruların yapıldığını ve 2022 yılı yatırım programına alınacağını kaydetti. Eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade eden Çalık, "Hekimhan’ımıza 8 derslikli Fatih Anaokulu, 16 derslikli Sakarya Ortaokulu ve 8 derslikli Güzelyurt Ortaokulu yapacağız" dedi. İlçede 5,3 milyon TL tutarındaki spor salonunun bu yıl tamamlanacağını aktaran Çalık, ilçedeki futbol sahasının yapımının tamamlandığını ve gençlerin hizmetine sunulduğunu belirtti.

17 milyon TL’lik Karadere Göleti 2022 sonunda tamamlanacak

Hekimhan ilçesinde 3 bin 300 dekar araziyi suya kavuşturacak Karadere Göleti’nin şantiye alanında incelemelerde bulunan Çalık, 17 Milyon TL’lik göletin ikmal inşaatının bu yıl, şebekesinin 2022 sonunda tamamlanacağı bilgisini verdi. Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hekimhan’ımızın İğdir Mahallesi Uludere deresi üzerinde yer alan İğdir göletimizi de 2021 yatırım programına aldırdık. Bu göletimizle İğdir ve Başkavak Mahallerimizdeki 4 bin 250 dekar olan tarımsal alan basınçlı-borulu sulama sistemi ile sulanacak. Göletimizin proje çalışmalarına müteakip önümüzdeki yıl yapım ihalesine çıkılacak. Güzelyurt Karamahmut Gölet Sulamasının ihalesi de yapıldı. 3 milyon 431 bin lirayla ihaleyi kazanan firma işi 2022 yılı sonunda tamamlamış olacak. İş kapsamında 2 bin 500 dekar alan yağmurlama, damlama sistemde olmak üzere borulu şebeke ile sulanacak. Hasançelebi Karapınar Göleti ve sulamasıyla ilgili proje yapım ihalesi gerçekleşti ve projesi hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl yapım ihalesi yapılacak.  2 bin 790 dekar alanı sulayacak Kurşunlu Göletimizin ikmali ve sulama ihalesi yapıldı. 6 milyon 934 bin lirayla ihaleyi kazanan firma işi 2022 yılı sonunda tamamlamış olacak. Budaklı Göletimizin sulama şebekesinin de ihalesi yapıldı. 4 milyon 200 bin lirayla ihaleyi kazanan firma işi 2022 yılı sonunda tamamlamış olacak. İş kapsamında 2 bin 250 dekar alan yağmurlama, damlama sistemde olmak üzere borulu şebeke ile sulanacak."

Hekimhan Kuluncak arası yol tamamlanacak

Hekimhan-Kuluncak yolu ile ilgili de bilgi veren Çalık, "Malatya-Sivas yolumuzu tamamladık. Kuluncak yolumuz bitmek üzere, çok az bir kısmı kaldı. Hekimhan-Kuluncak arası 27,6 kilometre uzunluğunda olup 2019 yılsonunda 21,9 kilometresi tamamlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda projenin geri kalan 5,7 kilometresi de tamamlanmış olacak." ifadelerini kullandı.

Hekimhan’a doğalgaz 2022 yatırım programına alınıyor

Malatya’nın Yeşilyurt, Battalgazi, Doğanşehir, Darende, Akçadağ ilçelerinin doğalgaza geçmiş yıllarda kavuştuğunu anımsatarak, "Şimdi sıra Hekimhan’ımızda. Hekimhan’ımızın doğalgaza kavuşması için Enerji Bakanımız Fatih Dönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ve AKSA Doğalgaz yönetimiyle görüşmelerde bulundum. Hekimhan’ımızın AKSA yatırım bölgesi lisans kapsamına dahil edilmesi için başvurular yapıldı. 2022 yılı yatırım programına alınıyor." dedi.

Hekimhan’a Aile Sağlığı Merkezi yapılacak

Çalık, sağlık alanında da Malatya’nın geneline olduğu gibi Hekimhan’a da önemli yatırımlar yaptıklarını kaydederek, Hekimhan İlçesi Yeni Mahalleye Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112’yi yatırım programına aldırdıklarını belirtti. TOKİ’nin de Hekimhan’a yatırım yapmaya devam ettiğini dile getiren Çalık, "Daha önce 96 konut yapılmıştı. Deprem nedeniyle yaşanılan bir süreç var. Bizim gördüğümüz, baktığımız pencere; Pütürge, Doğanyol, Kale, Battalgazi ve Yeşilyurt değil, tüm ilçelerimiz. Bu vesileyle de Hekimhan’daki hak sahibi vatandaşlarımızın evlerini TOKİ’nin yapmasını istedik. Dikenli Mahallemize 16 konut, Karadere Mahallemize 8 konut inşaatı yapımı sürüyor. Diğer mahallelerimize de konutlarımız inşa edilecek." dedi. Milletvekili Çalık, madencilik noktasında Hekimhan’ın çok önemli hedefler belirlediğini ifade ederek, Ermaden’in yapacağı yatırımın sadece Hekimhan’ın değil, Malatya ve Türkiye’nin de çok önemli bir şekilde destekçisi olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanımıza tespitlerle birlikte arzımızı yapacağız

Malatya’da yaşanan zirai don felaketine de değinen Çalık, şunları söyledi: "26-28 Mart’ta ilimizin 11 ilçesinin muhtelif bölgelerinde özellikle çiçeklenme ve küçük meyve döneminde zirai dona bağlı zarar gelmiş vaziyette. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştüm. Sayın Bakanımız hemen valimize ve il müdürümüze talimatlarını verdi. Bütün ilçelerimizde sadece kayısı değil, ceviz ve bademin de hasar tespitlerinin yapılması istendi. 26-28 Mart ile 9-10-11 Mayıs’ta zirai don nedeniyle oluşan hasarlar tespit edildi. Yapılan hasar tespitlerinde kayısıda 176 mahallede, bademde 15 mahallede, cevizde 55 mahallede çiftçilerimizin zararları var. 2006 yılından beri biz kayısıyı çiçek dönemi de dahil olmak üzere don kapsamına aldık. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu sadece Malatya’daki kayısı vesilesiyle don kapsamına alındı. TARSİM’den bugüne kadar vatandaşımıza 500 milyon liradan fazla destek verdik. 7 bin 863 çiftçimiz kayısıda, 30 çiftçimiz bademde, 900 çiftçimizde cevizden olmak üzere ürünleri zarar görmüş. 8 bin 793 çiftçimizin ürünü zarar görmüş durumda. Bu seneyle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanımız tespitleri yaptırdı. Sayın Cumhurbaşkanımıza, tespitlerle birlikte arzımızı yapacağız." 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN