Güder'in derdi villa

24 Ocak depreminde etkilenen Battalgazi ilçesindeki depremzedelerle bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 'Battalgazi ilçesinde yüzlerce depremzede kışa çadır ve konteynırda girmeye hazırlanırken, belediye başkanı yapacağı villaların projesiyle uğraşıyor. Halktan kopukluk bu olsa gerek' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Güder'in derdi villa
24 Ocak depreminde etkilenen Battalgazi ilçesindeki depremzedelerle bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "Battalgazi ilçesinde yüzlerce depremzede kışa çadır ve konteynırda girmeye hazırlanırken, belediye başkanı yapacağı villaların projesiyle uğraşıyor. Halktan kopukluk bu olsa gerek" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 24 Ocak depreminde etkilenen Battalgazi ilçesine bağlı Kapıkaya Mahallesinde çevre mahallelerin muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelerek sorun ve sıkıntıları dinledi.

Tek konut yapılıp teslim edilmedi

Burada açıklamalarda bulunan Kiraz, depremin üzerinden yaklaşık 10 aylık bir zaman geçtiğini belirterek, “Kış ayları tekrar kendisini göstermeye başladı. Depremden sonra bu bölgede neler yapıldığını görmek için ziyaret gerçekleştiriyoruz. Gittiğimiz her yerde vatandaşın en büyük ihtiyacının konut olduğunu gördük. Ancak depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen henüz mahallelerde bir tek konut yapılıp teslim edilmediğini görüyoruz. Doğanyol, Pütürge ve Kale’de de bu tablo aynı. Battalgazi’nin Kapıkaya mahallesinde de aynı. Tek bir kazma bile çakılmamış. Binlerce depremzede kışa bu şartlarda giriyor. Konteynırlarda, çadırlarda, yağmurda, çamurda bir mücadele başlıyor. En son yaşadığımız İzmir depreminden sonra yetkililer Malatya ve Elazığ deneyimlerimizi İzmir’de de uygulayacağız” dediler. Biz “Eyvah!” dedik. Malatya’yı yaktılar, İzmir’i de yakacaklar. Demek ki İzmir’de de bir yıl hiçbir şey yapılmayacak. İnsanlar aylarca konutsuz yaşamaya devam edecek. Buradan bir kez daha tüm İzmir’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Gelip ilçeleri dolaşıp şu kadar konut yapacağız diyerek resim verip gitmekten başka yaptıkları bir şey yok. Kapıkaya’da deprem yaralarının sarılmadığını görüyoruz. Pek çok mahallede hasar tespiti yapıldı. Ağır hasarlı yıkılması gereken birçok bina sonradan ağır hasarlıktan çıkarıldı. Kapıkaya’da deprem sonrası 16 binaya ağır hasarlı raporu verilmiş ama bugün sadece 4 bina ağır hasarlı kalmış" şeklinde konuştu. 

Köylülerin belirlenen fiyatı ödeme güçleri yok

Deprem sonrası evlerini yıkılan bölgeye yakın bir yerde vatandaşlara ev yapılıp teslim edilmesini talep ettiklerini anımsatan Kiraz, "Vatandaştan da tek kuruş istemeyin demiştik.  Ama onlar başka yerde evi var diye hak sahibi yapılmayan yüzlerce depremzede var. 2003 – 2005 depremlerinde vatandaşlara ev sağlanış ama o evlerinde bir faydası yok. Evler için bir fiyat belirlenmiş ama köylülerin bu fiyatı ödeme güçleri yok. TOKİ yapıyor parasını istiyor. Kapıkaya Mahallesindeki depremzedeye Gelinciktepe’de ev verelim diyorlar. Üretici orada ne ile geçimini sağlayacak. Evlerin aylık taksitini ne ile ödeyecek? Tarlası, hayvanı, bahçesi Kapıkaya’da evi Gelinciktepe’de. Böyle bir çarpıklık olur mu? Bu evler mutlaka kendi bahçesinde yıkılan evinin yerinde yapılması lazım. Deprem yardımı konusunda da ciddi sıkıntılar var. 10 ay için kira desteği olarak 3 bin TL kira desteği verilen vatandaşlarımız var. İnsanlarla dalga geçiyorlar"  ifadesini kullandı.

Güder villa peşinde

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder'in, 'Beydağı eteklerine 150- 200 villadan oluşan ‘Villa Kent’ yapacağız' sözleriyle ilgili konuşan Kiraz, "Battalgazi’de insanlar yıkılmış evlerinde kışı nasıl geçireceklerini düşünürken Battalgazi Belediye Başkanı ise villa yapmak peşinde. Vatandaş açlık ve sefalet ile boğuşuyor, kendisi villa projeleri ile ilgileniyor. Barajdaki gemi gezisi seferiyle ilgileniyor. İlgilendikleri projelerin halkla yakından uzaktan bağlantısı yok. Halktan haberleri yok. Halkın yaşadığı çileden haberleri yok" açıklamasında bulundu.  Kiraz’ın konuşmasının ardından Kapıkaya Mahallesi sakinleri de yaşadıkları sıkıntılar anlatarak yetkililerden yardım istediler. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN