Düzenleme camiyi çevreden koparıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, restorasyonla Yeni Camii'nin çevreden koparıldığını ileri sürdü.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel ve Malatya Kültür Yaşam Derneği Başkanı Atilla Kantarcı ile birlikte 24 Ocak depreminin ardından restorasyonuna başlanan ve kısa süre önce ibadete açılan Yeni/Teze Cami etrafına yapılan demir korkulukların kaldırılmasını istedi.

Malatya’nın en önemli tarihsel mirasının yok edilmemesi lazım

CHP’li Ağbaba, restorasyonla Yeni Camii’nin çevreden koparıldığını belirtip şunları söyledi: “Malatya kentinin tarihi kültürünü yaşatmak adına hem Mimarlar Odası Başkanı hem Malatya Kültür Yaşam Derneği Başkanı aylardır çabalıyor, kent kültürüne sahip çıkmaya çalışıyor. Burası Malatya’nın en önemli simgelerinden ve Malatya’nın göbeği sayılan bir yer. Dolaysıyla buranın korunması lazım. 24 Ocak depreminden sonra burası ibadete kapatıldı. Restorasyon çalışmaları başlatıldı. Restorasyon yaparken mutlaka tarihi, geçmişi korumalı ve mutlaka STK’ların görüşleri ciddiye alınmalı. Biz buradaki uygunsuz çalışmayı hem Bakanla görüşmeye çalışacağız hem de konuyu gündemde tutacağız. Malatya’nın en önemli kimliğinin yok edilmemesi lazım. Buradaki tarihi kültürel mirasın korunması lazım. Şu andaki düzenlemeyle camii çevreden koparılıyor. Caminin önünün açık olması lazım, hapsedilmemesi lazım. Malatya kamuoyunun da bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Kenti seviyorsanız kentin tarihine sahip çıkın. Kentin en önemli hafızası burası. Biz de STK’ların, derneklere ve odalara çağrımız, bu tarihin bozulmasına izin vermesinler. Hep birlikte mücadele edelim.”

 Restorasyonla kent hafızası hiçe sayılıyor

Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel, caminin kent hafızasına uygun restore edilmediği ifade ederek şunları söyledi: “Bugün Malatyamız’da kültürel mirasımıza ait Yeni Caminin önündeyiz. Bir süredir incelemeler yapıyoruz. Restorasyon çalışmalarında peyzaj ve avlu kısmında kent hafızası hiçe sayılarak abdest alma bölümü ise kuzey cepheye kaydırılarak ve kuzey cephenin siluetinin tamamen kapatılması söz konusu. Bu imalatların kesinlikle kent dokusuna ve tarihi yapıya uygun olmadığını dile getiriyoruz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için yetkililere çağrı yapıyoruz. Burayla alakalı yeniden yapılması gereken şeylerin proje sunumunu dün Vakıflar Bölge müdürümüze yaptık. Bu hatadan dönülmesi ve Malatya’da kent hafızasının yeniden yaşatılması açısından çok önemlidir. Milletvekilimiz Veli Ağbaba’yla alanda incelemeler yaptık. Burası eski haline dönüştürülene kadar biz mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Bu cami atalarımızın bize mirasıdır, heba edilmemeli

Malatya Kültür Yaşam Derneği Başkanı Atilla Kantarcı, Yeni Cami’ye aslına uygun olmayan ilaveler yapıldığını belirterek “1843’te yapılan bu camii 1893 depreminde yerle bir olmuş, atalarımız tarafından para toplanarak yenisi yapılmış. Bu cami atalarımızın bize mirasıdır, biz de torunlarımıza bırakacağız. Heba etmemeliyiz. Aslına uygun olmayan ilaveler yapılmaktadır. Biz dernek olarak çok uğraştık. Şu an Mimarlar Odası Başkanı ve vekilimizle beraberiz. Kamuoyunu aydınlatmak istiyoruz” dedi.

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • vay be arkadaş | 01 Mayıs 2022 05:52

    sanırsın ki chdpkk islami değerlere sahip çıkıyor.memlekete put dikmekden başka hiç bir işe yaramayan dini islami herşeye düşman olan partilişimdi yeni camiye mi sahip çıkıyor gözlerim yaşardı.ağubaba sanırsın ki 5 vakit namaz kılıyor.bunların isalamiyeti seçim yaklaşırken camiide cuma kılıcak sonrasında içki alkol vatani milli islamideğerlere düşman olucak.camii nin milletten kopmasını istemiyorsan ağubaba 5 vakit camiiye geleceksin.hindistan kadar bile olamıyorsunuz.put dikiyorsunuz sonra putdeğil o heykel diyorsunuz sonrada resmi günlerde ataputunuza kalkıp demirden çelenk koyuyorsunuz bu kadar da adi insanlarsınız.demirden tenekeden çelenk nedir.put değilse heykelse neden çelenk koyuyor taşa tunca toprağa selam duruyorsunuz.Allah umarım bu aziz şehid milleti putlara saygı durdurp da selam durduranları hem bu dnya da hemde ahirette ateşler içinde yaksın.yakmassa eyer ben Allah a Allah demem zaten.ilkokuldan liseye üniversiteye kadar putlara taptıranları Allah yakmazsa o Allah a Allah demem.cehhennemin bol olsun şu aziz arefe gününde duamız kabul olur inşeAllah chdpkk

BUNLARA DA BAKIN