Dinle alay etmeyin

TV'de yayınlanan bir Show programında yalanlarını ört bas etmek isteyen hovarda tiplerin imam kılığına girmesini kınayan Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, 'Sarığımızı cübbemizi rahat bırakın, sözde esprilerinizi yalanlarınızı maskelemek için cübbemizi sarığımızı kullanmayın' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Dinle alay etmeyin
TV’de yayınlanan bir Show programında yalanlarını ört bas etmek isteyen hovarda tiplerin imam kılığına girmesini kınayan Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, "Sarığımızı cübbemizi rahat bırakın, sözde esprilerinizi yalanlarınızı maskelemek için cübbemizi sarığımızı kullanmayın" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, TV’de yayınlanan bir Show programında yalanlarını ört bas etmek isteyen hovarda tiplerin imam kılığına girmesini kınadı. Engin, show bahanesiyle dinimizle ve din görevlilerine hakaret ve alay edilmemesi gerektiğini söyledi. Engin, "Toplumda özel bir saygınlığı gerektiren imam Hatiplik gibi bir makamın espri amaçlı da olsa yalancı, hovarda tipler tarafından kullanılıyor olması ve imam- Hatiplik gibi son derece hassas peygamber mesleğinin birkaç davranış modeli ile idare edilebilecek bir meslek olarak gösterilmesi kabul edile bilir bir durum değildir. Senaryo gereği birçok meslek rol icabı oynayabilecekken imamlığın seçilmesini de tesadüfi görmüyoruz. İmamlık mesleğin ötesinde bir duruş meselesidir ve halkımız bu duruşu gayet iyi bilmektedir" diye konuştu.

Halkı rahatsız ediyor

Söz konusu Show programının tekrar tekrar yayınlanmasının imamlarımızı ve halkımızı rahatsız ettiğini belirten Engin, "Dizilerin ve TV programlarının özellikle çocukların ve gençlerin karakterindeki etkileri bilinen bir gerçektir. Onlara olumlu örnek alabilecekleri karakterler sunma yerine yalan söylemeyi normal sayan, insanları aldatan, gayri ahlaki ilişkiler içinde yaşayan modeller sunmak kendi ellerimizle geleceğimizi karartmaktır. RTÜK’ü bu tür dizi ve programlar konusunda gerekli işlemleri yapmaya davet ediyoruz. Medyanın yıllarca Müslümanlar ve onların önderi konumundaki din görevlileri konusunda olumsuz bir imaj oluşturmak için elinden geleni yaptığına dikkatinizi çekmek istiyoruz. Maalesef bu olumsuz durum son yıllarda biraz düzelme gösterse de zaman zaman format değiştirerek yine karşımıza çıkmaktadır. Kalabalık kitlelere hitap eden TV kanallarının bu konuda çok daha seçici ve bilinçli hareket etmesi gerekmektedir. Televizyon yapımcılarını daha sağduyulu olmaya özellikle büyük bir kısmı Müslüman olan ülkemizde dini değerlerimizi dindar halkımızı rencide edici bu tür yapımlar konusunda dikkatli ve duyarlı davranmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu. 
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN