Çalık ve Kahtalı Kuluncak'ta

AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ile Hakan Kahtalı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) kontrolünde Kuluncak ilçesinde gerçekleştirilen arama tesislerinde incelemelerde bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Çalık ve Kahtalı Kuluncak'ta
AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ile Hakan Kahtalı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) kontrolünde Kuluncak ilçesinde gerçekleştirilen arama tesislerinde incelemelerde bulundu.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Çalık, yazılı açıklamasında, ilçede hali hazırda demir, krom ve bakır ocaklarının olduğunu ifade ederek, bölgede nadir toprak elementlerini arama projesinin ise 2014 yılında başladığını belirtti. Aramaya yönelik olarak detay etütler, jeofizik etütler ve sondaj çalışmalarından elde edilen verilerin değerlendirilmesi doğrultusunda MTA tarafından buluculuğa esas kaynak raporu hazırlandığını kaydeden Çalık, "Kuluncak ilçemiz ülkemizde ağır nadir ve hafif nadir elementlerinin, çinko, nikel, arsenik, rubidyum, tantal, berilyum, lityum, galyum elementlerini bünyesinde bulunduran ilk kompleks yatak olma özelliğine sahiptir. Bu noktada ilçede 86 bin hektar ruhsat sahasında çalışmalar yürütülmüştür." değerlendirmesinde bulundu. Kuluncak ilçesinde yerli otomobilde kullanılacak nadir toprak elementlerin bulunduğu yeni yatakların ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını belirten Çalık, bölgede bugüne kadar yaklaşık 200 milyon liralık bir yatırımın gerçekleştirildiğini ve yatırımların artarak süreceğini kaydetti. Çalık, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bölgedeki elementlerin kazanılmasına yönelik çalışmalar MTA Genel Müdürlüğü Maden Analizleri Dairesi tarafından yapılıyor. Sahadaki niobyum elementi demire kazandırdığı yüksek direnç ile metal yorgunluğunu ortadan kaldırması açısından önemli. Süper iletken mıknatısların yapılarak başta yüksek hızlı tren raylarında, jet motorlarının yüksek ısınmaya maruz kalan tüm parçalarında, Tomahawk ve Cruise füzelerinin içinde, rüzgar türbinlerinin içlerinde, güneş enerji panelleri gibi pek çok yerde kullanım alanı bulmaktadır. Lityum elementi ise pil teknolojisinin ana hammaddesidir. Elektrikli araçların bataryalarını yapmada kullanılır. Tantal elementi de cep telefonları, bilgisayarlar, CD ve DVD oynatıcılar, oyun sistemleri ve otomotiv elektronikleri gibi ürünlerin kritik parçaları için uygun bir metaldir. Galyum nitritte savunma, bilişim ve iletişim teknolojileri, askeri teknoloji, havacılık ve enerji dağıtım sistemlerinde kullanılırken, bu bileşiğin enerji, bilişim ve otomotiv sektörlerindeki yeni sistemlerde çok önemli bir madde olacağı öngörülüyor." 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN