Bu da HES kuyruğu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu taşıma araçlarına getirilen HES kodu zorunluluğu bugün başlayacak. Bu nedenle kartlarını HES kodu ile eşleştirmek için son güne bırakanlar, belediyenin belirlediği merkezler önünde sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak uzun kuyruklar oluşturuyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında 'şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulaması' genelgesi ve Malatya İl Hıfzıssıhha Meclisi kararınca, şehir içi toplu taşıma araçlarını kullananların seyahat kartlarını HES kodları ile entegre etmeleri yönünde karar almıştı.  Bugün başlayacak uygulama öncesinde Sağlık Bakanlığı’nın HES mobil uygulaması üzerinden alınan kodlarını toplu taşıma kartlarına eşleştirmek isteyenler MOTAŞ gişeleri önünde sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak uzun kuyruklar oluşturması dikkat çekti.

Kuyruk uzayıp gidiyor

Genelgeye göre Covid19 Pozitif tanısı konulan ya da temaslı olan kişilerin kişisel seyahat kartları izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Hasta veya temaslı kişi böylelikle toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Kullandığı tespit edilenler hakkında ise idari yaptırım uygulanacak. Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ yayınlanan bu genelge doğrultusunda harekete geçerek Malatya’da toplu taşıma araçlarında kullanılan seyahat kartlarına HES Kodu entegrasyonu için çalışmalara başlamıştı. HES kodu tanıtma uygulaması için vatandaşlar, gerek kapalı çarşıda, gerekse vilayetin yan tarafında bulunan gişelerde uzun kuyruklar oluşturuyor. Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmeyen görüntü pes dedirten cinsten.  İşlemlerini son birkaç güne sığdıran vatandaşların sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmediği gözlenirken, pandemi sürecinde böyle uzun kuyrukların oluşturulmasına vatandaşlar tepki göstererek, sürenin uzatılması talebinde bulundular. 
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN