Başarı oranı yüzde 90

Beydağı ağaçlandırma sahasıyla ilgili bilgiler paylaşan Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, ağaçlandırma sahasında başarı oranının yüzde 90 olduğunu söyledi. Kalaylı, 'Beydağı ağaçlandırması 2012 yılında başlayıp, devam eden bir ağaçlandırma. 682 bin fidanın olduğu 680 hektarlık bir alanı kapsıyor' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, Beydağı ağaçlandırma sahasıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kalaylı, Beydağı ağaçlandıra sahasının 680 hektarlık bir alanı kapsadığını belirterek, bu alanda 682 bin fidanın olduğu belirtti. Beydağı ağaçlandırma sahasının 2012 yılında başlayıp, devam eden bir ağaçlandırma sahası olduğunu anımsatan Kalaylı,  "682 bin fidanın olduğu 680 hektarlık bir alanı kapsıyor. Aynı zamanda burası yeşil kuşak ağaçlandırması. 2016 yılına kadar burası kurulan sulama sistemiyle sulandı. Ancak 2016 yılında bitkilerin kendi köklerini geliştirsin dedik, takip ettik, gördük ki, sulamadığımız halde herhangi bir gelişme geriliği olmadı. Suyu buldular. 2016 yılından beri sulamıyoruz. Gelişimlerini sürekli takip ediyoruz. Boy oranları her yıl artıyor. Başarı oranı yüze 90 oranında. Ortalama boyları 2 metrenin üzerine çıktı. Şu an bu boydaki ormana sadece yangın zarar verebilir. Vatandaşlarımızdan istirhamımız; lütfen Beydağı civarında ateş yakmasınlar. Dikkatli olsunlar görevlilerin bilgisi dışında. Beydağı'na giriş şu an yasaktır" diye konuştu. 

Haber Merkezi

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Fikret Baydar | 29 Temmuz 2020 15:06

    Beydağı ağaçlandırma projesi 880 hektar alanda yapılacaktı.Ancak Sayın Ulvi Saran bey zamanında açılan bir çok fidan çukuru hala fidan bekliyor.Beydağını bir çok yerinde, Orduzu Pınarbaşı tepelerinde ve Banazı'ya yakın tepelerin çoğunda fidan çukuru açılmasına rağmen hala fidan dikimi yapılmadı.Durum böyle devam ederse Cimere ihbar edeceğimi saklı tutuyorum.

  • Kartal | 29 Temmuz 2020 10:51

    Emeğinize sağlık Yakup Bey Yeşil Malatya olarak bilinen şehrimiz son yıllarda yeşili yokedilip bina yığıni halini aldığı bu dönemde çok güzel bir çalışma yaparak icimize su serptiniz. Arzumuz bu çalışmalarin daha da artırılarak şehrimizin yeşil ve güzel görüntüsüne tekrar dönmesi inşallah ormanı bol yeşili bol toprağı bereketli havası güzel bir Malatyaya kavuşuruz. Allah kolaylık versin devamı gelsin teşekkür ederiz.

BUNLARA DA BAKIN