158 Milyon Avro Hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD-II Programı Kapsamında 9. Başvuru Çağrı dönemi başladı.

158 Milyon Avro Hibe
Ekonomi
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD-II Programı Kapsamında 9. Başvuru Çağrı dönemi başladı.

Haber Editörü: Yusuf Cici

TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç, 9. Çağrı ilanı kapsamında, Malatya'nın da içinde bulunduğu 42 ilde, tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektörlerine toplam 158 milyon Avro destek verileceğini söyledi. 

TKDK IPARD-II Programı Kapsamında 9. Başvuru Çağrı dönemi başladı. TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç,  düzenlediği basın toplantısıyla çağrı ilanının detaylarını paylaştı. Tunç, Malatya'nın da içinde bulunduğu 42 ile toplam 158 milyon avro destek verileceğini ifade etti.

İşletmelere 104 milyon Avro

Çağrı ilanının detaylarını paylaşan Tunç, "Malatya'nın da içinde bulunduğu 42 ilde toplam 158 milyon avro destek verilecek. 9. Çağrı ilanı kapsamında 101 (Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar) ve 302 (Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme) sektörleri desteklenecek." denildi.  Yapılan basın açıklamasında “Süt, kırmızı et, kanatlı eti, yumurta üreten tarımsal işletmelere toplam 104 milyon avro verilecek. Bitkisel üretim, arıcılık, zanaatkârlık ve katma değerli ürünler, Kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji için 54 milyon avro verilecek" dedi.

Proje başvuru tarihleri

Tunç, hibe desteklemesinin sektörlere göre %50-70 arasında değiştiğini, yatırımların hem inşaat hem de makine ekipmanda KDV'den muaf olduğu için destek oranlarının çok daha yukarılara çıktığı vurguladı. Online başvuruların 1 Haziran'da başlayacağını ifade eden Tunç, "Uzatma olmazsa 302 için 23 Haziran ve 101 için 30 Haziran'da biteceği bildirildi. Başvuru süreleri kısıtlı olduğu için yatırımcıların projelerini belirtilen sürelerde hazırlaması önem arz etmektedir" şeklinde konuştu
 

Haber Merkezi Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020 00:51

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN