Zulmü durdurun

Mısır'daki idamların bir an önce durdurulması için çağrıda bulunan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Malatya Şube Başkanı Vahdettin Altınova, Mısır'da 12 kişi hakkında daha idam kararı alındığını belirterek, başta Türkiye olmak üzere İslam ülkeleri liderlerinin, İslam İşbirliği Teşkilatının ve D8'in toplanıp caydırıcı kararlar alarak, Mısır'daki idamların infazını durdurmaya yönelik fiili adımlar atılmasını istedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Zulmü durdurun
Mısır'daki idamların bir an önce durdurulması için çağrıda bulunan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Malatya Şube Başkanı Vahdettin Altınova, Mısır'da 12 kişi hakkında daha idam kararı alındığını belirterek, başta Türkiye olmak üzere İslam ülkeleri liderlerinin, İslam İşbirliği Teşkilatının ve D8’in toplanıp caydırıcı kararlar alarak, Mısır’daki idamların infazını durdurmaya yönelik fiili adımlar atılmasını istedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

AGD Malatya Şube Başkanı Vahdettin Altınova cunta yönetiminin Mısır'daki idamları bir an önce durdurması için çağrıda bulundu. Altınova yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'da 2013 yılından bu yana binlerce sivilin siyasi gerekçelerle tutuklandığını, yapılan yargılamaların sivil mahkemeler tarafından değil, askeri mahkemeler tarafından yürütüldüğünü, bu durumun adil olmadığını söyledi.

Kararlar adil bir biçimde verilmiş kararlar değil

Müslümanların,  Mısır’da gayri hukuki olarak idam cezasına çarptırıldığını vurgulayan Altınova, "Mısır’da seçimle başa gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi askeri darbe ile devrildiği 2013 yılından bu yana Sisi yönetimi kurdukları rejime muhalif olan herkes için Mısır’ı açık cezaevi haline getirmiştir.  Bu süreçte binlerce sivil siyasi gerekçelerle tutuklanmış, işkence görmüş, uydurma dosyalarla ve avukat yardımı alamadan askeri mahkemelerde yargılanmıştır.  Mısır’da yapılan yargılamalar sivil mahkemeler tarafından değil, askeri mahkemeler tarafından yürütülmektedir. Burada verilen kararlar adil bir biçimde verilmiş kararlar değildir. Bu zamana kadar yüzlerce kişi idam cezasına çarptırılmış ve aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 91 kardeşimizin idam cezası infaz edilmiştir" dedi.

İdamlar durdurulmalı

İdam cezası verilenlerin çoğu Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeş teşkilatının üyeleri olduğunu anımsatan Altınova, "Son olarak Müslüman Kardeşler teşkilatının aralarında Dr. Muhammed el Biltaci gibi önde gelen siyasi liderlerinin de olduğu 12 kişi hakkında da idam cezası onanmıştır. Söz konusu idam cezalarının infazının bundan öncekiler gibi ansızın yapılması kuvvetle muhtemeldir. Buradan hareketle, başta Türkiye olmak üzere İslam ülkeleri liderlerinin, İslam İşbirliği Teşkilatının ve D8’in bu konuda toplanıp caydırıcı kararlar alarak Mısırdaki damların infazını durdurmaya yönelik fiili adımlar atılmasını bekliyoruz. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler Mısır’ın İslam ümmeti içerisindeki itibarlı pozisyonuna geri gelmesini arzu ediyoruz. Zira alınan bu siyasi idam kararları Mısır’ın hem İslam coğrafyasında, hem de dünyada prestiji hızla aşağı düşmektedir. Bugün buradan zalim Sisi Yönetimi’ne bu zulümleri durdurun diyoruz. Unutmasınlar ki bu zalimlikleri ebedi olamaz, kötülük muhakkak hüsrana uğrayacaktır. Kim hangi planın içinde olursa olsun adil bir düzen muhakkak tesis edilecektir. Muhakkak ki akıbet muttakilerin olacaktır" diye konuştu. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN