Zirveyi yaşadık

ÖNDER İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ceylan, İmam Hatip Okullarının 70 yıllık tarihinin en büyük başarı grafiğini yakaladığını ve son 3 yıldır akademik başarıda zirveyi yaşadıklarını belirtti. Ceylan, '2 milyon 700 bin öğrencinin girdiği üniversite sınavında, YKS'de ilk 100'de 42 ve ilk binde ise, 387 dereceyle imam hatipliler tarihin en büyük akademik başarısına imza attı. Gençlerimizi yürekten kutluyorum' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya ÖNDER İmam Hatipler Derneğinin 3'üncü Olağan Genel Kurulu ÖNDER İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ceylan’ın katılımıyla Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Tek listeyle gidilen seçimde Hüseyin Fidan yeni başkan seçildi. 

Güzel çalışmalara imza atacağız

Genel kurulun açılışında konuşan Malatya ÖNDER İmam Hatipler Dernek Başkanı Abdurrahman Taşkesen, ÖNDER olarak okullarda, öğretmenlerle, okul aile birlikleriyle mevcut kapasiteyi en iyi şekilde kullanacaklarını kaydederek, “Sayın Valimizin himayesinde gençliğimizin daha iyi yetişmesi için imam hatip camiasının geleceğe daha iyi hazırlanması için bu şuur ve bilinçle kurumlarımızla birlikte inşallah güzel çalışmalara imza atacağız. Malatya ÖNDER olarak temel hedefimiz, imanlı, ahlaklı, geleceğe güvenle bakan, geleceği parlak bir nesil yetiştirmek için faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütüyüz.  Bu manada imam hatiplerin geçmişten günümüze çektiği sıkıntılarından ötürü oluşturmuş olduğu ÖNDER bugün itibariyle 60 yılını doldurmuş durumda. İnşallah bu teşkilat hız kesmeden, Malatya'da, genel merkezimizle, gençlerimizle, mezunlarımızla el birliği içerisinde emin adımlarla geleceğe yürüyecektir” dedi. 

Ümmeti kuşatan bir nesil yetişiyor

ÖNDER İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ceylan, imam hatip okullarının yeniden açılışının 70’ıncı yılını kutladıklarını anımsattı. İlk gün samimiyetle, ihlasla, gayretle, yokluk içerisinde atılan tohum bugün bir çınara dönüştüğünü ifade eden Ceylan, “Ve o çınarın gölgesinde binlerce, milyonlarca insanın gölgelendiğine şahit oluyoruz. Bugün imam hatipler 5 bin 200 okula, bir buçuk milyon öğrenciye, mezun ve mensuplarıyla milyonlara ulaştı Allah’a hamd olsun. İlk tohum, ihlas ve samimiyetle atılmıştı. İmam hatipli olmak bugün bir ailenin üyesine eş değer olmak olarak kabul edilmişti. İmam hatipli olmak bir kimliği kuşanmaktır. Bugün Türkiye’nin dört bir yanındaki okullardan mezun olunuyor. Mesleklerden emekli olunuyor, ama imam hatipten ne mezun ne de emekli olunuyor. Çünkü burası aile aileden ne mezun ne emekli olunur. Mezun olduktan sonra okullarımıza geri dönüyor o sıradaki genç kardeşlerimizle buluşuyor, onlarla kucaklaşıyoruz. Kurulduğu ilk andan itibaren kapatılma tehlikesiyle yüz yüze kalan daha ilk tohum toprağa düşmeden aman acele edin bu okullar kapatılabilir telaşıyla kurulan tarihin her kırılma anında, Türkiye’deki demokratik tarihin her kırılma anında ilk üzerinde oynanan okul olarak her zaman varlık mücadele verdik. Duyulursa derhal kapatılır tedirginliği ile kurulan ama kurulduğu gündem beri kök salan ve bugün yapraklar, dalları ve meyveleriyle misak ı milli sınırlarını aşan 5 bin 200 okulun 81 ilin ötesinde 22 ülkede 54 imam hatip okuluyla ümmeti kuşatan bir nesil yetişiyor, Allah’a hamd olsun” şeklinde konuştu.

Akademik başarıda zirveyi yaşıyoruz

Ceylan, 70 yıllık tarihi içerisinde imam hatip okullarının son 3 yılda akademik başarıda zirve yaptığını vurgulayarak, “Son 3 yıldır akademik başarıda zirveyi yaşıyoruz. 2 milyon 700 bin öğrencinin girdiği üniversite sınavında YKS’de ilk 100’de 42 imam hatip derecesiyle bu gençler tarihin en büyük akademik başarısına imza attı. İlk binde 387 dereceyle tarihin en büyük akademik başarısına imza attı. Bütün gençlerimizi yürekten kutluyorum.  Ama şunu da biliyoruz ki, imam hatipli olmak sadece sınavlarda başarılı olmak değildir.  Bu sadece başarının bir ayağıdır. Bizler, imam hatip gençliğini ahlakıyla, maneviyatıyla birlikte kuşanan gençler olduğuna iman ediyoruz. Bizler imam hatip gençliğini tanımlarken, secdelerine, dualarına ve hayallerine sahip çıkan gençler olarak tanımlıyoruz imam hatip gençliğini. Ne secdesinden ne duasından nede hayallerinden vazgeçen bir gencin, imam hatip kimliğini yaşayamadığını söylüyoruz. Bu yüzden bu büyük ailenin mensubu olmaktan iftihar ediyor ama bu mensubiyeti sürdürmek içinde mücadele ediyoruz” dedi. 

Yeni başkan Fidan

Konuşmaların ardından Divan Kurulu oluşturuldu. Tek listeyle gidilen seçimde Hüseyin Fidan, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Malatya Şube Başkanı seçildi. Seçimlerin ardından kendisine gösterilen güven ve teveccühten dolayı üyelere teşekkürlerini ileten Başkan Hüseyin Fidan, "Bu süreçten sonra benden önceki yönetimin bıraktığı yerden ve değerli imam hatipli kanaat önderlerinin önerisi doğrultusunda devam edip, imam hatip camiasına layık olmaya çalışacağım." dedi. Malatya ÖNDER İmam Hatipliler Derneği 3’üncü Olağan Genel Kuruluna; Vali Aydın Baruş, AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Siyasi Parti ve STK temsilcileri ile imam hatip mezunları katıldı. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN