Zemin hazırlıyorlar

Ermenistan'ın Karabağ topraklarından derhal çekilmesi gerektiğini ifade eden Kürecik NATO Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi, Ermenistan'ın bu saldırısıyla bölgedeki dengelerle oynadığını, Emperyalist ve Siyonist işgal rejiminin bu bölgeye gelmesine zemin hazırladığına dikkat çekildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kürecik NATO Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi, Malatya Yeni Cami Meydanı'nda "NATO'ya ve Üslerine Hayır" sloganıyla basın açıklaması düzenledi. İnisiyatif adına basın açıklamasını okuyan Yasin Toru, Türkiye'deki NATO üslerinin kapanması çağrısında bulundu. 
Kazanan batılı ülkeler
Türkiye'nin kuruluşundan 3 yıl sonra NATO'ya Kore savaşına asker gönderme şartıyla dahil edildiğini anımsatan Toru, "Emperyalizme karşı ilk milli mücadeleyi veren ve sömürge altında inleyen diğer mazlum ülkelere örnek olan bir kurtuluş savaşı veren Türkiye, 30 yıl sonra ABD, İngiltere ve diğer sömürgeci NATO ülkeleriyle birlikte dünyanın öbür ucundaki Kore'de savaşa giriyordu. O dönemin ABD Dışişleri Bakanı, Kore savaşına gönderdiğimiz askerlerimiz için 'Türk askeri çok masrafsız, günlük masrafı 23 senti aşmıyor' deme cüretini gösterebiliyordu. Böylece Avrupa ve ABD'nin çıkarları için kurulan NATO, Türkiye'nin katılımıyla Asya'ya doğru bir genişleme gösteriyordu. Bu süreçte kazanan taraf hep NATO üyesi Batılı ülkeler, kullanılan ve sırtından hançerlenen ise Türkiye oldu" diye konuştu.

Radar üssü ülkemiz için büyük bir tehlike 

15 Temmuz hain darbe girişimi dahil yapılan darbelerin hepsinde NATO'nun yani ABD'nin parmağının olduğuna vurgu yapan Toru, "Yine ülkemizde işlenen siyasi suikastların tamamı NATO Gladyo yapılanması tarafından gerçekleştirildi. Tüm bu gerçeklere rağmen maalesef siyasi iktidarlar ülkemizdeki NATO üslerini kaldıracaklarına yenilerini ihdas ettiler. En son 2012 yılında Malatya'mızın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik bölgesine kamuoyunun tüm itirazlarına rağmen gerçek amacı siyonist israil'in güvenliğini sağlamak olan NATO Radar Üssü kuruldu. Esasında Kürecik NATO Radarının ülkemize hiçbir faydası yok tam tersine büyük zararları var. Geçen yaz Doğu Akdeniz'de ABD, israil ve Yunanistan'a ait deniz ve hava kuvvetlerinin katıldığı 'NOBLE DİNA' adlı ortak tatbikatta, Kürecik NATO Radar üssü de kullanılarak düşman kuvvet olarak tanımlanan Türkiye'ye ait savaş uçaklarının vurulması senaryosu icra edildi. Söz konusu tatbikatta icra edilen senaryoda geçen ifadeler aynen şöyle, 'Kıbrıs Rum Kesimi ve israil'e ait ortak doğalgaz arama platformu düşman kuvvet diye nitelenen Türkiye Hava Kuvvetlerinin saldırısına uğruyor. Bu saldırıyı defetmek için Kürecik'teki NATO Radarı devreye sokuluyor. Radar, Türkiye'ye ait jetleri izliyor ve ABD gemisindeki füzeler Türkiye'nin savaş uçaklarını vuruyor.' Görüldüğü gibi Seyyid Battal Gazi'nin şehrinde kurulu olan bu radar üssü ülkemiz için büyük bir tehlike oluşturuyor. Yani koynumuzda yılan besliyoruz. Bu yüzden Kürecik NATO Radar Üssü hiç vakit kaybetmeden sökülmeli burada çalışan ABD'li ve İsrailli personel ülkelerine gönderilmelidir" dedi.

Ermenistan provokatif şekilde saldırıyor

Ermenistan'ın provokatif bir şekilde Azerbaycan topraklarına saldırı düzenlediğini dile getiren Toru, "Kardeş Azerbaycan halkının ve hepimizin başı sağ olsun. Ermenistan'ı bu vahşi saldırısından dolayı telin ediyoruz. Ermenistan bu saldırısıyla bölgedeki dengelerle oynamakta ve Emperyalist ve Siyonist güçlerin bu bölgeye gelmesine zemin hazırlamaktadır. Karabağ bir İslam toprağıdır ve Ermenistan o topraklarda işgalcidir. Bu sorunun da tek çözüm yolu, Ermenistan'ın kayıtsız şartsız işgal ettiği Karabağ topraklarından derhal çekilmesidir. Aksi halde eninde sonunda silah zoruyla da olsa o topraklardan atılacaktır. Ayrıca vatanlarından sürülen bir milyon Azeri kardeşimizin bir an önce evlerine dönmesinin yolu açılmalıdır. Biz, Azerbaycan halkının bu haklı davasında sonuna kadar yanındayız. Aliyev yönetiminden de bu kritik günlerde sırf başörtüsünü ve dini değerleri savundukları için haksız yere zindana atılan başta Azerbaycan İslam Partisi lideri Mövsüm Samedov olmak üzere, tüm alimleri bir an önce serbest bırakmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN