Objektiflik namusuzluktur! - Hamza Atlı

Objektiflik namusuzluktur!


Öyle diyor üstad Cemil Meriç.

Ben hakikatten, haktan, ğaripten yanayım. Ben ölüm gelip çattığında, Ya Rahman, yalnız senin rızanı gözeterek yazdım, diyebilmekten yanayım!

Değerli okurlarım, bu haftaki köşemde mazlumun cebine göz diken idareyi yazmak istedim. Sizi bilmem. Ben bunca pahalılığa poşete ödediğim ücret kadar üzülmedim.

Elbette bu memleket bizim. Lakin idari kesim bizimle aynı hayat şartlarını yaşıyor mu? Onlar şatafat içinde lüks hayatın tadını çıkarırken "mazlumları" gerçekten düşünüyor mu? Vallahi ben sanmıyorum.

Parti falan da tutmuyorum. Al birini vur ötekine.

Hangisi gerçekten fakir fukarayı düşünüyor?

Hangisini ne denli umurundayız?

Şimdi okuyacağınız haberi görünce bu yazıyı kaleme almamayı ayıp saydım kendime...

"Pes Dedirtecek Bir Vergi Daha Geliyor!

Çevre Bakanlığı, poşet uygulamasının ardından geri kazanım payı alınacak ambalajları netleştiriyor. 30 hazirandan itibaren ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajları ve içecek kutularına da katılım payı geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, geri kazanım payı alınacak ürünlere yönelik çalışmasını da hızlandırdı. Bakanlık bu kapsamda hazırlanan ‘Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı görüşe açtı.

Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.

Peki bu kime yansıyacak? Tabi ki bizim cebimize...

30 Haziran'da uygulama devrede...

Akşam'ın gazetesinin haberine göre; -Uygulamanın 30 Haziran’da devreye girmesi bekleniyor. Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek. Ücretlendirme Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

Ödemeyene ceza!

Cebine yansıyan vatandaş zaten cezalı!

Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18.037 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek.

(Oldu olacak asın!)

Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.

Hangi ürünleri kapsıyor?

Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek. Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak. Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak."

Gel de vicdanına bunu kabul ettir. Gel de bunca krizin, ekonomik darboğazın içinde cedelleşen garibana üzülme! Milletin cebine daha fazla göz dikmeyin.

Başka çözüm yolları arayın, bulun, uygulayın!

Yazık bu insanlara...

Devlete itaat mantığıyla yetiştiler diye uysal koyun sanmayın!

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Ekm

Suriye'liler gitmeli mi?

05Ekm
27Eyl
21Eyl
14Eyl

Neden utanayım?