HERŞEY KUPA İÇİN - Faysal Elkoca

HERŞEY KUPA İÇİN


Sezonun ilk yarısında 5-0’lık skor ile Trabzonspor’u, hezimete uğratan Yeni Malatyaspor, rövanşta Trabzon’dan eli boş döndü.

Galatasaray ile oynayacağı ziraat Türkiye kupası yarı final ikinci maçına odaklanan sarı-siyahlılar, önemli Trabzonspor müsabakasına, kadro rotasyonu yaparak çıktı.

Kadro dışı bırakılan kaleci Ertaç ve stoper Murat Akça, Trabzonspor müsabakası arefesinde alelacele affedilerek, ilk onbir de oynatıldı..!

Bunun yanında kaleci Farnolle, Chabake, Guülherme, Abubakar Kamara ve Bifouma yedek kulübesinde oturtuldu..!

Bu kadro rotasyonu, Trabzonspor müsabakasına puan almak için çıkılmadığını, apaçık gösteriyordu..!

Ama Yeni Malatyaspor’un yedek kadrosu, müsabakanın ilk yarısında sergilediği ofansif futbol ile benim taktirimi kazandı diyebilirim.

Yeni Malatyaspor teknik direktörü Erol Bulut, Trabzonspor karşısına ideal on bir ile de çıksa, puan alamayacağını düşünmüş olmalı ki, önemli oyuncularını kulübede oturttu. Bu düşünceye, bende katılıyorum..! Çünkü, ligde hemen hemen bir iddiamız kalmadı diyebilirim. Gönül ister ki ekonomik açıdan klasmanı ne kadar yukarıda tamamlarsak, o kadar karlı olacak ama, artık motivasyon kupaya kaydı..! Bu bağlamda ‘kaz’ın geldiği yerde tavuk’u, esirgeyeceksin’..!

Sonuç itibariyle Trabzonspor karşısında sergilenen futbol ve alınan 2-1’lik mağlubiyet, kamuoyunda çokta üzüntü yaratmadı..!

Perşembe günü Galatasaray ile kupada yarı finalin ikinci maçını oynayacak olan Yeni Malatyaspor’da bugün itibariyle olumsuz giden hiç bir şey yok..!

Haftalardır akşam yatıp sabah kalkıyor, kupa diyoruz.

Bu kadar önemli mi kupayı kazanmak. Evet çok çok önemli..!

Tarihinde ilk defa kupada yarı final oynayan Yeni Malatyaspor, finale kalarak ve finalde de kupayı alarak, ülke futbolunda tarihe geçmek istiyor. Kupayı almak, ligi 3.-5. bitirmekten daha evladır. .!

Bu düşünce ile kulüp başkanı üzerine düşen vazifeyi eksiksiz yapmak zorundadır. Yani, kupanın primini açıklamalıdır..!

Yarı finalin ilk karşılaşmasında deplasmanda alınan 0-0’lık skor, rövanş maçı için sarı-siyahlılara bir avantaj getirmedi..! Ama deplasmanda Galatasaray ile berabere kalmak, psikolojik olarak avantaj sağladı diyebilirim.

Galatasaray’ın ligdeki konumu, kupadaki ciddiyetini de etkileyebilir kanaatindeyim.

Şayet Yeni Malatyaspor, Galatasaray karşısında ürkek futbolu benimserse, yani savunma özelliğini çok öne çıkarırsa, işte o zaman kupayı, rüyamızda görürüz diye düşünüyorum. Galatasaray’dan neyi alacaksak, bunu ilk yarıda yapmamız gerekir. Golü bulup, sabırla kalemizi savunmalıyız. Kalemizi savunup, golü ikinci plana atarsak, yiyeceğimiz 1 gol, bizim 2 gol bulmamıza itecektir. Bu ikinci ihtimalde biraz zor gibi duruyor.

Sahaya çıkacağımız kadro da muhtemelen, eldeki en iyi kadro olmalıdır. Özellikle de Abubakar Kamara, Bifouma ve Aleksiç kadroda düşünülmelidir.

Kısacası, kupa için her şeyimiz ile saldırıp, turu geçmeliyiz..!

Aslında bu düşündüklerimi ve yazdıklarımı teknik direktör ve kulüp başkanı da düşünmüşlerdir ve farkındalardır. Aksi halde kupadan elenmek ve ligi de aşağılarda bitirmek, Yeni Malatyaspor’da ‘ezberlerin bozulacağını’ apaçık gösterecektir..!

Her şey kupa için derken, perdenin arkasını da kastetmiştim..! Perdenin arkasında mali kongre ve daha da önemlisi, ‘seçimli genel kurul’ vardır..!

Bu bağlamda masada güçlü olabilmek için Başkan Adil Gevrek’in, kupayı alması kaçınılmazdır..!

5 yıllık görev süresinde tek başarısının sportif başarı olduğu, kendisininde bilgisi dahilindedir..! Bu sebepledir ki, kupa alınmalıdır..! Sezon sonu, karne günüdür..!

Tarihi gecede Yeni Malatyaspor’a sonsuz başarılar dilerim. Umarım turu geçen biz oluruz.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ara

Yeni Malatyaspor'da Neler Oluyor?

10Kas

Hangisi Doğru?

27Ekm

Hana Geldik Yağmur Dindi

20Ekm

Sizin Amacınız Ne?

06Ekm

Çok Güzel Hareketler Bunlar