YAPABİLECEKLERİMİZ - Cafer Çelik

YAPABİLECEKLERİMİZ


     En üstün yaratık şeklinde, sayısız kabiliyetlere sahip olarak, bir zaman yaşamak için imtihan sahası olan dünyaya getirilmişiz. Üstün yaratığı, üstün hasletlerle donatma, kabiliyetleri geliştirip üstünlüğü sergilemek, cüzi irademize bırakılmış. İrademiz de başıboş bırakılmamış, yanlış, yasak halleri bildirir, uygun, üstün kılan hasletlerden haberdar eden ilahi esasları, peygamberler tebliğ etmiş. Yaşamımız buyrulan, duyurulan esaslara uyumumuza göre dünyada huzurlu olmakla, ahret de ebedi mutlulukla değerlenmekte, değerlendirilecektir.

        İnsan olarak, İslam Toplumu içinde dünyaya gelişimiz Yaratanın büyük lütfü. Dünyada kalma vaktimiz belirli, geçen vakit daha elimize geçmez, hayırlı, uygun olanı yaparak, şerli, uygunsuz olanlardan korunarak, vakit israf etmeden değerlendirilmelidir. Vakit nakitten çok değerlidir. Boşa harcanan nakit kazanılır da, boş, zararlı geçen vakit bir daha ele geçmez.

       İnsan yaşam süresince öğrenmeli, öğretmeli. Öğrenmek için sormak, dinlemekte okuma kadar önemlidir. İnsan haftada, ayda bir şeyler öğrense, öğretse, bunu herkes yapsa, bilenler artar, bilgisizlik azalır. Çoğu kimseler yasak ve yanlışları bilmedikleri için yaparlar. Hayırlı yapılanları, yapanları övme, yanlışları, yasakları kötüleme de hayırlıların artmasında, şerlerin azalmasında etkin olur. Görülen yardım, ikram karşılık görmelidir. Yapana yapılamazsa, mutlak başkalarına benzeri bir şeyler yapılmalıdır ki insani hasletler artsın, eksilmesin.

       Herkes yapacaklarında kendine yapılmasını istediğini yapmaya, yapılmamasını istediğini yapmamaya özen gösterse, yanlış ve yasak yapmadan korunur. İlahi esaslarda yasaklanan ehlinden öğrendiği yasaklardan korunsa, emirleri yapsa; emir mi, yasak mı olduğunu bilmediği bir durumla karşılaştığında ehline sorsa, öğrendiklerine göre yapsa veya yapmasa en doğrusunu yapar. Nefsi, hissi, keyfi, havaya göre hareket, çoğu zaman yanlışlar, yasaklar yaptırır. Yapılan yanlışlara, yasaklara yan bakmak, yüz asmak, şahıs belirtmeden bunlara dikkat çekmek gerekir. Sukut tasviptir, artmasına, uygun tepki azalmasında etkili olur.

      Sevgi, sevdiğine yaralı olmayı, zararlılardan korumayı gerektirir. Millet, memleket, insanlık sevgisinden konuşmakla, gücü nispetinde yararlı olmayanlar, zararlılardan korumaya çalışmayanların sevgisi özde olmayan, sözde olan sevgidir. Herkes gücü oranında gayeli, gayretli olsa çok zararlar önlenir, çok yararlar artar. Zamanımız çok imkanlı, insanlarımızın çoğu gayesiz, gayretsiz. Sayılı ömrü boş geçirip, israf ediyor. İmkanına göre yararlı olma için gayret göstermeyi düşünmüyor. Başkalarını tenkit ediyor da, kendini hiçbir işe yaramaz kabul ediyor. Her insanın yapabileceği birçok işler vardır. Düşünse, araştırsa bulur, zamanı boşa geçirmeden kurtulur.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Ekm

Bilmek

02Ekm

Ruh

25Eyl

Dinler ve İnanlar

16Eyl

İbadete Çağrı

11Eyl

Uygun Halleri Yaşatma – Yayma