SEÇMEN NE YAPSIN? - Cafer Çelik

SEÇMEN NE YAPSIN?


Seçmenin gözü var, kulağı var. Çok şeyler görüyor, işitiyor. Düşünebiliyor, karar verme yeteneğine sahip. Yetenekten noksan, yoksun olanlar, seçme ve seçilme hakkına sahip değiller. Gördüklerini, işittiklerini düşünsünler, vicdani, adil kararlarını versinler. Oylarını ona göre kullansınlar.

Parti harf ve guruplarını butlaştırmasınlar. Milletin, memleketin hizmete ihtiyacı var. Zıtlaşma yarışmalarına katılmasınlar. Küçük kusur sayılacak hallere öfkelenip, büyük hıyanetlerin oluşmasına sebep olmasınlar. Dünyanın memleketimize cephe aldığını görmemezlik, düşünmemezlik etmesinler. Yapılan hatalara pişman olmak faydasız, büyük felaketlere sebep oluyor. Geçmişte Abdulhamithan aleyhinde yapılan faaliyetler, tahtan indirilmesi, dünya devletinin yok, memleketlerin harap, milyonlarca insanımızın heder olmasına sebep olmuş, İslam milleti sahipsiz kalmış, sevenleri üzen, düşmanları sevindiren, düşünmen alet olanların çok pişman oldukları felaketlere sebep olmuştur.                                                        

Devletimizin kalkınmasını, etkin-yetkin olmasını Müslümanlardan başka kimse istemiyor. Bu istemezlere menfaat, makam için sukut edenler, bilerek-bilmeyerek alet olanlar var. Şu iyi düşünülmeli, düşman güçler bir zaman kullandıklarını, ihtiyaçları kalmayınca terk ederler. Milleti tarafından hıyanet yardımcıları nefretle anılır, makam ve menfaat arzuları hayallerinde kalır.

Şimdi, birlik-dirlik zamanıdır. Çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Tespit edilen kusur ve hata varsa uygun yollarla ilgililere duyurulmalı, yapılması gereken tenkit tamirattır. Yetkililer hatayı kabul etmeli, duyuranlara memnuniyetini bildirmelidir.

Bir kısım vatandaşlarımız gözlerini yumuyor, kulaklarını tıkıyor, kendilerine telkin edilen, çoğu uyduruk sözleri tekrar etmeyi marifet sayıyor. Hıyanete yardımcı olduğunu düşünmüyor, düşünemiyor.

Geçmişte görüldü. Zayıf hükümetler kısa aralıklarla bozuluyor. İş yapma için kullanılması gerekli zaman, hükümet kurmak-yıkmak için kullanılarak, hizmet yapmalar aksatılıyor. Böyle durumları düşünmek, unutmamak gerek.

Vatandaşlarımızın çoğunluğu parti tutucusu değil. Memleketi-milleti için yararlı hizmetler yapılması taraftarı, hizmetlerin artması, aksamaması için tercihini yapacaktır. Tercihler hizmetlere göre yapılırsa, her hükümet vatandaştan tercih görmek için hizmeti artırmaya çalışacaktır. Memleketin dertleri azalacak, çareleri artacaktır. Devletimizin etkinliği, milletimizin saygınlığı artacak, tüm insanlığa örnek bir toplum oluşacaktır. Zulüm, adaletsizlik azalacak, huzur, mutluluk artacaktır.

Bizler adil karar verir, adalete taraftar olursak, Yaratan, adil ve huzurlu kılacak yöneticiler ihsan eder. Her hayırlı şey bir nimettir. Nimetlerin kıymeti bilinirse artar, tersi azalmasına sebep olur. İnsan neye layık olursa onu bulur.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Ekm

Bilmek

02Ekm

Ruh

25Eyl

Dinler ve İnanlar

16Eyl

İbadete Çağrı

11Eyl

Uygun Halleri Yaşatma – Yayma