DÜNYA HUZURU - AHİRET SAADETİ - Cafer Çelik

DÜNYA HUZURU - AHİRET SAADETİ


    İnsan tüm yaratıklardan şekil ve kabiliyet bakımından üstün yaratılmıştır. Başıboş bırakılmamış, Yaratıcı, üstünlüğünü koruması, geliştirmesi için ilahi emir ve yasaklarını peygamberlerine bildirmiş, tebliğ ettirmiştir. Bildirilen ilahi esasların tahrif edilmeyen, insanlığın gelişmesine uygun olan, aralıklarla peygamberlere bildirilenler, kıyamete kadar insanlığın dünyada huzur bulması, ahirette ebedi saadete ermesi için uyması, uygulaması gerekli Okansız ilahi esaslar, son nebi ve resul Hz. Muhammed’in tebliğ ettiği, bir harfi dahi değiştirilememiş,(1400) yıldır Allah tarafından korunmuş, kıyamete kadar da korunacak olan, ilahi kelam K U R’AN elimizdedir.

      İnsanlık dünyada huzurlu olması, ahirette ebedi saadete ermesi için Kur’an esaslarına bilerek, inanarak, uymalı uygulamalıdır. Kur’an Allah kelamıdır. İnsanlığın huzur bulması, saadete ermesi için gerekli, noksansız ilahi esasları buyurmakta, duyurmaktadır.         

       Allah her an, her şeyi görüp, işitmektedir. Hiç bir şey O’ndan gizlenemez, yapılan uygun-uygunsuz haller bilinmekte, tespit ettirilmektedir. Herkes yaptığının karşılığına göre mükafat-ceza görecektir. Kur’an’ı anlayarak inceleyenler, tüm insanlığa yakışmayan, yanlış, zararlı hallerin yasaklandığını görürler, inceleyecekler de göreceklerdir. Kur’an Allah kelamıdır. İçerisinde gereksiz bir söz yoktur. Her kelimesinde ya hikmet, ya ibret, ya örnek, ya zarara veya yarara dikkat çekilmektedir. Uygunsuzlar yasaklanmış, uygunların yapılması emir edilmiştir.                       

       İnsanlar uygunsuz, adaletsiz, edepsizce yapılanlardan huzursuz olur. İnananlar yanlış, yakışıksız, yasak hallerden korunmaya, yapanları vazgeçirmeye, gafletle yaptıkları yasaklara pişman olur, tövbe eder, af dilerler. Uygunsuzları azaltmaya, yok etmeye, uygunları yapmaya, yaymaya çalışırlar. Her hal ve hareketlerinde ilahi esaslara uyarlar, hissi, keyfi, havai, nefsi, öfkemsi hallerden korunurlar. Huzursuz olmaktan korundukları gibi, başkalarını korumaya gayret ederler. İmkanlı olduklarında, imkanı yetersizlere sevgi gösterir, yardımda bulunur, onların sevgi, saygısını kazanırlar.

       İbadetler, inanç ve itaatın gereğidir. İbadetlerle iman esaslarına inançlar güçlenir, ilahi emirlere itaat edilir, gafletten korunmak sağlanır. Geçici ömrün her anı huzur bulmak, ahirette mükafat görerek, ebedi saadete ermek için israf etmeden değerlendirilmeli, emirlere uyan, yasaklardan korunan örnek bir toplum oluşturmaya çalışarak, gafillerin, kafirlerin görmesini tüm insanlığın İslam’a yönelip, huzur bulması için, herkes gücü oranında, öğrenmeli, öğretmeli, gayret göstermelidir. Her hayırlı hal karşılığı mükafat verilecektir.                                      

      İnsan diğer yaratıklardan çok farklıdır. Huzursuz edici halleri yok etmek için birleşmeli, anlaşmalı, gayret göstermeli, huzursuz ediciler yok edilerek, ilahi noksansız yasa bilinmeli, inanılmalı, uyulmalı, uygulanmalı huzurlu olunmalı, ebedi saadete ermeye çalışılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Ekm

Bilmek

02Ekm

Ruh

25Eyl

Dinler ve İnanlar

16Eyl

İbadete Çağrı

11Eyl

Uygun Halleri Yaşatma – Yayma