YOLUNUZ AÇIK OLSUN SAYIN VALİM - Ali Yiğit

YOLUNUZ AÇIK OLSUN SAYIN VALİM


Yedi yılda altıncı valimizle tanışacak şehrimiz..

2011 yılında Ulvi SARAN'la başladı değişiklik, Vasip ŞAHİN, Süleyman KAMÇI, Mustafa TOPRAK, Ali KABAN  ve yeni valimiz Aydın BARUŞ..

Cumhurbaşkanlığı  kararnamesi ile mülkiye  başmüfettişliğine atanan şehrimiz valisi sayın Ali KABAN'ın yerine Aydın Valisi Sayın Aydın BARUŞ atandı..

Şehrimize hayırlı olsun..

Hayırlısı diyelim.. Hani yedi yılda  altı  vali fazla alışık bir durum değil kanaatimce..

Seçimle gelenin 5 yıl garantisi var..

Ama vali, kaymakam, daire müdürleri için böyle bir durum söz konusu değil..

Tam şehre alışıp STK'larla tanışıp, icra makamındakilerle istişare  projeler derken baktınız vali değişmiş..

Her vali gittiğinde  şehre bıraktığı izlerle konuşulur..

Vuslat Haber'den Ökkeş Cerit Bey'in köşe yazısında belirttiği gibi..

Malatya’ya atandığım haberini alınca, çevremdekiler biliyor musun Malatya’yı? Diye sordular bana. İnanın o zamana kadar Malatya hakkında pek bir bilgim yoktu. Malatya’yı bilenler anlattı bana bu şehri. Mübalağa etmiyorum bir Allah’ın kulu bile Malatya hakkında olumsuz bir şey söylemedi. Bu durum beni çok rahatlatmıştı. Gönül rahatlığıyla geldim Malatya’ya..

Malatya'yı tanımaya yeni yeni başlamıştı..

Her valinin gelişiyle birlikte yaklaşık 3 ay hoş geldin ziyaretleri sürer..

STK'larla tanışma, halkla buluşma, icra makamındakilerle istişare proje derken bakmışsınız bir yıl geçmiş..

Valimiz Ali KABAN'ın Malatya bir kent değil bir şehirdir tanımı beni çok mutlu etmişti..

Malatya bir çok medeniyetlere ev sahipliği yaptığı bir şehirdi..

Vali Ali Kaban’ın Malatya’nın tarihine ışık tutan önemli bir eseri gün yüzüne çıkarmasını da bu şehir unutmayacaktır. Hekimhan’da bulunan Taşhan’daki bir taşı fark eden Vali Kaban, Arapça, Süryanice ve Ermenice yazı bulunan 800 yıllık olan kitabeyi gün yüzüne çıkardı. “Barış İçerisinde Birlikte Yaşama Belgesi” adı verilen Malatya Vesikası şimdilerde valiliği ziyarete gelen tüm misafirlere gösteriliyor ve Malatya’nın barış ve huzur şehri olduğu belgesiyle anlatılıyor.

 Vali Ali KABAN'ın diğer bir yönü ise makam kapısının herkese açık olmasıydı..

Gerek basında çıkan haberlerde görmemiz  gerekse kendim ne zaman randevu talep etsem talebimiz geri çevrilmedi..

Yaklaşık bir buçuk ay önce vatandaşlarımızın sorunları ile ilgili bir kaç vatandaşla  makamında yaptığımız görüşmede vatandaşın mağduriyetinin çözümü noktasına önceliği olmuştur..

Her gidenin kendisiyle rahatlıkla görüşmesi ise hafızalarda yerini koruyacaktır..

İl Mütevelli heyeti üyesi olmam hasebiyle yapılan aylık mutat toplantılarımızda valimizin direktiflerinde hep şunu gördüm..

İnsani yardımlar, öğrenci yardımları, otizm, dwon sendromlu hastalar, bakıma muhtaç ve kimsesi olmayan yardıma muhtaç yaşlılara hizmet noktasına öncelik verdiğini ve konuyu takip ettiğine şahitliğimiz her zaman olmuştur.

TOKİ tarafından yapılan 1+1  konutlarda yaşam kalitesini yükseltmek, var olan sıkıntıların çözümü, asayişin sağlanması noktasında çok güzel çalışmaların yapıldığını biliyoruz..

Söz konusu konutların hak sahiplerince kullanılma ve kiraya verilememe şartı bulunmasına karşın, bunun dışında hareket edildiği yönünde şikayetler üzerine inceleme başlatıldı..

Çok titiz bir çalışma sonucu amacı dışında ve hak sahibi tarafından kullanılmayan 1+1 konutların şehrimizde de boşaltılmaya başlandığını ve bu konuda valimizin çok hassas davrandığı her hangi bir mağduriyetin yaşanmaması için görevli komisyon üyelerinin çok titiz bir çalışma yapılmasını istediğini biliyoruz..

Vali Ali KABAN 15 ay gibi bir süre  görev yaptı şehrimizde..

Elbette ki 15 ay kısa bir süre.. Ancak bu kısa bir süre de olsa valimiz Ali KABAN'ın mütevazi kişiliği makam kapısıyla birlikte gönül kapısının halka açık olmasıyla hafızalarımızda yerini koruyacaktır..

İşin enteresan tarafı ise şehrimizde valilerin çok kısa süre içerisinde değiştirilmesinde  şehrimizdeki siyasilerin dahlinin olup olmadığını bilmiyoruz..

Ama kısa sürede değişen valilerin şehre katkılarının olmayacağı muhakkaktır..

Sayın Valimiz yolunuz açık olsun...Hem bir vatandaş hem de il mütevelli heyeti komisyon üyeleri adına yapmış olduğunuz hizmetlere geride hoş bir seda bırakmanıza teşekkür ederiz..

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Ekm

Muhtar...

15Ekm

Yerel basına destek

12Ekm

Moderniteye yenildik..

04Ekm

Tencere bilir..

20Eyl

MOTAŞ Üniversite Hattı