YAŞANABİLİR BİR KENT - Ali Yiğit

YAŞANABİLİR BİR KENT


Bir kentin yaşam kalitesinin yükselmesi şehirde yaşayanların sürekli çabaları ile mümkündür.

Hiç şüphesiz bu konuda ilk görev yerel yönetimlere düşer.

Zira onlar aynı zamanda karar verici ve uygulayıcıdırlar.

Ancak, sivil toplum hareketlerinin de kente dair kararların oluşumda etkin rol üstlenmeleri icap eder.

Hatta bazı durumlarda (kıyılardan çöplerin toplanması, çekirdek artıklarının temizlenmesi gibi) kolları sıvamaları da gerekebilir.

Kamu otoriteleri ile sivil inisiyatifler, istenir ki, hep işbirliği içinde olsunlar.

Hani bilinen ifadesi ile “tez antitez, sentez üretir”.

Ama bu durumlar maalesef böyle tecelli etmez.

Bazen belediyeler “ego” krizi yaratıp, “dediğim dedik” der, bazen de kent yaşayanlarının temsilciliğine soyunan insanlar marjinal tutumlar alabilirler.

Ancak, unutulmamalıdır ki, “hakikatin şimşeği fikirlerin çarpışmasından” doğar.

Amaç, bulunduğumuz beldeye bir yarar üretmekse, “nasıl” söylendiğine takılmadan, “ne” söylenmek isteniyor, ona odaklanılmalıdır. Bu anlamıyla “duyarlı, akıllı, muhalif” düşünceler son derece kıymet arz eder.

Şehre kimler değer katar diye bir soru yöneltsek cevabı herhalde şehirde yaşayan herkes olur. Yaşadığınız şehre değer katmak şehri daha da yaşanır hale getirmekle eş anlamlıdır. Herkes bulunduğu konuma göre şehre değer katar. Herkesin şehre değer katacak bir görevi mutlaka vardır. Sanayici şehrine yatırım yaparak, istihdam alanları oluşturarak, ihracat yaparak ekonomik kalkınmaya verdiği destek ile şehre değer katar. İlim adamları bilgileriyle, kanaat önderleri fikirleriyle, siyasiler görüşleriyle, yöneticiler icraatları ile şehre değer katar.. Üniversite gerek uluslararası makaleler yayınlayarak gerekse şehrin dinamikleri ile birlikte fikir teatisinde bulunup projeler üreterek şehre katkı sunar. İnönü Üniversitemiz bünyesinde bulunan Turgut Özal Araştırma Hastanesinde özellikle Karaciğer naklinde dünyada sayılı hastaneler arasına girmesi şehrimize kattığı değerin önemini ortaya koymaktadır. Parmakla gösterilen bir üniversitenin olması şehre kat kat değer katacaktır. Sağlık müdürlüğü ‘’Sağlık Turizm’’ ini canlandırmak ve yeni yeni projelerle şehre değer katar.. Bir okul öğrencisinin başarısı okuduğu okula değer katar, okulun değeri ise şehre yansır.. Şehirde bulunan ticaret erbabı, küçük esnaf doğru ve dürüstlüğüyle şehre değer katar.. Malatya dışından bir kişi geldiğinde ben Malatya'da rahat rahat alışveriş yapabilirim. Malatya'daki ticaret erbabı sözüne ve ticaretine güvenilir diyebilmeli.. Bu hissi yaşatabilmeliyiz.. İlin siyasileri şehre getirilecek yatırımlarla şehrin ekonomik değerini yükseltir. İlin Emniyet müdürlüğü huzur ve asayişin üst noktaya çıkartmakla şehre değer katar.. Huzur şehri Malatya diyebilmeliyiz.. Çevreci bir şehir diyebilmeliyiz.. Malatya misafirperverliğiyle şan salmış diyebilmeliyiz. Malatya spor takımları centilmenliğiyle tanınır olması şehre katacağı değer muhakkaktır. Gerek yazısal gerek görsel basın yaptığı haberler ile şehre katkı sunabilir.. Komşuluk ilişkilerinin en üst seviyede yaşandığı bir şehir ünvanını yakalamalıyız.. Malatya öyle bir şehir ki; orada kardeşlik var, birlik beraberlik var, söz konusu ülke ise söz konusu Malatya ise siyasi görüşler unutulur diyebilmeliyiz. İl'de bulunan STK'lar toplumsal sorunlara duyarsız kalmayıp sorunlara çözüm üretir olmalı.. STK'lar hayatın içinde yer almalı..

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ekm

CEGET

22Ekm

Derdi Dünya olanın..

19Ekm

Muhtar...

15Ekm

Yerel basına destek

12Ekm

Moderniteye yenildik..