TEŞEKKÜRLER SAYIN VALİM - Ali Yiğit

TEŞEKKÜRLER SAYIN VALİM


Sayın Valim Beydağı eteklerine diktiğiniz ağaçlar boy vermeye başladı..

Beydağı’na dikilen her ağaçta emeğiniz var..

Hani insan keşke  Malatya 20-30 yıl önce sizinle tanışsaydı demekten kendini alamıyor..

Geriye bıraktığınız eserler tüm hızıyla gelişerek devam ediyor..

Siz bir çığır açtınız bir milat başlattınız..

Siz Malatya'dan ayrılmasına ayrıldınız ama  isminiz unutulmayacak..

Çünkü geride unutulmayacak eserler bıraktınız..

Beydağı eteklerinde büyüyen ağaçların gölgesinde dinlenirken siz akla geleceksiniz..

Makamlar gelip geçicidir.. Asl olan geride eser bırakmaktır..

Ulvi Saran denilince akla  Anadolu Kitap Fuarı, Beydağı ağaçlandırma projesi, levent vadisi, Malatya okuyor vs. geliyor..

Ramazan Bayramı’nda Beydağı’na doğru bir gezi yapmıştım.. Beydağı  eteklerine dikilen çamları görünce eski valimiz Ulvi Saran'ın ismini zikretmeden geçemedim.. Ve şöyle düşündüm.. Bu proje bundan 20-30  yıl önce hayata geçirilseydi şimdi o ağaçlar 20-30  yaşında olacak ve Beydağı çıplak görünümünden yemyeşil bir görüntüye kavuşacaktı..

Bir kaç gün önce Beydağı eteklerinde yapılan ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi veren Elazığ Orman Müdürü Ziya Polat şu açıklamalarda bulundu.. 2009 yılında Yeşil Kuşak Ağaçlandırma projesi kapsamında Beydağı eteklerine dikilen 700 bin fidan büyümeye devam ediyor. 650 hektarlık alanda yapılan ağaçlandırma çalışması sonrası yüzde 90 başarının yakalandığını söyledi..

Bölgede ağaçların kendini göstermeye başladığını ifade eden Polat, “Bundan sonra fidanların gelişimi daha da iyi olacak. Artık fidanlarımız buradaki karstik yapıda çatlakları buldular, köklerini geliştirdiler. Bundan sonra boya çalışacaklar. Malatyalılar her gün geçtikçe bu fidanları aşağıdan görmeye başlayacaklar” dedi.

Beydağı ağaçlandırma sahasının 2009 yılında başladığını ve bu güne kadar bin 650 hektar da 700 bin fidanın dikildiğini belirten Polat, “Bu fidanların yüzde 90’ı da tuttu. Buraya emeği geçen tüm çalışanlara bu işi başlatan Malatyalılara teşekkür ediyoruz. İnşallah buralarda orman örtüsü oluştuktan sonra hem faunada ki hem flonadaki zenginlikle burada bir ekosistem bir biyo çeşitlilik oluşacak. İnsanlar gelip burada dinlenebilme imkanı bulacak hem de diğer canlılar burada orman eko sistemi içerisinde yaşama şansı bulacaklar..

Yıllar öncesinde Beydağı eteklerini ağaçlandıralım dendiğinde o kayalar üzerinde ağaç mı olur denmiş ve kimse elini taşın altına koymamıştı..

Ağaç sevgisi olan bir yiğit çıkıp gerekirse taşları deler içerisine toprak doldurur yine de ağaçlandırırız demişti. Ve dediği gibi de oldu.. Kayalar tek tek delindi binlerce kamyon toprak taşındı.. Vali bey titizlikle takip etti günlük raporlar aldı.. Ve netice 700 bin fidan toprakla buluştu..

Başarı yüzde doksan...

Hani geçen zamanı mı yansak.. Şimdiye kadar böyle bir projeyi hayata geçirmeyenlere sitem mi etsek.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Ekm

Yerel basına destek

12Ekm

Moderniteye yenildik..

04Ekm

Tencere bilir..

20Eyl

MOTAŞ Üniversite Hattı

13Eyl

Aklıma takılanlar