Yazık oldu - Abdullah Ergün

Yazık oldu


Alanyaspor’un Yeni Malatyaspor dersini iyi çalıştığı maçın son dakikasında gelen ilginç golü Mesut Bakkal’da beklemiyordu.

Konuk ekibin Yeni Malatyaspor’un saha içindeki etkili olduğu alan ve futbolcularına uyguladığı taktik Yeni Malatyaspor’un bilinen oyun karakterinin maçın büyük bölümünde sıkıntılı halede olmasına rağmen zorlukla uygulaması Yeni Malatyaspor’un ligin ne kadar etkili takım olduğunu bir kez daha gösterdi.

Pereria ve Adem’e koşu yolu alanı bırakmayan, Khalid’e uygulanan alan savunması, Cissokho’nun hücuma çıkma noktasında sıkıntı yaşaması, Aytaç’ın savunma arkasına atacağı uzun toplara önlem alınması bunların hepsi Alanyaspor Teknik Direktörü Mesut Bakkal’ın Yeni Malatyaspor karşısında puan almasına yönelik önlemler arasında yer alıyordu.

Murat Yıldırım ve Azubike’nin pas trafiğine engel olan oyun karakterini engellemeyeceğini de biliyordu.

Fakat hesapta olmayan Murat Yıldırım performansı konuk ekibin düzenini bozmaya yetti. Emre Akbaba’nın en etkili yanı olan ceza alanı çevresindeki etkisinin sıkıntılı hale gelememesi için Murat Yıldırım’ın bilinen savunması büyük önen taşıyordu.

Daha önceki maçlarda Alanyaspor’un rakip ceza alanı yakınlarında bilinen performansı Murat Yıldırım’ın savunmasıyla karşılaşınca konuk ekibin hücum atakları kenardan gelen uyarıların dışında gelişmeye başladı.

Murat Yıldırım’ın sadece Emre markajı değil Alanyaspor ataklarında savunma arkasına atılan topların yanı sıra birebir ataklarda yaptığı kritik müdahaleleri maçın daha büyük bir sürpriz haline gelmesine engel oldu.

Yeni Malatyaspor ataklarında Khalid’in yanında görülmesi kadar Adem ‘e uzun mesafeden attığı gol pası maçın en güzel hareketi oldu.

Yeni Malatyaspor’un orta saha zenginliğini geride kalan maçlara göre daha iyi yaptığı maçta kenar hücum oyuncularının hücuma vermesi gereken desteğin tam anlamıyla yapamamaları galibiyetin gelmesine engel olan konular arasında yer alıyordu.

Chabeke ve Cissokho’nun savunmadan çıkışlarına Alanyaspor’un üçlü yardımlaşmalarının engel olması, Azubike ve Aytaç’ın topa daha fazla buluşmasını sağlarken bu ikilemin takımın hücum bölgesine olumlu katkı yapacağını düşünüyordum.

Topa daha çok sahip olan Yeni Malatyaspor’da hücum zenginliğinin beklentilerin altında kalmasına rağmen Azubike ve Adem ile çok net pozisyonlar bulması geride kalan maçlarda fazla yaşanmamıştı.

Sezon başından beri Khalid’e dayalı hücum merkezli ataklardan bekleneni alan Yeni Malatyaspor’da son Alaynyaspor maçında farklı bir görüntü ortaya çıktı.

Murat Yıldırım’ın gol pası ve sonrasında Adem’in usta golcülere yakışan gol ve sonrasında konuk ekibin saha içi önlemlerini bırakıp bütün riskleri alması karşısında ev sahibi ekibin daha sakin kalması gerekirken bunun tam tersinin yaşanması konuk ekibin işine yaradı.

Alanyaspor’un Adem’in golünden sonra savunmasının orta sahaya yakınlaşması karşısında ortaya çıkan doldur-boşalt futbol karşısında Yeni Malatyaspor’un daha sakin kalması gerekirdi.

Rahman’ın oyuna dahil olmasından sonra Yeni Malatyaspor’un pas trafiğini daha zengin hale getirip maçı tamamlamasını beklerken, maçın uzatma dakikalarında yapılan lüzumsuz fauller ile maçın son bölümünün farklı noktalara taşıdı

Takım olarak arkaya yaslanan Yeni Malatyaspor’un uzun toplar karşısında sadece topu gelişi güzel uzaklaştırma düşüncesi ligin en ilginç gollerinden sonuncusunu görmesi büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Futbolun içinde her zaman var olan doldur-boşalt futbolun son kurbanı olan Yeni Malatyaspor’un kalan maçlarda bu tip maç sonlarını nasıl oynamasını gerektiren ders gibi bir maç geride kaldı.

Murat Yıldırım’ın iki yönlü futbol resitalinin taçlandırılması maçın son pozisyonda Ertaç’ın tercihine kalmıştı.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Ekm

Korku tüneli

18Ekm

Hayata dönüş

15Ekm

Yeni bir başlangıç

14Ekm

Stefan Kuntz’un gözyaşları

13Ekm

Sisteme bağlı kalmak