U 21 Gerçeği - Abdullah Ergün

U 21 Gerçeği


Son defa oynanan 21 ligi beraberinde olumlu ve olumsuz düşünceleriyle sezon sonu lige veda edecek.

U21 liginin kuruluş amacı ve sahiplenme noktasında ortaya çıkan çelişkiler artık içinden çıkılamayacak hale gelmişti.

Kuruluş aşamasında kulüplere katkı sunmasını bekleyenlerin imzalarıyla A2 liginin yerini alan U21 ligi başta büyük kulüpler olmak üzere ligde yer alan takımlar için “ olmasa daha iyi” düşünceleriyle bir anlamda bu işi en iyi uygulayan Avrupa kulüpleriyle arasında büyük bir düşünce farkının oluşmasına neden oldu.

A takım kadrosunda bulunan 36 yaşındaki bir futbolcuyu U21 takımına göndererek maç eksiğini tamamlasın diyen düşüncenin olduğu ortamlarda U21 takımının hedefine ulaşma şansı olabilir mi?

Tabi ki olamazdı.

Sen alt yapı kategorilerinde beraber futbol oynayan ve U21 aşamasına kadar gelmiş olan genç futbolcuların yaptığın bu saçma kararlarla hakkını yiyorsun.

Futbolda emekliği gelmiş A takımda bulunan futbolcuyu aşağıya göndererek bu ligin ana temel unsuruna ihanet ederek bu ligin gelişimine asla katkı sunamazsınız.

Ve… Öylede oldu.

Türkiye Futbol Federasyonunu bu sene son defa bu ligin oynamasına ve gelecek sezon oynanmayacağı yönünde karar alarak bütün kulüp yönetimini rahatlattı(!)

Benim asıl üzüntüm bu kategoride görev yapan teknik sorumlu ve antrenörlerin durumunun ne olacağı.

Kendi sahalarında 3 büyüklerle oynanan maçlarda gerek yerel basın gerekse seyirci potansiyeli açısından en hareketli haftaları yaşayan Malatya U21 takımı bünyesinde yetişen futbolcularının profesyonel futbol yaşamlarına kulüp olarak gerçek anlamda katkı sunamadıkları düşünüyorum.

Geçtiğimiz sezon takımın önemli isimlerini küme düşmesi kesinleşen 3 lig takımlarına göndererek bu futbolcuların profesyonel yaşamlarına katkı sunduklarını sananlar yıllarca emek verdikleri gençlerin kaybolmalarından haberleri olduklarını da sanmıyorum.

Zaten futbol federasyonu bu ligleri mecbur tutmasaydı ligde mücadele eden kulüplerin büyük çoğunluğu bu liglere katılmazdı.

Gözünüz aydın.

Artık U21 ligi yok.

Bakalım çokbilmiş futbol federasyonumuz yeni sezonda hangi dahiyane fikrilerin birleşmesiyle bizlere nasıl bir sürpriz sunacaklar.

Süper ligde yer alan kulüpler borç batağı içinde yüzerlerken bu rakamların aşağıya çekilmesi için alt yapıya daha çok önem vermesi gereken bir dönemde alınan kararlarla mevcut borç bakiyesinin daha da yukarıya çıkacaktır..

UEFA’nın yaptırımları olmasaydı bugün ligde mücadele eden kulüp yöneticileri kalite noktasında belli bir seviyenin altında olan yabancı futbolcular ülkemize getireceklerdi.

Büyük kulüpler bu kafayla Futbol Federasyonu da her sene almış oldukları tutarsız kararlarla Türk futboluna asla katkı yapamayacaklardır.

Yetenek noktasında Avrupa’nın en tepesinde yer alan ülkemiz elindeki hazinenin farkına hala varmış değil.

Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin yaşadıkları ülkenin futbol takımlarına yaptığı katkıları tekrar yazmak istemiyorum.

O ülkeler kendi futbol federasyonlarının futbolun gelişine uygun aldıkları kararların ne kadar doğru olduğunu zaten saha içinde aldıkları başarılarla bizlere göstermiş durumdular.

Bizler neler mi yapıyoruz?

Futbolun sadece seyir kısmını en iyi yapan futbol federasyon başkan ve yönetim kurullarıyla futbolun gelişimine katkı yapmasını bekledikleri yanlış uygulamalarla bu işi en iyi yapan ülkeleri güldürmeye devam ediyorlar.

Rusya’da şampiyon olan Fransa ulusal takımın 19 yaşındaki yıldız ismi Kylian Mbappe dünyanın konuştuğu isim olurken Bizler U21 ligiyle genç futbolcuları yukarıya taşımanın hesaplarını yapıyoruz.

Verdiğim iki örnek arasındaki farkı en başta futbolumuzu yönetenlerin bulup bize anlatmaları lazım.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Ekm

Özlenen görüntüler

22Ekm

Saygı duyulacak bir futbolcu

21Ekm

Aynı nakarat!

20Ekm
19Ekm

Korku tüneli