Tekrar başa döndük - Abdullah Ergün

Tekrar başa döndük


Milli maç arasına sıkıca sarılan takımları sıkıntılı günler bekliyor.

Ligin tepesinde yer alan Kasımpaşa ve Başakşehirspor takımları hariç diğer takımlar takım olma yönünde çalışmalara devam ediyor.

Yeni Malatyaspor’un hanesine yazdırdığı puanların karşılığında futbolun doğrularını sahaya yansıtmadığını gördük.

Son olarak kendi sahasında Konyaspor’a mağlup olan Yeni Malatyaspor’da alınan skordan çok sahaya yansıtmış olduğu etkisiz futbol konuşulmaya devam ediyor.

Tıpkı Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın bu hafta aldıkları saha içi sonuçlarından sonra yaşananlar gibi.

Yeni Malatyaspor’un saha içinde işlerin doğru gitmesine engel olan bazı konuları yazmak istiyorum.

Bu takımın geçtiğimiz yıl hanesine yazdırdığı en iyi iş olan takım savunması şu ana kadar oynana maçlara baktığımız zaman rafa kaldırılmış olduğu görülüyor.

Takımın en büyük artısı konumdaki Azubike, Murat Yıldırım ve Aytaç üçlüsü çeşitli nedenlerden dolayı sahada yoklar.

Takımının savunma ve hücum bölgesinde görev yapan isimlerin aksine en önemli bölgesi olan orta sahanın yeni futbolculardan kurulu olması takımın hem savunma hemde hücum bölgesini etkisiz hale getirmiş durumda.

Sadık ve Mina’nın hata noktasında belli bir yüzdeye çıkmasının en büyük nedeni geçtiğimiz yıl yukarıda isimlerini yazdığım futbolcuların saha içindeki performanslarının büyük katkısı olduğunu şimdilerde ise Guilherme ve Ahmet ile bu boşluğun doldurulamaması en büyük etkenlerin başında geliyor.

Hücum bölgesinde Adem’in Khalid’ın geçtiğimiz yıl etkili olduğu bölgede görevlendirtmesi buna paralel Adem’in en etkili olduğu bölgede ise Khalid’in görev yapması hücum noktasında takıma fazla katkı yapmadığını gördük.

Yeni transferlerden Aleksic’in oyun sezgisi bu iki futbolcunun oyunda daha fazla etkili olma noktasında yaşanan belirsizlik bir başka sorun.

Bu sezon ligde farklı görüntüler yaşanmaya başladı.

Zirve mücadelesi veren takımların performansları Yeni Malatyaspor’un başarılı olması halinde gelecek yıllara daha güzel şeyler yazmamız için yeterli olacaktı.

Transferde izlenen yol haritasının en yanlış noktasında Azubike’nın takımdan ayrılması geliyor.

Yeni Malatyaspor’da ilk maçına çıktığı gün basın tribününde bulunan arkadaşlara “ Yeni Malatyaspor orta sahası uzun yıllar Azubike ile sıkıntı yaşamaz” dediğimi dün gibi hatırlıyorum.

Bazı arkadaşlar “yanındakine top dahi atamıyor “demeleri karşında” bekleyin haklı olduğumu anlayacaksınız” demiştim.

Yeni Malatyaspor’un kazanılan şampiyonluk ve geçtiğimiz yıl takıma ekstra katkı sunan Azubike’nın başka takıma transfer olmasının ne kadar yanlış olduğunu ilerleyen haftalarda çok daha iyi anlayacaklar.

Azubike ile iyi bir ikil, oluşturan Murat Yıldırım’ında sakatlanması ve takımda ki yerinin alamaması saha içinde yaşanan olumsuz tablonun başında yerini alıyor.

Transferde takıma katılan Guilherme asla Azubike ve Murat Yıldırım olamaz.

Ahmet’in ilerleyen haftalarda kenardan hamle oyuncusu olarak katkı yapmasını bekliyorum.

Donald şu an için en ideal ön libero konumunda bulunuyor. Murat Yıldırım ile iyi bir ikili oluşturacağını ve bunun da savunmanın önünde ki en uygun ikili olacağını özellikle savunmaya büyük katkı yapacaklarını düşünüyorum.

İlerleyen haftalarda yeni transferlerin uyum sorununun aşılması halinde ve en önemlisi Khalid’ın tekrar eski görev yerine gelmesiyle geçen sezon sahaya yansıyan futbol tekrar sahne alabilir.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18Ekm

Hayata dönüş

15Ekm

Yeni bir başlangıç

14Ekm

Stefan Kuntz’un gözyaşları

13Ekm

Sisteme bağlı kalmak

12Ekm

Sistemin yabancısı değiller