Tatili sonuna kadar hak ettiniz! - Abdullah Ergün

Tatili sonuna kadar hak ettiniz!


Avrupa Futbol Şampiyonası grup maçında İzlanda’yla yapılan maç öncesi yaşanan olay ve alınan mağlubiyet sonrasında futbolumuz tatile çıktı. Futbolcularımız çok çalıştılar ve doğal olarak çok yoruldular! Hakemler ve rakiplerle didişmekten gerçek yeteneklerini sahaya yansıtamadılar.

Sahadaki futbolculara kenardan teknik direktörler ve yardımcılarında eşlik ettiği bu sezon hiç unutulmayacak.

Lig şampiyonu Galatasaray’ın Avrupa şampiyonasında mücadele eden ulusal takımda futbolcusunun olmaması şimdiye kadar görülmüş bir şey değildi.

Avrupa’da futbol yaşamlarına devam eden lejyonerler şimdilik bu görevi üstlenmiş durumdalar.

Bu sezon ligimizde yaşanan kaos ortamından en karlı çıkan taraf ise medya oldu. Sabahlara kadar süren programlarda saha içindeki futboldan çok yaşanan olaylar, kenar yönetimler, kulüplerin birbirlerini suçlayan açıklamaları bazen kendi aralarında kavgaya kadar gelen gerilimler ışığında yaptıkları yorumlar muhteşem! Futbolumuza çağ atlattı.

Bol bol boğuşma ve sürekli hakem düdükleriyle kesilen, oyuncuların yerden kalkmadığı bir Süper Lig sezon geride kaldı.

Futbol severler özellikle İngiltere Premier Lig olmak üzere diğer Avrupa liglerinde yaşanan futbol kalitesini süper lige tercih ediyorlar. Her izledikleri Avrupa lig maçlarında gördükleri manzaranın kendi liglerinde olmamaları karşında sitemde bulunmaları gayet normal.

Süper ligimizde ufak bir darbeyle sahada kalan futbolcu sahanın içinde sanki acımazsı tekme yemişçesine avazı çıktığı kadar bağırmaları karşında “ya bunlar İngiltere’de futbol oynasalar ayakta duramazlar” muhabbetleri halen devam ediyor.

Sahayı giren sağlıkçının muhteşem! Soğutucusu sonrasında sanki hiçbir şey olmamışçasına maça devam etmeleri futbolseverlerin tepkisini daha da yukarıya çıkartıyor.

Son yıllarda futbolcular arasında trend haline gelen bu uygulamanın önümüzdeki sezon daha da gelişeceğini düşünüyorum.. Topun oyunda kalma süresi karşısında sahaya yansıyan futbol kalitesi doğal olarak eleştirilerin ana temasını oluşturuyor.

Maçın sonlarına doğru galip gelen takımın oyuncuları maçın bitmesi için bilinen rollerini kusursuz şekilde uygulamaya devam ediyorlar.

Geçmişte maçı önde götüren tarafın son dakika oyuncu değişikliklerine ilaveten son yıllarda sahada kendini yere bırakma gibi özel bir neden eklenince maçlarda artık son dakikalarda yaşanması gereken heyecan yerini tepkiye bırakıyor.

Oysa Avrupa liglerinde maçın sonlarında yaşanan heyecan maçın önemli anlarını oluşturuyor.

Bu konuda onları yakalamak artık çok zor.

 Her meslekte olduğu gibi futbolda geçerli olan, “İş ahlakıyla” ilgili olan bu durumun ben olumlu yönde değişeceğine dair inancım kalmadı.

İşin en ilginç tarafı bu görüntüler karşısında mutlu olan taraftarların olması…

FİFA futbolun daha üretken hale gelmesi ve topun daha çok oyunda kalması için çalışmalara devam ederken mevcut oyun kuralları içinde zaman çalmaya yönelik çalışmaların olmaması gerçek futbolseverlerin canını sıkıyor.

Video hakem uygulamasıyla hakem hatalarının önüne geçmeye çalışan FİFA, saha içinde yaşanan olumsuz görüntüler karşısında sadece ceza mekanizmasını uygulamaya koyuyor.

Futbolcuların saha içindeki koşu mesafeleri artık belli bir seviyenin üstüne çıkmış durumda.

Bu tempoyu kaldıramayan bazı futbolcuların saha içindeki adale sıkıntılarına bağlı sağlık problem zaman çalma olarak adlandırılamaz.

Gönül verdikleri takımın kazanması için bu işlerli gayet normal gören fanatikler bu konuda dünyanın en mutlu insanları olmalı…

Galatasaray’ın Çaykur Rizespor ile oynadığı maçta yaşananlar karşında bazı Galatasaraylı taraftarların “böyle şampiyonluk gelmesin daha iyi” demeleri konunun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor.

Ama ligimizde bunun karşılığı asla kabul görmüyor. “Şampiyon olalım da nasıl olursa olsun Avrupa’da başarılı olmazsak da olur. Önemli olan süper lig şampiyonluğu “işte bu mantık böyle devem ettiği sürece Battalgazi kadar nüfusa sahip olan İzlanda her Türkiye maçında bizi yenmeye devam eder.

Süper ligimizde yaşanan düşük kalitenin türlerini listelesek tam sayfayı işgal etmemiz lazım.

Başta topun oyunda kalma suresi olmak üzere diğer olumsuzlukların olduğu listenin ışığında Avrupa standartlarının altında yer alan süper ligimizde kalitenin yukarıya çıkacağını bekleyenler uzun yıllar beklemek zorunda kalacaklar.

Futbolun saha içindeki olumlu yönünün dışında gelişen konu başlıklarında ise Avrupa’da çok daha iyi yerlere gelmemize! Hiç kimse engel olamaz.

Hatta kimse yanımıza bile yaklaşamaz.

Futbolcularımız şimdi tatil yörelerinde deniz kum güneş ve diğer konuyu yazmak istemiyorum okuyucularımızın anladığını düşünüyorum.

Hele birde oynadıkları futbolun karşılığı olan rakamın çok üstünde bir ücrete imza atmışsa dünyanın en şanslı futbolcuları olarak ağız tadıyla yeni arabalarına ve gazetelerin magazin sayfalarında aktirstler ve mankenlere doğru uzanacak olan yeni sezon yapılanmasını hayata geçirebilirler.

Bu sizlerin en doğal hakkınız!
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
26Ekm

Sistemin alev almış hali!

23Ekm

Özlenen görüntüler

22Ekm

Saygı duyulacak bir futbolcu

21Ekm

Aynı nakarat!

20Ekm