Öz güven katkısı - Abdullah Ergün

Öz güven katkısı


Yeni Malatyaspor’un Kasımpaşa maçında ortaya koyduğu pozitif futbolun deplasman versiyonunda da başarılı olması kalan maçlar içinde büyük moral oldu. Akhisar Belediyespor’un ligde gerçekleştirmek istediği mucizenin başlangıç maçı olan Yeni Malatyaspor maçını kazanmaktan başka çaresinin olmadığı maçta maçı kaybetmesi artık süper lig macerasının sadece Ziraat Türkiye kupası maçında kalmasını sağladı.

Orta sahada Murat Yıldırım’ın Kasımpaşa maçında kazandığı saha içi özgürlüğünün Akhisar maçında üstüne koyarak devam etmesi, Yeni Malatyaspor’un savunma ve hücum bölgeleri için büyük avantaj oldu. Savunmanın ortasında Mina ve Mustafa’nın dengeli futbolu, Murat Yıldırım ve Donalt ikilisinin daha etkili olmasını sağlarken, hücum bölgesinde Kamara’nın doğru koşuları, Aleksiç ve Adem’in rakip ceza alanı içinde savunmayı hataya zorlamaları, Biforma’nın topla daha çok oynamasına rağmen etkili olmaları da hayata geçirdi.

Ligde rahat konumda olmasına rağmen Avrupa hedefinin de tutturulması noktasında Yeni Malatyasporlu futbolcuların maç içinde yardımlaşmaya dayalı futbolu ev sahibi ekibin sıkıntılı ortamının kendilerine verdiği olumsuzluk birleşince Yeni Malatyaspor sezonun en pozitif futbolundan birini sahaya yansıttı.

Kaleci Ertaç ile başlayan saha içi doğruları sürekli olarak eleştirilen Kamara ve Biforma’nın normal performanslarına çıkması kazanılan maçın ince ayrıntıları arasında yer alıyordu.

Savunmanın sağında ve solunda görev yapan Issam ve Bülent’in kademe noktasında yaptıkları Mina ve Mustafa’nın duran toplardaki etkilileri içinde büyük moral oldu.

Murat Yıldırım’ın hem savunmada hem de hücumda liderlik özelliğini ortaya koyması, Adem ve Aleksiç’ın rakip yarı alanda topla daha çok buluşmaları ve topu iyi kullanmaları atılan gollerin ana temasını oluşturuyordu.

Yeni Malatyaspor, ligin ilk yarısında ortaya koyduğu futbolun çok ötesinde bazı futbolcuların kendilerine olan öz güvenlerinin yukarıya taşmalarıyla daha etkili bir takım görüntüsü ortaya koyuyor.

Ali Ravcı’nın bilgi ve tecrübesinin saha içine bu kadar olumlu yansıyacağını düşünemeyenler için Akhisar maçının tekrarını izlemeleri yeterli olacaktır.

Hem savunmada hem de hücumda günümüz futbolun ana temalarını oluşturan görselliğin her yönünü sahaya kusursuz yansıtan Yeni Malatyaspor için kalan maçlar hep puan hem de görsel güzellikler ortaya çıkartacaktır

Ligin sonarlına doğru fiziksel anlamda diri kalmak süper ligde fazla görülenler arasında yer almıyor.

Murat Yıldırım, Donalt, Kamara, Mina ve Mustafa’nın maç içinde girdikleri ikili mücadeleler de hep ayakta kalmaları bu takımın Erol Bulut zamanında kalan ve halen devam güzellikler arasında ilk sırada yer alıyor.

Kazanılana galibiyetin baş aktörleri kimler derseniz? Daha önceki maçlarda bunların sayı olarak çok aşağılarda olduğu maçların aksına bu maçta bu sayının çok yukarılarda olması bu takımın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Topu daha etkili kullanan ev sahibi ekibini kenarları etkili kullanmaya yönelik futbol anlayışını başta Murat Yıldırım, Donalt, oyuna sonradan dahil olan Ahmet ve kenar savunma oyucularının da etkili olmaları maçın Yeni Malatyaspor’a gelmesi için yeterli oldu.

Adem ve Aleksiç’ın topu olumlu kullanmalarına pozitif etki yapan Biforma ve Kamara ikilisi ilk defa bir bütün olarak olumlu şeyler yaptılar.

Yeni Malatyaspor için kalan maçlar ligin keyfini sürme maçları olacaktır.

Avrupa hedefinin tutturulması için bazı futbolcuların Kasımpaşa ve Akhisar maçlarında yaşadıkları özgürlük ve öz güven yeterli olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Ekm

Korku tüneli

18Ekm

Hayata dönüş

15Ekm

Yeni bir başlangıç

14Ekm

Stefan Kuntz’un gözyaşları

13Ekm

Sisteme bağlı kalmak