Malatya için gurur sayısı - Abdullah Ergün

Malatya için gurur sayısı


2018 – 2019 voleybol sezonu Axa Sigorta Kupa Voley erkekler kategorisi final maçlarına ev sahipliği yapan Malatya beklentilerin üstünde gerçekleşen ilginin haklı gururunu yaşıyor.

Voleybol branşında ilk defa böylesine önemli bir turnuvaya ev sahipliği yapan Malatya'nın Kupa Voley maçlarına gösterilen ilgi en başta Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı M.Akif Üstündağ için gurur kaynağı oldu.

 Maçlardan önce kafalarda oluşan soru işaretlerinin beraberinde getirdiği tedirginlik ilk gün maçları sonrasında yerinin tatlı bir telaşa bırakmıştı.

Yapılan ilk maçlardan sonra final maçında salonun olası bir Fenerbahçe-Galatasaray finali için yeterli olamayacağını arkadaşlarla konuşuyorduk.

Malatyalı sporseverlerin ilk günkü maçlara gösterdikleri ilginin final maçında hangi takım olursa olsun yine salonun dolacağı yönündeydi.

Malatya Voleybol İl Temsilcisi Baki Alpaslan ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu Başkanı Furkan Salduz'un şampiyona öncesi ve maçların başlamasıyla birlikte turnuvanın sorunsuz tamamlanması için verdikleri mücadelenin salon, otel ve diğer organizasyonlarında sürekli ön planda olmaları M. Akif Üstündağ'ın protokol tribününde maçları gururla takıp etmesini sağladı.

Böylesine büyük bir organizasyonda yerel medyanın ilgi noktasında beklentilerin gerisinde kalması mükemmel sonuçlanan turnuvanın eksi hanesinin ilk sırasını oluşturdu.

Spor haberleri noktasında Malatya'nın önde gelen ismi olan Ferdi Durdu 'nun yanı sıra, Mehmet Göresiye ve Anadolu Ajansı Malatya Muhabiri Emrah Gökmen’in kupa macerasını başından sonuna kadar takıp etmeleri böylesine önemli bir turnuvanın gurur tablosunun ilk halkasını oluşturan isimler olarak hatırlanacaktır.

***

Voleybolun kendine özgü bütün güzelliklerinin yaşandığı maçlarda Fenerbahçe'den Hidalgo'nun "En Değerli Oyuncu" ödülünü kazandığı şampiyonada, Halkbank’ın Kaptanı Burutay Subaşı ile yaptığım söyleşide,  Malatya'nın ilk voleybol sezonunda Havagücü formasıyla lig de çok önemli başarılara imza atan Babası İsa Subaşı'nın görev yaptığı Malatya ve voleybol konusunda anlattıkları söyleşinin en duygusal anları oldu.2013 yılında hayata veda eden İsa Subaşı’nın 70’li yılların siyah-beyaz televizyon dizilerinden Zengin ve Yoksul dizisisin kahramanı "Kunta Kinte"ye benzediğinden Malatyalılar tribünde kendisine" Kunta Kinte" diye seslenirlerdi.

2007 yılında Malatya'da yapılan Türkiye Geçler Voleybol Şampiyonasında Arkas forması giyen oğlu Burutay Subaşı'nı izlemek için Malatya'ya geldiğinde spor salonunda karşılaşmıştık. Malatya’ya olan sevgisini asla unutmadığını söylemişti. İsa Subaşı'nın formasını giydiği Havagücü takımının maçları büyük ilgi görüyordu. Fenerbahçe ve Galatasaray arasında yapılan final maçında yaşanan görüntüler o yıllarda da yaşanmıştı.  Havagücü ve Battalgazi takımları arasında yapılan maçlarda yaşanan heyecanın bir benzerini yeni salonda yaşandı. 

***

Maçların yapıldığı spor salonunun yetersizliği konusunda yaptığımız muhabbetlerin ne kadar haklı olduğu final maçında yaşanan ilginin salon dışına kadar taşan görüntülerinden belli oldu.

Büyükşehir statündeki Malatya'nın daha büyük bir salona sahip olması gerekirken üç tarafı tribünlerle kaplı olan ve koltuk sayısının yetersizliği karşısında bu işe öncülük eden yetkililerin kupa maçlarına olan ilgi karşında ortaya çıkan tablo karşısında neler düşündüklerini merak ediyorum.

Voleybol adına büyük bir organizasyondan alnının akıyla çıkan Malatya bundan sonra daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacağını gösterdi.

Haziran ayında Malatya ilk defa milli bir maça ev sahipliği yapacak. Avrupa Voleybol Şampiyonasında Slovakya ile yapılacak olan milli maçın Malatya'da yapılacak olması Malatya için milat olacaktır.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı M.Akif Üstündağ, Malatya Voleybol İl Temsilcisi Baki Alpaslan ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu Başkanı Furkan Salduz, Ferdi Durdu, Mehmet Göresiye ve Anadolu Ajansı Malatya Muhabiri Emrah Gökmen ve Malatyalı sporseverler görsel şölenin kahramanları olarak hatırlanacaktır.

Fenerbahçe-Galatasaray arasındaki final maçının son servisinde atılan maç sayısı Malatya için gurur sayısı oldu.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Ekm

Korku tüneli

18Ekm

Hayata dönüş

15Ekm

Yeni bir başlangıç

14Ekm

Stefan Kuntz’un gözyaşları

13Ekm

Sisteme bağlı kalmak