Kernek tarihe karışıyor - Abdullah Ergün

Kernek tarihe karışıyor


Malatya’nın simgesi olan Kernek artık tarihteki yerini almak üzere,

Yılarca Malatya halkının en gözde mekanı olan Kernek ilk önce adıyla özdeşleşen havuzu ortadan kaldırılarak yerine kocaman bir betan eklenerek ortadan kaldırılmıştı.

Bununla kalmayan dahiyane Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreterimiz sanki bizim İspanyol yazar Cervantes’in unlu eseri olan Don Kişot’la bir akrabalığımız varmış gibi kocaman bir yel değirmenini betonun üstüne kondurarak harika(!) bir sanat eserine imza atmıştı.

Ortaya çıkan muhteşem (!) eserin, mimarı olan Genel Sekreterimiz Kernek meydanında bulunan Kernek Çay Ocağında muhteşem eserine bakarken gördüğüm anları yaşamış biri olarak Malatya halkının göz bebeği olan meydanın içimizden olmayan birisi tarafından katledilmesini bütün Malatyalılar gibi bende kabullenmemiştim.

60 ve 70 lı yıllarda Kernek Havuz başında Sami Kasap, Şükran Ay, Müslüm Gürses, Suat Sayın gibi önemli isimlerin konserleriyle Malatyalılar meydanın serinliğiyle birlikte şarkılara eşlik ettiği anlara şahit olan birisi olarak gelinen noktaya çok içerlendim.

Meydanda bulunan Kernek Çay Ocağında yazın sıcağından kaçan Malatyalıların olduğu ortamlarda ilginç anlara da şahit olmuştum.

Malatya dışında gelen gurbetçi bir hemşerimizin çay ocağından betonlaşan meydana bakarken gözlerinin dolduğu anları yaşamış birisi olarak ileride göreve gelecek olan Büyükşehir Belediye Başkanlarından birisi Kernek Havuzunu eski haline getireceğini adım gibi biliyorum.

Kernek’in şu anda içinde bulunduğu durumu hiç bir Malatyalı kabullenmedi.

Aslında yapılan yanlışın farkında olanlar arasında bu değişime ve bu betonlaşmaya imza atanlarında bulunduğunu düşünüyorum.

Şimdi gelelim ikinci değişime;

Kernek havuzu kadar önemli bir başka yer olan Kernek Camisi ve yıllarca kernek meydanında 24 saat Malatyalıların kernek havuzuna özlem duyanlara şahitlik etmiş olan kernek çay ocağının da aralarında olduğu mekanların yıkımı için geri sayım başladı.

Kernek Camisi bu meydanın en önemli yeri konumda bulunuyor.

Vakit namazlarını meydan da bulunan çay ocağında bekleyenlerin geçmiş ile gelecek arasında yaptıkları sohbet,yazık kavurucu sıcaklığında çay ocağına sığınanların Malatyaspor’un transfer haberleriyle futbolun evrensel yapısına değişiklik sunduğu meydan artık anılarda yaşayacak.

Akşam serinliğinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar oturduğum ve içilen demli çayların anılarla birleşimini yaşadığım yüzlerce köşe yazımı yazdığım cay ocağının da aralarında olduğu yıkımı diğer yıkımda olduğu gibi yine kabullenemiyorum.

Her Malatyalı’nın yaşamında önemli bir yere sahip olan Kernek Meydanı bu yanlışları hiç hak etmedi.

Diğer yerlerdeki yerel yönetimler halkın rağbet gösterdikleri ve şehrin simgesi haline gelmiş mekanları daha kullanışlı hale gelmesi için çalışırlarken bizim yöneticilerimiz halkın” ısrarla buraya dokunmayın” demelerine rağmen dediklerini yapmayı büyük bir başarı sanıyorlar.

Kernek camisinin kartpostallarında kalan muhteşem görüntüsüne karışmayın. Çay ocağının yanında bulunan  Halk Kütüphanenin de  aralarında olduğu yerlerin peyzaj çalışmalarıyla daha güzel bir görünüm ortaya çıkabilir.

Lütfen Havuzu kaybettiğiniz gibi kalan bölümleri de Malatyalıların elinden almayın.

İleride yine pişman olunacak görüntülere bakıp “ keşke” ile başlayan sözcükleri kullanmanıza engel olun.

Bırakın Kernek Malatyalıların anlata anlatıla geldiği gibi kalsın.

Lütfen...!

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Ekm

Özlenen görüntüler

22Ekm

Saygı duyulacak bir futbolcu

21Ekm

Aynı nakarat!

20Ekm
19Ekm

Korku tüneli