İyi futbol geride kaldı - Abdullah Ergün

İyi futbol geride kaldı


Süper ligde son oluşan puan cetveline baktığımız zaman geride kalan sezonların aksine sürpriz bir tabloyla karşılaşıyoruz.

Üç büyük kulübün beklentilerin altında kalması kadar son yıllarda istikrarlı çıkışını devam ettiren Başakşehir takımı haklı olarak ligin tepesinde yer alıyor.

Ligin tepesinde yer alan Başakşehir'in ortaya koyduğu futbol geçen sezonki performansının gerisinde kalması ligimizde yaşanan futbol kalitesinin düşüşte olduğunu gösteriyor.

Yeni Malatyaspor'un Alanyaspor deplasmanında aldığı galibiyet puan olarak çok güzeldi.

Fakat ortaya koyduğu futbol beklentilerin altında kalmıştı.

Bu sadece Yeni Malatyaspor'a özgü bir durum değil.

Ligde yer alan takımlar güzel futboldan ziyade alınacak olan galibiyetin daha anlamlı olduğunu düşünüyorlar.

Oysa Avrupa liglerinde takımlar alınan galibiyetin yanında ortaya koydukları futbolun getirisini seyirciyle buluşturmaya devam ediyorlar.

Topla oynama oranları başta olmak üzere, topun oyunda kaldığı süre, her ikili mücadelede bizde sıkça yaşanan yere yatıp zamana oynama veya bir bakıma sahaya giren sağlıkçının muhteşem temasıyla sahaya dönüp kaldığı yerden devam edilen görüntülerin çok uzağında futbolun ana temasına uygun hareket eden Avrupa kulüpleri için ne söyle biliriz ki.

Yeni Malatyaspor'un Alanyaspor maçından önce de oynadığı maçlarda takımın ortaya koyduğu futbolu eleştirenler büyük bütçelerle ligde mücadele eden Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş takımlarının içinde bulundukları ortamları gözlerinin önüne getirsinler.

Teknik Direktör Erol Bulut'un savunma ağırlıklı futbol oynattığını ve bunun takıma olumlu yansımasını idrak edemeyenler lütfen bu konuda daha fazla görüş belirtmesinler.

Günümüz futbolunda her takım yaptıkları savunmalarıyla ön palana çıkıyor.

Erol Bulut istemez mi aynı oyuncularla hem savunmayı iyi yapmak hemde hücuma etkili çıkmayı...

Son yıllarda Türk futbolunda yaşanan olumsuzlukları artık kabullenmeziz lazım.

Transfer döneminde hovardaca harcanana paralar, sırf transfer olsun diye transfer yapıp kulübü maddi ve manevi anlamda sıkıntıya yöneticilerin yaptıkları hartalar hiç konuşulmaz.

Fakat teknik direktörlerin elindeki malzemeye uygun oynattığı futbol eleştirilir.

Yeni Malatyaspor, kadro derinliği ve bütçe olarak ligin çok üstünde yer alan takımlara futbolun saha içinde ve dışında nasıl yönetilir sorusuna cevap vermeye devam ediyor.

Ligde yer alan takımların ortaya koydukları futbol maalesef lig beklentilerinin çok altında seyrediyor.

Yeni Malatyaspor, Alanyayaspor maçında topu rakibe vererek bilinen ve en iyi yaptığı iş olan takım savunmasıyla galibiyete ulaşan taraf oldu.

İyi futbol beklemenin artık hiç bir getirisi yok.

Ligde çok daha iyi konuma gelindiği zaman alt yapıda yer alan bazı oyunculara şans verilmesi takımın geleceğinin de bir anlamda garantiye alınacağının bilinmesi lazım.

İyi futbol konusunda beklentileri kısmen karşılayan Başakşehir takımı Ligi kalitesinin kısmen üstüne çıkarak Liderliğini devam ettiriyor.

Yeni Malatyaspor 'un ortaya koyduğu futbolun daha iyi noktaya taşınması için Erol Bulut'un elindeki kadronun sahaya yansıtmış olduğu futbolu biraz yukarıya taşıması yeterli olacaktır.

Süper ligimiz futbol kalitesi konusunda maalesef hiçte iyi bir görüntü ortaya koymuyor.

Kulüpler maçı kazanalım noktasında her şeyi, yapıyorlar

Bunun için sahaya iyi futbolun yansımasının bazı maçlarda yeterli olamayacaklarını ligdeki bütün takımlar çok iyi biliyor.

Yeni Malatyaspor'un saha içi futbolunun konuşulmasını isteyenlerin bu gerçeği iyi bilmeleri lazım.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
20Ekm
19Ekm

Korku tüneli

18Ekm

Hayata dönüş

15Ekm

Yeni bir başlangıç

14Ekm

Stefan Kuntz’un gözyaşları