Gelir kaynaklarını yerinde kullanmak - Abdullah Ergün

Gelir kaynaklarını yerinde kullanmak


Ligin ilk üç haftasında ortaya çıkan tabloya baktığımız zaman Yeni Malatyaspor’un bulunduğu konum çok iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Performans olarak hala beklentilerin altında olan Yeni Malatyaspor’da geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezonda en büyük silahı takım savunması olacak.

Devamlılık noktasında belli bir seviyenin üstüne çıkan Azubike, Murat Yıldırım ce Cissokho gibi önemli oyuncuların bilinen sebeplerden dolayı takımdan ayrılmaları ve sakatlık sorununun olması ligin ilk haftalarını olumsuz hale getireceğini düşünenler büyük şok yaşadılar.

Orta sahası yeni isimlerden oluşan Yeni Malatyaspor’un hazırlık kampına katılmayan Pereria içinde yeni transferlerin yaşadığı uyum sorununun fiziksel tarafını düşünecek olursak Yeni Malatyaspor ligin ilk haftalarında çok iyi bir iş çıkardı.

Guilherme, Ahmet, Donalt ve Aleksic gibi takıma yeni katılan futbolcuların hazır halde olmamalarına rağmen ortaya koydukları futbol sadece savunmanın sallanmasına engel olamıyor.

Chabeke’nin yerine görev yapan Seth’in performansı kadar Chebake’nin savunmanın solunda ve sağ önde görev yapacak konumda olması uzun lig maratonunda Erol Bulut’un değişik planları içinde yer alacak gibi gözüküyor.

Yeni Malatyaspor süper lige çıktığı ilk sezonda elde ettiği futbol kültürünün ana mimarı olan Erol Bulut’un transfer sezonunda yaptığı sitem dolu açıklamalara rağmen takımı hep hazır halde tutması bugün gelinen noktanın ana temasını oluşturuyor.

Azubike ve Murat Yıldırım’ın ile rakip oyuncuları kendi savunma oyuncularına dahi yaklaştırmayan etkili orta saha performanslarına alışık olanlar ilerleyen haftalarda Murat Yıldırım, Guilherme veya Donald ile birlikte yeni sezon versiyonunu izleyecekler.

Aleksic’nin forvet arkasında klasik 10 numara pozisyonunda daha iyi bir görüntü ortaya koyması Murat Yıldırım, Guilherme ve Donald’ın fizik olarak daha iyi konuma gelmeleri lazım.

Süper ligde Kasımpaşa’nın geçtiğimiz yıl Kemal Öndeş ile yollarının ayrılması aşamasına gelmesi ve sonrasında yola devam kararının çıkmasının ne kadar doğru bir karar olduğu bugün puan cetvelinde ortaya çıkan tablodan belli oluyor.

Türk futbolunun en büyük hastalığı olan “istikrarsızlık” kelimesinin  şu anda Kasımpaşa ile rafa kaldırılması gelecek adına çok güzel.

Büyük kulüplerin transfer dönemlerinde izledikleri yol haritalarında hala doğruların yakalanmaması kendi camialarında ilerleyen haftalarda değişik tepkileri de beraberinde getirecektir.

Süper ligde alınan galibiyete ödenen performans paraları alt liglerdeki takımların bütçesi konuma geldi.

İyi yönetilen bir kulübün sadece performans paralarıyla kulübü daha da ileriye taşıma şansları oldukça fazla.

Futbolcuların maç başı paraları kazanılan maç sonrasında ödenebilir.

Yayıncı kuruluştan gelen ve sezon içinde taksitler halinde hesaba yatan paranın da kulübün gelir kaynaklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar da kullanılması halinde gelecek yıllarda kulübün kasası sıkıntılı halde olan kulüpleri kıskandıracak seviyeye gelebilir.

Yeni Malatyaspor’un aldığı puanlar sonrasında kulübün kasasına sıcak paranın girmesi maddi ve manevi anlamda takım için büyük güç oluşturduğunu düşünüyorum.

Yapılan en önemli iş kulübün saha içi ve dışında profesyonel anlamda en iyi şekilde yönetilmesi…

Avrupa kulüpleri bütçe anlamında yıllar ilerledikçe üstüne koymaya devam ederlerken bu işin artık bacasız fabrika haline geldiklerini düşünmelerinin yanı sıra saha dışında da bu işi profesyonel yapıya kavuşmasının büyük etkisi oldukları biliniyor.

Ülkemizde bu işlerin aynı duruma gelmesi için reform niteliğinde kararların alınması lazım.

Büyük kulüplerin bugün içinde bulundukları borç bakiyesinin ortaya çıkmasındaki en büyük etken sportif A.Ş’nin profesyonelce yönetilmemesinden kaynaklandığını rahatlıkla yazabiliriz.

İş adamlarından oluşan başkan ve yönetim kurullarının kendi iş alanlarında uygulamaya koydukları yöntemleri kulüplerinde uygulamaları arasında oluşan ikilemin artık son bulması lazım.

İyi yönetilen kulüpler artan maliyetler kadar kulübün kasasına giren gelirler arasındaki farkı kendi lehine çevirdikleri zaman ortaya güzel tablolar çıkıyor.

Yeni Malatyaspor’un bugün puan sıralamasında oluşan tablo karşısında daha iyisini nasıl yapabiliriz? Sorusuna farklı cevaplar bulması lazım.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Ekm

Aynı nakarat!

20Ekm
19Ekm

Korku tüneli

18Ekm

Hayata dönüş

15Ekm

Yeni bir başlangıç