Farklı bir başkan - Abdullah Ergün

Farklı bir başkan


Oldum olası nefret etmişimdir. Protokol karşılanmaları, yapılan söyleşilerde Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım. Diye başlayan konuşmalardan.

Serilen halılar, Kravatlar, gösterişli karşılanma törenleri.

Şehri yönetenlerin koruma ordusuyla dışarıda gezmelerimden.

Halkın içine çıkarken koruma ordusu ve yazmak istemediğim bazı kişilerin çokluğundan dolayı halkın başkan veya vekile olan mesafenin halkın beklentilerinin uzağında kalmasına…

Peki, bunu neden yapıyorlar?

Oysa halk için orada olduklarını ve halkın içinde olmak gibi en doğal nedenleri varken neden halkın kendilerine yaklaşmalarına imkan vermeyen durumlar hakkında neler düşündüklerini ve neden böyle yaptıklarını hep düşünmüşümdür.

Geçtiğimiz hafta Antalya’da Hababam sınıfını davet eden Antalya Merkez Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nun klasik belediye başkanı görüntüsünün çok uzağında halkla birliekteliğini görünce yıllardır hep özlemini duyduğum ve görmek istediğim sahneleri Malatya da değil de Antalya’da görmek bile beni mutlu etti.

Hababam sınıfı öğrencilerinin Antalya’da olduğumu öğrenmelerinden sonra ve Hakan Tütüncü ile karşılaşmam, daha sonra Kepez Belediyesinin yaptırdığı tesisler arasında yer alan Turgut Özal Spor ve Kültür salonunda yapılan etkinlik, Gençlerin son yıllarda büyük rağbet etkileri “Drift” pist alanında yapılan gösteride ilk olarak Hakan başkanın drift gösterisi ve başkanın hızına yetişmekte zorluk yaşayan başkan yardımcıları…

Drift alanında yapılan gösteride bir fırsatını bulup yaşları 18 ile 25 yaş arasındaki gençlerle sohbet etme şansını yakaladım.

Onlara” Hakan başkan sizleri çok seviyor” deyince onlarda “ Bizlerde Hakan başkanı çok seviyoruz.

İçlerinden bir tanesi, “ Ne zaman kötü alışkanlıklardan birini yapmaya niyetlensem Hakan başkanın gülen yüzü ve bizler için söyledikleri aklıma geliyor ve yanlıştan dönüyorum” demesi gelinen noktayı çok güzel anlatıyordu.

600.000 nüfusa sahip olan Kepez’in varoşlardan oluşan nüfusun Kepez Belediyesinin sunduğu hizmetlerin yanı sıra genç nüfusun Belediye Balkanı Hakan Tütüncü’ye gösterilen sevginin ortaya çıkardığı birlik ve beraberliğin fotoğrafı ülkenin her yerinde yaşanmalı.

Gittiğimiz her etkinlikte halkın kendisine gösterdikleri ilgiyi hayranlıkla izliyordum.

Halkın fotoğraf çektirme isteklerini kırmayan başkan Kepez için büyük şans.

 Başkan yardımcısının “ Başkanın gecenin ilerleyen saatlerinde kendilerini Belediyeye çağrılmaları ve kararların alınmasının gördüğüm görüntüler içinde normal olduğunu düşündüm.

Spor ve Sanata olan ilgisi, Yeşilçam’ın klasik felsefisine uygun bütün gelişimleri ve yaşananları yakından talip etmesi ve bilgi sahibi olması karşısında başkana olan ilgimin yeni konu başlıkları da kendiliğinden ortaya çıktı diye düşündüm.

Hababam sınıfı öğrencileriyle yapılan sohbetlerde ve filme ait anları saniye saniye anlatılmasının yanı sıra filmin verdiği mesajları hayata geçiren genç başkan için sadece onu kıskandığımı belirtmek istiyorum.

Benimde her platformda gündeme getirdiğin” Duvar” takıntısını yaşayan Hakan başkanın Kepez sınırları içinde yer alan okul ve camilerde soğuk savaş döneminde sembol haline gelen duvarlara benzeyen çirkin görüntüleri ortadan kaldırmak için duvarları yıkması ve bunu gerçekleştirirken anlattığı trajik-komik olaylar tatlı tebessümlerin yaşanmasına neden oldu.

Benim isteğimi ve kendi şehrimde de olmasını istediğim benzer başkan modeli için daha ne kadar bekleyeceğim.

Antalya’da devam eden pastırma yazın güzelliğinin yanı sıra Hakan Tütüncü gibi halkın beğenisini kazanan ve halkın beklentilerini yerine getiren bir başkanın verdiği mesajlar beni çok etkiledi.

Nemrut Dağının yanı sıra Malatya’da bazı yerleri görmek için görmek için Malatya’ya geleceğini örgenince daha çok mutlu oldum.

Hakan Başkanı Malatya’da görmek beni mutlu edeceği gibi Malatya’da göreceği bazı görüntüler karşısında yüzünde oluşacak olan ifadelere ben hazırlıklı olacağım.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Malatya’da hep görmek istediğim Belediye başkanı vizyonunu Anlatya Kepez Belediyesi’nde başarıyla uygulayan ve sevilen bir başkan olarak görevine yerel seçimlerden sonrada devam edecek.

Antalya’da Hababam Sınıfı ve Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün yaptığı hizmetleri görme noktasında dolu dolu iki gün geçirdim.

Klasik Belediye Başkanı ve hizmetlerinin dışında aksiyon filmlerini aratmayan belediye icraatları ve işini severek yapan bir başkanla aynı heyecanı yaşamak hayatımın en güzel anları arasında hep kalacak.

Şehrimde olmasını isteğim fakat şu ana kadar gerçekleşemeyen bazı görüntülerin özlemini dindirmek için Kepez’e gitme fikri hep aklımda olacak.

Hakan Tütüncü’yü neden kıskandım?

Sorusunun cevabını yazıyı okuyanlar çok iyi biliyorlar.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
26Ekm

Sistemin alev almış hali!

23Ekm

Özlenen görüntüler

22Ekm

Saygı duyulacak bir futbolcu

21Ekm

Aynı nakarat!

20Ekm