Fark giderek açılıyor - Abdullah Ergün

Fark giderek açılıyor


Avrupa liglerinde şampiyonlar belli olmaya başladı. Bizde ise hakemler VAR’a rağmen saçma sapan kararlarıyla Süper (!)ligimizin şampiyonunu belirleyecek performanslarıyla (!) göz kamaştırıyorlar

Avrupa’nın en futbol organizasyonu olan kupa 1 ve 2 de İngiliz kulüpleri kupayı kazanmak için mücadele edecekler.

Bir bakıma İngiltere Premier Ligin zaferi ilan edilecek.

Yıllarca Messi, Ronaldo mücadelesine sahne olan İspanya La Liga artık en çok izlenen ve takip edilen lig değil.

Süper ligimiz Avrupa’da sadece yaşanan olaylar sayesinde takip ediliyor.

Çaykur Rizespor-Galatasaray arasındaki maçın mücadele yönünden çok hakemin verdiği kararlar yine Avrupa sahnesinde kısa puntolarla yer aldı.

Onlarda futbol yıllar geçtikçe daha yukarıya çıkarken bizde diplere vurmaya devam ediyor.

Dünyada en çok izlenen ve takip edilen spor dalı olan “Futbol” değişik yöntemleri uygulamaya koyan kulüpler ile değişkenlik göstermeye devam ediyor.

Kendilerine özgü yönetim anlayışları kulüplerde belirginliğin yanı sıra belirsizliği de beraberinde getiriyor.

Bazı kulüpler sağlıklı “Alt yapı modelleri” bazı kulüplerde maddi güçlerinin etkisi ile mücadele ediyorlar.

Real Madrid, Barcelona, Liverpool, Bayern Münih, Manchester Unidet, Paris St Germen, Chelsea ve Manchester City maddi güçlerinin verdiği avantajı sahneye koyan kulüpler oldu.

Bu işi yıllarca en iyi götüren kulüp olan Real Madrid bu sezon yaşadığı hayal kırıklığın ardından transfer döneminin en büyük bombasını patlatarak Chelsea’nın yıldız Eden Hazard’ı kadrosuna katarak yine çok önemli bir transfere imza attı.

Peki, Real Madrid bu işi neden yapıyor

Daha önce Zidane Zidane,David Beckham,Roberto Carlos,Kaka,Christiano Ronaldo, Modric, Benzama, Luis Figo, Mesut Özil gibi önemli yıldızları kadrosuna katan İspanyol ekip gerek saha içinde gerekse saha dışında transfer giderlerini asgariye düşüren metotlarla “Büyük kulüp olma” yakıştırmasını hak eden taraf oluyor.

Real Madrid’in bu özelliğine karşın ezeli rakibi FC Barcelona farklı bir uygulama ile adından söz ettiriyor.

Hollanda futbolunun efsanevi yıldızı Johann Cruyff’un FC Barcelona’da görev yaptığı yıllarda oluşturduğu “ Alt yapı modeli” ve sonrasında FC Barcelona’da yetişen ve bugün sahadaki ayağa pasa dayalı oyun sisteminin çok önemli oyuncuları olan Messi, Xavi Hernandez, Andreas İniesta gibi futbolcularında aralarında olduğu birçok futbolcuyu piyasaya çıkardı.

Johann Cruyff gerek futbolcu olarak gerekse teknik direktör olarak FC Barcelona’ya farklı bir kimlik kazandırdı.

Fakat ezeli rakibi Real Madrid’in gerisinde kalmamak için çok önemli transferleri yapmaktan da geri kalmıyorlar.

İngiltere Premier ligde son yıllarda yaşanan olumlu değişimlerden sonra transfer çılgınlığı yarışı içine giren Manchester City, Liverpool’un önünde ligi şampiyon olarak tamamlayınca ne kadar doğru işler yaptıklarını geçen sene olduğu gibi bu senede kanıtlamış oldu.

Yukarıda yazdığım kulüplerin transfer de yaşadıklarının çok uzağında yine İngiltere Premier ligde Manchester United sağlıklı alt yapısı ve kurt Menajer Sır Alex Ferguson sayesinde kulüp tarihinin en başarılı yıllarını yaşadı.

29 yıl boyunca Manchester United ile almadık kupa bırakmayan ve genç ve yetenekli futbolculara olan güveni ile yola çıkmanın getirisini fazlası ile alan kulüp oldu.

Futbolda sistem ve disiplin denildiği zaman akla gelen ilk kulüpler Alman takımları oluyor.

Futbol arenasında ortaya koydukları futbol ve disiplin sayesinde ilk sıralarda yer Alman futbolu son yıllarda Bayern Münih ve Borussia Dortmund sayesinde yine adından söz ettirmeyi başarıyor.

Almanya’da statlardaki doluluk oranı %100’lere ulaşmış durumda.

Ülke futbolunun lokomotifi durumda olan Bayern Münih ve Borissia Dortmund bu yıl yine Bundesliga’nın en etkili takımları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

1970 ‘i yıllarda o zamanki adı ile şampiyon kulüpler kupasını 1974-75-76yıllarında kazanan kadroda yer alan futbolcular olan Franz Beckanbauer, Karl Heinz Rummagene, Uli Hoenes gibi oyuncuların şu anda Bayern Münih’in başarısında çok önemli adımlar attığını görüyoruz.

FC Barcelona’da büyük başarılara imza atan Pet Guardiola’nın Alman kulübünün başına geçmesinden sonra FC Barcelona’daki oyun sistemin daha gelişmişini (Alman futboluna fazla uymasa da) uygulayarak başarılı bir dönem geçirmişti.

Avrupa’da işler yolunda giderken bizim kulüpler neler yapıyor?

Artan borçların neler getireceğinin çok uzağında sadece süper lig şampiyonluğu için mücadele edilmenin yanı sıra haftalık başarılar ile camialarını mutlu(!) etmeye devam ederken, son haftalara doğru daha da artış gösteren hakem hatalarıyla hem şampiyonluk hemde küme düşme hattı alev yerine gelmesine de alıştık artık.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
26Ekm

Sistemin alev almış hali!

23Ekm

Özlenen görüntüler

22Ekm

Saygı duyulacak bir futbolcu

21Ekm

Aynı nakarat!

20Ekm