Bu Gurur Kulüplerimizin (!) - Abdullah Ergün

Bu Gurur Kulüplerimizin (!)


Genç futbolculara en az yer veren ülke Türkiye oldu.

Haberin konusundan anlaşılacağı gibi Avrupa liglerinde genç futbolculara form şansı veren ülkeler sıralamasında Avrupa sonuncusu olmamız benin için sürpriz olmadı.

Geçtiğimiz hafta milli takımımız iki hazırlık maçı yaptı kadroda yer alan genç futbolcuların performansından memnun kalan Lucescu geleceğin takımını oluşturuyor söylemlerine inanmıyorum.

Özel maçlar olduğu zaman kadroya dahil olan genç futbolcuların özel maçlarda görev yapmasına geçmişte sıkça yaşanmıştı.

Ne zaman Avrupa ve Dünya kupası grup maçları başlasa bu sefer kadroda tecrübeli ve asla vazgeçilemeyen futbolcular davet ediliyor.

Selçuk İnan, Burak Yılmaz, Caner Erkin, Mehmet Topal, Arda Turan gibi isimler yine aday kadroya davet edilen ve forma şansı verilen isimler oluyor.

İrlanda ve Karadağ maçlarında görev yapan genç futbolcuların performansı doğal olarak Lucescu’yu da etkiledi. Fakat bu genç futbolcuların oluşturduğu milli takımın başında Lucescu değil Ersun Yanal veya Abdullah Avcu olmalıydı.

Artık yaş olarak bu işin üstesinden gelemeyene bir isimle bu işin devam edilmesi halinde ortaya kocaman bir hayal kırıklığı çakacaktır.

Oysa son özel maçlarda kadroya çağrılan ve forma şansı bulan genç futbolcuların performansı halkımızda beğenisi kazandı.

Yusuf Yazıcı, Kaan Ayhan, Çağlar Söyüncü, Okay Yokuşlu, Mahmut Tekdemir, Cengiz Ünder, gibi genç futbolcuların artık milli takımın özel maçlarında değil grup maçlarında da temsil etmesi gerekiyor.

Son Karabağ maçında Mehmet Topal’ın orta saha veya stoper de oynaması konusunda hala tartışmaların devam etmesi yapılan yanlışların halen devam ettiğini gösteriyor.

Avrupa’da gençlere en az şans veren ülkeler sıralamasında son sırada yer alan Türkiye’nin son milli maçta genç futbolcuların yer alması ortaya çıkan gerçeği asla değiştirmeyecek.

Real Madrid, Barcelona, Chelase, Bayern Münih, Manchester City gibi kulüpler genç futbolculara forma verme noktasında sıkıntılar yaşamıyorlar.

Bizde ise durumlar tam tersi

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kulüpleri kadrolarında yer alan genç futbolcuları özel maçlarda ve Ziraat Türkiye kupasında oynanan maçların son dakikalarında görev veriyorlar.

Türkiye Futbol Federasyonun uyguladığı yanlış uygular arasında Bölgesel amatör ligde yer alan genç futbolcular konusunda yalanıyor.

BAL liginde kadroda yer alan genç futbolcuların en az bir dakika sahada yer alması bu ligde yer alan takımların tepkisini çekiyor.

Bu konuda ligdeki teknik adamlar bir oyuncu değişikliği maçın ilk dakikasında veya maçın her hangi bölümünde genç futbolcuyu sahaya sürerek yapıyorlar.

Yanı teknik adamlar bir anlamda bir oyuncu değişikliğini istemeyerek yapmak zorunda kalıyorlar.

Ülkemizde genç nüfus sayısı Avrupa standartlarının çok üstünde, fakat liglerimizde genç futbolculara fazla şans vermemek gibi bir başka önemli rekor yine bize ait.

Böyle bir ikilem arasında Avrupa kupalarında başarılı olamamak bir başka tartışma konusu.

Futbolumuzu idare edenlerin ülkemizin saygın iş adamlarından olması aslında gelinen son noktayı çok güzel özetliyor.

Futbolumuz hakkında yapılan yanlışlara rağmen dik duran Altınordu takımını ayrı bir yere koyuyorum.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Ekm

Yeni bir başlangıç

14Ekm

Stefan Kuntz’un gözyaşları

13Ekm

Sisteme bağlı kalmak

12Ekm

Sistemin yabancısı değiller

11Ekm

Fazla olmaya başladılar!