Beklenen gelişme - Abdullah Ergün

Beklenen gelişme


Süper ligde yer alan Yeni Malatyaspor'un lig serüveninde değişkenlik göstermesi şehrin futbolu adına endişe veren bir durum ortaya koyuyor.

Ligin ilk yarısında ortaya koyduğu performansla beğeni toplayan Yeni Malatyaspor'un içinde bulunduğu iyimser tabloya paralel kurumsal kimlik ve diğer konu başlıklarında çalışmalara başlanılmasına dair yazılar yazıldı ve konuşuldu.

Ülkemizde futbolun ana temasını "sahada işler iyi gidiyorsa hiç sorun yok" oluşturuyor. Eğer bunun tersi yaşanıyorsa ağıtlar yakılır ve takımın lig serüveninde kadere razı bir görüntü ortaya çıkıyor.

Yeni Malatyaspor'un ligde hala iyi bir konumda olmasına rağmen yazılanlar ve konuşanların ışığında bu takımı küme düşürenler dahi oluyor.

Bu şehirde bunlara da alıştık. Ligin bütçe noktasında sıkıntılı takımlar arasında yer almayan Yeni Malatyaspor'un son haftalarda saha içi sonuçlarına endeksli ortaya çıkan tablodan kurtulması için alınan kadro dışı kararı ön plana çıkmış durumda

Bu lig bu futbolcularla tamamlanacak. Ara transferde takıma katılan futbolculardan beklenen verimin alınamaması kadar ortaya çıkan sakatlıklardan dolayı oluşan tablonun hafta sonu oynanacak olan Ankaragücü maçıyla son bulmasını şimdilik bazı şeylerin kapatılmasını sağlayacak.

Ligin ilk yarısında yaşanan güzelliklerin saha dışına taşınması noktasında sıkıntılar yaşandığını belirtmek istiyorum.

Antrenman sahası sayısının arttırtması, mevcut kulüp yapısının Avrupa kulüplerinin en azından yakınına kadar gelmesi noktasında girişimlerde bulunulması, yeni sezon yapılanımsı ve bütçenin oluşturulması, yeni sezonda takıma katılacak olan futbolcularla anlaşma zemininin oluşması gibi kulüplerimizde fazla yaşanmayan doğruların hayata geçirilmesi çok şeyler ifade edecekti.

Bugün bunların ayrıntılı bir şekilde konuşulması ve yazılmaları gerekirken, kulübün içinde bulunduğu ortamın olumsuz yönü daha çok yazılmaya başlandı.

Bu işler ülkemizde maalesef böyle yaşanıyor.

Büyük bütçelerle oluşturulan futbol kulüpleri içinde bulundukları durumun haftalık seyir programında hep olumsuz yönleriyle gündemi oluşturmalarına alıştık.

Futbolda bir gerçek var.

O da eğer saha içinde işler iyi gitmiyorsa kulüpleri nelerin beklediğinin açık bir şekilde belli olduğu...

Yeni Malatyaspor yönetiminin en büyük zaafı sahada işler iyi giderken geleceğe dönük yaptırımların hayata geçirilmemesi nedeniyle ortaya sorunlar yumağını çıkması oldu.

Futbol kulüplerinin sıkıntılı bir ortama geri dönüşlerinde yaptıkları işlerin başında teknik direktör değişikliği ve kadro dışı bırakılmaları geliyor.

Teknik direktör değişimlerinin bazı kulüplerin lehine sonuçlandığı kadar kadro dışı bırakılan futbolcular noktasında beklenen olumlu katkı hiç yaşanmıyor.

Kaleci Ertaç ve Murat Akça'nın kadro dışı bırakılma nedenlerinin ne olduğunu bilmiyoruz.

Bilinen tek gerçek bu futbolcuların bundan sonra kadarda yer alamayacak olmaları...

Alınan bu radikal kararın içinde bulunulan ortamın sonuçlanmasına nasıl bir katkı yapacak?  Bekleyip göreceğiz.

Hafta sonu oynanacak olan Ankaragücü maçında maçı sahada ve televizyonda takım edenler saha içindeki performanstan çok takımın geldiği son noktada alınan tek maddelik radikal kararın sahaya nasıl yansıyacağı olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Ekm

Yeni bir başlangıç

14Ekm

Stefan Kuntz’un gözyaşları

13Ekm

Sisteme bağlı kalmak

12Ekm

Sistemin yabancısı değiller

11Ekm

Fazla olmaya başladılar!