Altın jenerasyon kazandı - Abdullah Ergün

Altın jenerasyon kazandı


Son şampiyon Almanya başta olmak üzere, Arjantin, Brezilya, İspanya, Portekiz, son olarak Belçika’nın veda ettiği şampiyonada tek favori takım olan Fransa’nın finalde Hırvatistan’ı geçip şampiyon olacağını düşünen büyük çoğunluğun dedikleri gerçekleşti.

Şampiyonaya iyi bir jenerasyonla katılan Belçika ve Fransa’nın finalde karşılaşması ortaya daha çekişmeli bir final yaşanabilirdi.

Finalde Hırvatistan’ı rahat geçen Fransa’nın altın jenerasyonu beklentilere şampiyon olarak karşılık verdi.

Kadrosunda Mbappe, Griezmann ve Pogba gibi önemli oyuncuları bulunduran Fransa’nın şampiyona boyunca duran toplarda buldukları goller kadar, Griezmann’ın rakip savunmanın dengesini bozması ve turnuvanın en genç oyuncusu olan Mbappe’nin müthiş deparları Fransa’ya hak ettiği şampiyonluğu getirdi. Savunmanın ortasında görev yapanVarene ve Umtiti ikilisinin Griezmann’ın asistleriyle attığı goller turnuva öncesi Mavililerin çalıştığı derslerin başında geldiğini atılan gollerde görüldü..

Hırvatistan, Modric’in orta sahadaki iki yönlü oyunuyla finale kadar gelmeyi başardı.

Bana göre şampiyonanın en büyük sürprizini Hırvatistan yaptı.

Futbolda yardımlaşmanın ve yıldız oyuncu sayısının fazla olmamasına rağmen takım oyununu etkili şekilde ortaya koymaları turnuvanın beklenmeyen finalist takımı olmasını sağladı.

Mandzukiç, Peresiç, Rakitiç ve Modric’in performanslarının zirve yaptığı maçlarda hem futbol olarak hemde skor olarak istediğini alan Hırvatların final maçında yapması gerekenlerin ne olduğunu ve bu konuda da dersini iyi çalıştığını düşünüyorum.

Orta sahada Pogba’nın liderliğindeki Fransa’nın savunma kurgusu şampiyonanın en dengeli ve en başarılı savunma olduğu biliniyordu.

Varane ve Umtiti’nın olduğu savunma bloğunun arasına Mandzukic’i sokmak, arkadan Peresic, Rakitic ve Modric’in bireysel anlamda yapacakları adam eksiltmeleriyle Varane -Umtiti ikilisini sıkıntıya sokma düşüncesi maç içinde fazla yaşanmadı.

Fransa’nın en iyi yaptığı iş olan rakip savunmaya etkili gitme, Griezmann ve Mbappe gibi önemli oyuncuların olması, Giroud ‘in rakip savunma arasında sadece çakılı forvet görevindeki performansının şampiyona boyunca değişkenlik göstermesine gerek olmadığı Fransa’nın turnuva boyunca hücum bölgesinde ortaya çıkan fotoğraf oldu.

Fransa, 4-4-1-1 sistemine uygun oyuncu grubu yardımlaşmayı da ön plana çıkarınca favori ülkelerin ilk turlardan itibaren şampiyonaya veda etmeleriyle meydanın kendilerine kalmalarını çok iyi değerlendirdiler.

Grup maçlarının tamamlanmasından sonra şampiyonayla ilgili yapılan yorumların başında futbol kalitesinin beklentilerin altında kalması geliyordu.

Almanya’nın son şampiyon olarak geldiği Rusya’da gruplardan çıkamaması kadar, turnuvanın yıldızı olmaya aday Messi, Neymar ve Ronaldo’nun evlerine dönmeleriyle turnuvanın yıldız futbolcusu kim olacak? Sorusuna cevap vermek hiçte kolay değildi.

Final maçından sonra kupayı kazanan Fransa’dan Griezmann ve Mbappe olmasını bekleyenler Hırvatistan takım kaptanı Modric sürpriziyle karşılaştılar.

Şampiyonanın en iyi futbolcusu seçilen Modric, 7 maçta 2 gol ve 1 asitlik performans ortaya koydu.

Kupanın ‘ En İyi Genç Oyuncusu” ödülü 19 yaşındaki Mbappe’ oldu. Turnuvayı 4 golle tamamlayan yıldız oyuncu Pele ‘den sonra dünya kupasında gol atan ikinci futbolcu oldu. Bir dünya kupası daha geride kaldı. Favori ülkelerin erkenden evlerine döndüğü şampiyonada Fransa oynadığı futbol ve aynı jenerasyon futbolcuların alt yapıdan gelen futbol kültürünün zirve yapmasıyla mutlu sona ulaşan ülke oldu.

Hırvatistan ise şampiyonun en büyük sürprizini gerçekleştiren ülke oldu.

Futbol kalitesinin üst seviyeye çıkmadığı şampiyonada grup maçlarıyla başlayan sürpriz sonuçların fazlalığı Katar’da yapılacak olan 2022 dünya kupası maçlarının başlamasına kadar devam edecek gibi gözüküyor.

Şampiyonaya erken veda eden ülkelerin kadrolarında bulunan yıldız futbolcuların Katar’daki şampiyonaya katılacaklarını düşünmüyorum. Fransa ve Belçika’nın yıllar önce yaptığı uygulamanın bir benzerini hayata geçirmek zorundalar.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Ekm

Yeni bir başlangıç

14Ekm

Stefan Kuntz’un gözyaşları

13Ekm

Sisteme bağlı kalmak

12Ekm

Sistemin yabancısı değiller

11Ekm

Fazla olmaya başladılar!