Vizyonları 10 yıllık

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Havalimanı Terminalinin 2010 yılında yapıldığını 2020 yılında tekrar terminal yapımının 'vizyonsuzluk' olduğunu belirtti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya’da gerçekleştirilen yatırımların kamuoyunda tartışılmaya devam ettiğini söyleyen CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba, “Bu yatırımlardan öne çıkanlarından biri de Malatya Havalimanına 10 yılda bir yapılan terminal büyütme işleri. Havalimanının tüm yönleriyle yetersiz olmasına rağmen AKP’li siyasetçiler tarafından yeni terminal binası yapımında ısrar edilmiş, 2010 yılında havalimanına yeni terminal binası yapılmıştı. 27 Kasım 2010 günü yeni terminal binasının açılış töreninde konuşan dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Yeni terminal ile bu havaalanı Malatya’nın 20 yıl, 30 yıl, 50 yıl hizmetini verecek hale gelmiştir” şeklindeki açıklamalarına karşın aradan 5 yıllık geçtikten sonra yeni terminal binası ihtiyacı karşılamayacak duruma gelmişti. Artan eleştirilerin ardından dönemin AKP İl Başkanının, Ulaştırma Bakanının “Biraz acele etmeseydiniz, biraz sabretseydiniz, size biraz daha nitelikli, biraz daha donanımlı bir havaalanı yapacaktık. Milletvekillerinize sorun’ diye bir ifade kullandığını aktarmıştı.” dedi. 

Keşke “10 yılda bir neden terminal yapıyoruz” diye sorsaymış 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Malatya Havalimanı’nda yeni terminal binası ile ilgili yaptığı açıklamanın 10 yıl önceki Binali Yıldırım’ın açıklamalarına çok benzediğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Sayın Bakan, 27 Kasım 2010’da açılan terminalin 2 Kasım 2020’de tekrar ihale edilerek büyütüleceğini söylemiş. Yanında 10 yıl önceki bakanın yanında kurdele kesen siyasetçiler de var. Keşke dönüp onlara ’Biz neden Malatya’ya 10 yılda bir havalimanı terminali açıyoruz? Diye sorsaymış. Daha önce de ifade etmiştim. AKP’nin Malatya’daki en önemli sorunu vizyonsuzluk.’ Ben yaptım oldu’ bencilliği.” ifadelerini kullandı. 

Havalimani deği̇l yamali bohça 

36 yıl önce bugün ki yerinde hizmet vermeye başlanan Malatya Havalimanı’nın yamalı bohçaya döndüğünü belirten Ağbaba, “2010’da yeni terminal binası yaptılar, 2020’de aynı terminal binasını büyütmek için uğraşıyorlar. Oysa Malatya gibi doğu ile batıyı birbirine bağlayan,800 bin nüfuslu bir kente yeni havalimanı yapmak kimsenin aklına gelmiyor. Havalimanının pistini, terminalini büyüterek Malatya’ya hizmet edilmez. “Hızla gelişen ve büyüyen Malatya’ya yeni bir havalimanının gerekli” diyen kendileri. Hem Malatya’ya yeni havalimanı gerektiğini, bu konuyla ilgili girişimlerde bulunacaklarını söyleyip hem de aradan 4 yıl geçtikten sonra havalimanı terminalinin ihalesinin yapılacağını müjdeleyeceksiniz. Malatyalılar bu gel-git siyasetinden çok yoruldu.5 yılda yetersiz hale gelen terminal binasına ödenen paralar ne olacak?” ifadelerine yer verdi. 

Ni̇zamiye binası yaparak bu sorun çözülmez 

Ağbaba açıklamasının devamında; “Malatya Havalimanında yaşadığımız sorun sadece fiziki yetersizlik de değil. Malatya havalimanının hem sivil hem askeri havalimanı. Başkent ile günde bir gidiş bir dönüş seferi yapılan, sefer saatleri tüm Malatyalıların tepkilerine sebep olan, defalarca gündeme getirilmesine rağmen ne saatleri ne de sefer sayısı değişen Havalimanının askeri havalimanı olarak kullanılması da ayrıca çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası 16 Temmuz tarihinde uçuşlara kapatılan havalimanında 4 Ağustos’a kadar uçuş yapılamamıştır. Malatya yolcuları 20 gün boyunca mağdur olmuş, farklı illerin havalimanlarını kullanmak zorunda kalmıştı. Belirtilen sebeplerle Malatya’ya çevredeki yerleşim yerlerine de hizmet edecek modern bir havalimanı ihtiyacı mutlaka giderilmelidir. Terminal büyüterek, nizamiye binası yaparak bu gerçek ortadan kalkmaz. 5 yıl sonra bir kez daha aynı konuları konuşur oluruz” dedi. 

 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN