Vali TSO'yu suçladı

Son günlerde Malatya kamuoyunu meşgul eden Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi'nin Yönetim Kurulu seçimi gerçekleştirildi. Malatya Valisi Aydın Baruş, Ticaret Sanayi Odası'nın, seçime temsilci göndermediğini belirterek, 'Yaptığımız müteşebbis heyet toplantısında üç kurumumuzu temsilen 11 üye ile kanunda öngörülen salt çoğunluğu sağlayarak, yönetim kurumumuzu seçtik. TSO, kasten organize sanayi bölgesinde temsilcisiz bırakılmıştır' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Vali TSO'yu suçladı
Son günlerde Malatya kamuoyunu meşgul eden Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin Yönetim Kurulu seçimi gerçekleştirildi. Malatya Valisi Aydın Baruş, Ticaret Sanayi Odası'nın, seçime temsilci göndermediğini belirterek, ‘Yaptığımız müteşebbis heyet toplantısında üç kurumumuzu temsilen 11 üye ile kanunda öngörülen salt çoğunluğu sağlayarak, yönetim kurumumuzu seçtik. TSO, kasten organize sanayi bölgesinde temsilcisiz bırakılmıştır’ dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya’da son günlerde iş ve işlemlerinde usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı iddia edilen Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’na 4 yıl süreyle görev yapmak üzere müteşebbis heyeti seçildi. Ticaret Sanayi Odası'nın temsilci göndermediği seçimde, Vali Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan devam ederken, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine Mehmet Akif Baştürk, seçilirken üyeliklere ise, Mustafa Özhüsrev ile Mahmut Topgül seçildi. Daha önce yönetimde başkan vekili olarak görev yapan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu yeni yönetimde yer almadı.Vali  Aydın Baruş, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin Yönetim Kurulu seçimi  ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Baruş, müteşebbis heyet toplantısının,üç kurumu  temsilen 11 üye ile kanunda öngörülen salt çoğunluğu sağlayarak gerçekleştirildiğini, Ticaret Sanayi Odası'nın, seçime temsilci göndermediğini söyledi.

TSO üye bildirmedi

Valilik ve Ticaret Sanayi Odası arasındaki gerginlik iddialarıyla ilgili olarak Vali Baruş, Valiliğin hiç bir kurumla gerginlik yaşamasının söz konusu olmadığını belirtti. Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin Yönetim Kurulu seçimi  ile ilgili konuşan Baruş, "Malatya 1. OSB dört kurucu ortaktan oluşuyor.OSB Müteşebbis  heyet tarafından ana karar alma Müteşebbis  heyet tarafından temsil ediliyor. Müteşebbis  heyette kuruluşuna katılan pay koyan kurumlar  temsil ediliyor. 1 OSB'de dört kuruluşumuz var. Birincisi Malatya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı yüzde 25 paya sahip, ikincisi Malatya Büyükşehir Belediyesi yüzde 25 paya sahip, üçüncüsü Malatya Ticaret ve Sanayi Odası o da 25 paya sahip, ve Malatya 1.Organize Sanayi İş Adamları Derneği oda yüzde 25'e paya sahip. Bu paydaşların her 4 yılda bir kendilerini temsil edecek heyet üyelerini bildirmeleri gerekiyor. Geçen dönem görev yapan heyetin süresi 13 Ağustos'ta sona erdi.  13 Temmuz'da biz bütün kurumlara bir yazı yazdık, yönetim kurulu başkanı olarak benim imzamla yazıldı. Lütfen 13 Ağustos'a kadar kurumunuzu temsil edecek müteşebbis heyeti üyelerini seçerek bize bildiriniz diye. Hatta TSO'ya 9 Ağustos'ta bir daha yazdık. Temsilcilerinizi bildirin diye ama 13 TSO 13 Ağustos'a kadar temsil edecek üyeleri  bildirmedi.  Dolayısıyla bugün yaptığımız müteşebbis heyet toplantısında üç kurumumuzu temsilen 11 üye ile kanunda öngörülen salt çoğunluğu sağlayarak, yönetim kurumumuzu seçtik. Yönetim kurulunda başkan olarak ben vali olarak yer alıyorum. Yine Büyükşehir Belediye Başkanımız üye olarak yer alıyor. Malatya 1.Organize Sanayi İş Adamları Derneği Başkanımız Mehmet Akif Baştürk başkan vekili olarak görevlendirildi.  Derneğimizdeki sanayicimizden iki üyemizde Mustafa Özhüsrev ve Mahmut Topgüldür kendileri sanayicidir bunlarda yönetim kurulu üyeleri olarak 5 asıl üye seçildi.  Bundan sonra bu üyelerimizle göreve devam edeceğiz

Herkes sorumluluğunu bilerek açıklama yapacak

Baruş,Ticaret ve Sanayi Odasının kasten organize sanayi bölgesinde temsilcisiz bırakıldığını savunarak, "Şunu söylemekten dolayı üzgünüm, MTSO , kasten organize sanayi bölgesinde temsilcisiz bırakılmıştır. Bunun sebebini anlamakta zorlanıyorum. Çünkü yönetimde bulunan insanlar Malatya sanayisini, ticaretini temsil ediyor. Böyle bir şeye hakları yok. Kendi bir takım hesapları organize sanayide gerçekleşmemesi nedeniyle onu küskünlüğe vurup, dargınlığa vurup, ben oynamıyorum demenin hiç bir alemi yok. Herkes sorumluluğunu, haddini, hududunu bilecek, ona göre çıkıp açıklama yapacak, benim şahsımın arkasından sanayicilere valilik istemediği için size arazi tahsis edilmedi yalanlara başvurmanın alemi yok. Çünkü ben her zaman sanayicilerimiz ve ilimize yatırım gelmesi için mücadele ediyorum. Mücadele verirken, hak ve adalet gözeterek çalışıyorum. Dolayısıyla organize sanayi bölgesi bundan sonra da sanayicilerimize layık bir şekilde göreve devam etmesi için elimizden geleni yapacağız.  Yönetim kurulu üyelerimize hayırlı olsun" şeklinde konuştu

Nevzat Kanar

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN