Üreticiye destek olacağız

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından 'Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi ve Soy Kütüğü' değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Malatya'mız ve ülkemizin geleceği için hayvancılığın önemli bir sektör olduğunu belirterek, bakanlık olarak sürekli yetiştiricilere destek olacaklarını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya’da ‘Halk Elinde Islah’ projesi kapsamında düzenlenen program ile küçükbaş hayvanlara takılması üzere küpe dağıtımı gerçekleştirildi. Birlik binasında gerçekleştirilen küpe dağıtımına Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit, Proje Lideri Doç. Dr. Zeki Erişir, Malatya Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği Başkanı İhsan Akın ve yetiştiriciler katıldı.

SOYBİS’in hayata geçirilmesi noktasında bakanımız talimatı verdi

Toplantının açılışında konuşan Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, toplantıyla ilgili bilgiler paylaşarak, "Gerek küpe gerek dergi ve takvim dağıtımıyla ilgili çalışmaları yapıyoruz. Özellikle kayıtlarımızı net tutabilmemiz için hayvanlarımız doğum yapar yapamaz küpeleri takmamız gerekiyor. Ben yetiştiricilerimizden buna dikkat etmesini talep ediyorum. Kayıtlar düzgün olmadığında veya farklı yansıdığı zaman sıkıntı yaşanıyor ve bunların düzgün yapılması lazım. Yıllardır bu işi yapıyorsunuz gerek ıslahla gerekse soy kütüğüyle ilgili Tarım Bakanımız geçen hafta Antalya’daki toplantımıza katıldı ve orada da bunu dile getirdim. Soy kütüğü dediğimiz SOYBİS’in hayata geçirilmesi noktasında bakanımız talimatı verdi. SOYBİS projesinde yetki alan yine Malatya bu projeye devam edecektir. Kayıtlarımızı düzgün tutalım, dikkat edelim. Verimliliğin artırılabilmesi için de muhakkak kaba yem, kesif yemle desteklememiz gerekiyor" dedi. Proje Lideri Doç. Dr. Zeki Erişir ise, projemiz Yazıhan'da 2012, Arapgir' de ise 2015 yılından bu yana devam ettiğini aktararak, "Bununla ilgili de 2019 yılı aralık ayının son diliminde Tarım Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla Antalya’da bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Burada bazı kararlar alındı. Bunlarla ilgili, projenin gidişatıyla ilgili bazı bilgilendirmeler yapacağız" diye konuştu. 

2020 yılında sektöre ayrı bir önemle bakılıyor

'Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi ve Soy Kütüğü' kapsamında yetiştiricileri bilgilendireceklerini ifade eden Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit ise,  “Küçükbaş yetiştiriciler tarım sektörünün en cefalı, en fedakâr yetiştiricilik şekli küçükbaş hayvan yetiştiricisi. Hem veteriner hekim hem çoban hem aile reisi hem de şefkatli bir insan olarak yetiştiricilik yapıyorsunuz. Malatya’mız ve ülkemizin geleceği de hayvancılık açısından en ön emli sektörlerden birisi ve Bakanlığımızın da bu konuda önemli çalışmaları var. Küçükbaş hayvancılığının desteklenmesi ve yetiştiricilere verilen destekler konusunda 2020 yılında bu sektöre ayrı bir önemle bakılıyor. Tarım sektörü içerisinde gerçekten en istikrarlı, yetiştiricilikte her yıl az veya çok kazanabilen bir sektör. Bu işi profesyonel yapmanız konusunda özellikle Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin buradaki etkinliği hem sizi bilinçlendirmek hem bilgilendirmek hem de ufkunuzu açma konusunda çok önemli bir toplantı. Bunu küçümsemeyin. Biz diğer illere de gidiyoruz sizin farkınız, diğer illerde daha da belirgin. Özellikle bu Islah Projesi sizi bilgilendirmek, becerinizi artırmak ve başta Malatya hayvancılığı olmak üzere ülke hayvancılığının daha iyi yerlere gelmesini sağlamak amacıyla yapılıyor. İnşallah bundan sonraki toplantılar da yine eğitim olarak devam eder" şeklinde konuştu. 
 

Haber Merkezi

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN