Sosyal mağaza

Malatya Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların yararlanabileceği, 'Sosyal Mağaza' açıldı. SYDV'ye başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşlar, 'Sosyal Mağaza'da 41 başlıktan oluşan 10 bin 478 adet giyim ve kırtasiye malzemelerine ücretsiz ulaşabilecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Valiliği SYDV tarafından Battalgazi ilçesi Hasan Varol Mahallesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların yararlanabileceği ilk 'Sosyal Mağaza'nın açılışı gerçekleştirildi.

Kışın üşüyen kimse olmasın

Açılışta konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş, mağazanın, ihtiyaç sahibi vatandaşların giysi, ayakkabı, kırtasiye ve hijyen malzemeleri noktasındaki ihtiyaçlarına katkıda bulunmak için açıldığını belirterek, "Büyükşehir Belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin Hayır Çarşısı var. Bizlerde elimizdeki malzemeleri değerlendirmek için böyle bir mağaza açtık. Çünkü çok sayıda hayırsever vatandaşımızın vakfımıza ulaştırdığı giyim ve diğer malzemeler var. Bunu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sistematik bir şekilde ulaştırmak için bu mağaza sistemini kurduk. Burada barkod sistemi ile çalışılacak. Yani kimin ne aldığı belli olacak. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın isimleri Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle paylaşılacak. Birden fazla kuruma müracaat ederek, ihtiyaç fazlası alımlara da izin verilmeyecek.  Vatandaşlarımızdan ihtiyaçları olanlar gerek Malatya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gerek ilçe vakıflarına müracaat edebilirler. Buralardan doldurulacak bir formla, çocuklarıyla beraber giysi, ayakkabı ya da ihtiyacı olan malzemeleri karşılıksız temin edebileceklerdir. Bu noktada da kışın üşüyen kimse olmaması için muhtaç durumda kimse kalmaması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Mağazanın oluşturulmasında çok ciddi çabalar sarf edildi. Depremden sonra elimizde çok sayıda giyim malzemesi olmuştu. Onları da düzenli bir depolama sistemiyle muhafaza ediyoruz. Herhangi bir şekilde ziyan olmasına müsaade etmiyoruz. Paletleme usulüyle bu eşyaları ambalaj altında tutuyoruz. İnşallah ihtiyacı olan vatandaşlarımıza peyderpey ulaştıracağız.

Malatya’da bir ilk

SYDV sorumlusu Çınar Aydoğmuş, 2019 ve 2020 yıllarında yaşanan deprem sonrası sosyal market kurmayı planladıklarını belirterek, gelen bağışları birinci ve ikinci el olarak ayrıştırdıklarını söyledi. Sosyal Market' te 41 başlıktan 10 bin 478 tane adet ürün bulunduğunu anlatan Aydoğmuş, "Vatandaşlarımız hem birebir odaklı olarak sıfır kullanılmamış ürünleri kendilerine temin etmiş olacak. Hem vatandaş hem devlet odaklı bir hizmet geliştirerek sosyal devlet politikasının yayılmasına büyük bir katkı sunmayı planlıyoruz. Yardıma ihtiyacı olan ve kendisi devlet şefkat elini tutmak isteyen tüm vatandaşlarımıza kapımız açıktır. Burada özellikle kışlık mont, tişört, ayakkabı, pantolon, eşofman takımı, çorap, atkı, bere, ve özellikle lise öğrencileri için TYT AYT kitapları, KPSS’ye hazırlanan arkadaşlar için ders kitapları daha sonra ilkokul öğrencileri için okul çantalarımız, boyama kitaplarımız, boyalarımız, bebek grupları için özellikle bebek bezi, kadın hijyen ürünleri gibi yaklaşık 41 adet ürünlerimiz bulunmaktadır. Hedef noktada ilk kez Malatya’da böyle bir hizmet yapılıyor. Çünkü bu kadar ürün çeşitliliğine sahip tek grup haline geldi. Bu çalışma dışında inşallah ilerleyen süreçte çalışmayı genişletmek adına projeler var" diye konuştu. 

Nevzat Kanar

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Emekli Ahmet | 09 Aralık 2021 19:47

    Devlet milli geliri adaletli dağıtsa böyle yerlere gerek kalmaz fakiriyle övünen bir devlet olurmu yetkililer

BUNLARA DA BAKIN